y/'Pï m m? iramWxii 17. In mei werden in de Nieuwe Kerk in Middelburg de Four Freedoms Awards uitgereikt. Wie kreeg de algemene - meest prestigieuze - award uitgereikt? c. Kofi Annan a. Martti Ahtisaari 18. Door de kredietGrisiskwkrr de Belgisch/Nederlandse bank Fprtis in grote problemen. Om te voorkomen dat de bank faitliet zou gaan, besloot de Nederlandse regering een deel van Fortis te nationalise ren. Voor hoeveel miljard kocht de Staat de Nederlandse tak van Fortis? a. 4 miljard e.16,8 miljard o. 24 miljard 19. Welke vier landen stonden deze zome kampioenschap voetbal in Oostenrijk en Zwitserland in de halve finale? o. Rusland, Spanje, Duitsland en '."Kroatii :t Europees land in d finale? bleÖerlénd u. Duitsland, Rusland, Kroatië'erf'Spanje e. Turkije, Rusland, Spanje en Duitsland irv 20. In augustus hield de PZC een boerenkaastest. Welke kaasboerderij kwam als beste uit de test? c. De Stolpe in Nieuwerkerk h. Schellach in Middelburg z. De Wilgenhoeve in Philippine 21De verkeersboetes gingen in 2008 behoorlijk omhoog. Hoeveel kost nu een boete voor bellen achter het stuur? e. 130 euro 0. 150 euro 1. 170 euro 22. In december overleed de Duitse acteur Horst Tappert, beter bekend als inspecteur Derrick. Hoeveel afleveringen wer den er in totaal gemaakt van de populaire krimi? n. 281 m. 327 b. 356 A u t m Kg J 23. De provincie Zeeland, EPZ en twee Zeeuwse gemeenten parkeerden miljoenen euro's bij de IJslandse bank Landsbanki. Doordat de bank in oktober omviel, dreigden ze het geld kwijt te raken. Welke twee gemeenten hadden geld weggezet in IJsland? I. Vlissingen en Sluis t. Vlissingen en Goes o. Veere en Goes 24. Bewering A: Maarten van der Weijden was de enige Nederlandse mannelijke gouden-medaillewinnaar bij de Spelen in Peking. Bewering B: Maarten van der Weijden droeg de nationale driekleur het stadion binnen tijdens de openingsceremonie van de Spelen in Peking. t. Beweringen A en B zijn beide juist [_yfn. Bewering A is juist, bewering B is onjuist c. Bewering A is onjuist, bewering B is juist 25. Driebander Peter de Backer raakte dit jaar betrokken bij een dopingaffaire. De Belgische biljarter van Delta/Frans Bevers uit Sluiskil claimt dat een slaapmiddel de boosdoener is. Welk middel? i. Zolpidem e. Zoloft o. Nitrazepam 26. De voorpret voor carnaval in Zeeuws- Vlaanderen liep eind januari een flinke deuk op. Een grote uitslaande brand in een loods in Heikant legde een aantal praalwagens in de as. Hoeveel carnavalsverenigingen waren er gedupeerd door de brand? a. 6 o.8 e. 11 27. De voetbalbond KNVB schold speler Padden van de Water een gele kaart kwijt na het zien van een filmpje op de PZC-site. Daarop bleek dat Van de Water geen overtreding had begaan. Voor welke club speelde Van de Water op dat moment? x. Rillandia y. Oostkapelle z. Goes 28. De Zeeuwse spoorlijn ging van 22 maart tot 22 april flink op de schop. Een maand lang reden er geen treinen maar bussen. Hoewel het vervangend vervoer redelijk goed was geregeld waren er toch wat problemen. Wat leverde ergernis op bij de reiziger? 0. De bussen waren smerig en de verwarming werkte vaak niet. 1. Sommige buschauffeurs wisten de weg niet. a. De muziek in de bus stond veel te hard. 29. Paul Telussa startte het voetbalseizoen 2008/2009 als coach van hoofdklasser Hoek. In de voorbereiding werd de trainer echter getroffen door een licht herseninfarct. Tegen welke club speelde Hoek toen het gebeurde? a. Evergem Center u. Maldegem j.SHO 30. Welke schaatsster werd in februari wereldkampioen allround in Berlijn? n. Paulien van Deutekom m. Ireen Wüst b. Anni Friesinger 31De anti-Koranfilm Fitna van Geert Wilders was dagenlang wereldnieuws. De film was als eerste te zien op internet. Met welke scène eindigt de 16 minuten durende film? n. Met beelden van de aanslagen in New York b. Met het voorlezen van Koranverzen die oproepen tot geweld tegen niet-moslims s. Met een Deense spotprent van de profeet Mohammed, wiens tulband lijkt te ontploffen 32. België werd in 2008 getroffen door een politieke crisis. Welke oud-premier werd door koning Albert II in december gevraagd een 34. Bewering A: Concert at Sea vond dit jaar voor het eerst op vrijdag én zaterdag plaats. Bewering B: Medewerkers van het busvervoer naar het concert raakten onderkoeld door de harde wind op de Brouwersdam. v. Bewering A en bewering B zijn juist n. Bewering A is juist, bewering B is onjuist d. Bewering A en bewering B zijn onjuist 35. In mei werd bekend dat coffeeshop Checkpoint in Terneuzen dicht moest. Waarom moest de shop de deuren sluiten? i. Wegens het overtreden van de gedoogvergunning voor verkoop van softdrugs u. Wegens het verkopen van softdrugs aan minderjarigen e. Wegens het stelselmatig niet vragen naar legitimatie aan jongeren 36. Componist Douwe Eisenga schreef speciaal voorde verjaardag van de 250-jarige PZC een muziekstuk, dat op 30 mei ten gehore werd gebracht in de Nieuwe Kerk in Middel burg, waar koningin Beatrix het jubileumjaar van de krant opende. Hoe heette het muziekstuk? s. Daily PZC g. Daily Music p. News Music uitweg te zoeken in de crisis? h. Jean-Luc Dehaene t. Wilfried Martens s. Yves Léterme 33. Joran van der Sloot kwam dit jaar verschillende malen hard in botsing met misdaadverslaggever Peter R. de Vries. Uit opnamen met een verborgen camera bleek dat: u. Van der Sloot drugs smokkelt vanuit Thailand naar Nederland o. Van der Sloot Marlies van der Kouwe heeft omgebracht op Bonaire, e. Van der Sloot in de De letters van de goede antwoorden leveren, als u de letters in de vakjes invult, een citaat op. Het gaat om een uitspraak van premier Jan Peter Balkenende na afloop van de ministerraad van eind november. U kunt uw oplossing tot en met woensdag 7 januari opsturen naar: Redactie PZC o.v.v. nieuwsquiz 2008 Postbus 91 4330 AB Middelburg of e-mailen naar: redactie@pzc.nl (onderwerp nieuwsquiz 2008) of faxen naar: 0118-434019 c in de PZC van zaterdag 10 januari worden j= de oplossing en de winnaars bekendgemaakt. U dingt met uw deelname mee naar de volgende prijzen: Ui//A]/ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 j 32 33 34 35 36

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61