Bedriegend echt de Ramp van '53 Mattenkloppers tegen 'zuinige' gemeenten Ambulancedienst op het randje van faillissement 1 6 Woensdag 31 december 2008 PZC Het is een onwerkelijk, vervreemdend beeld. De watersnoodramp van 1953 is opnieuw wer kelijkheid geworden. Evacués zitten dicht op eengepakt, met enkele inderhaast verzamelde bezittin gen in een gammel bootje. Ze zijn verkleumd en lij ken nauwelijks te beseffen wat hen is overkomen. Al leen een baby blijft onbewogen onder de rampspoed. Overal, zo ver als het oog reikt, is water. Her en der is nog net een dak van een huis zichtbaar. Dan roept de opnameleider: 'Stop!', worden de rook- en windma- chines die voor een dramatische sfeer zorgen uitgezet, komen veel modernere vaartuigen assistentie verle nen en verdwijnen op slag de treurige blikken van ac teurs en figuranten. Het Zeeland van 1953 is ineens weer een Vlaamse overlooppolder anno 2008. Bij het Belgische Tielrode zijn de opnamen van de speelfilm De Storm. Een film over de onheilsdagen van 1953. Eerder zijn al opnamen in onder meer Zeeland ge weest. De Storm moet de openingsfilm van Film by the Sea 2009 worden. foto Lex de Meester Een duivels dilemma noemt Léon Phernambucq, de directeur van Zorgstroom, het. Moet hij een contract sluiten dat een miljoen euro verlies op levert? Of moet hij dat niet doen en duizenden klan ten in de steek laten én de banen van 1100 medewer kers op het spel zetten? In eerste instantie besluit hij dat Zorgstroom stopt met het aanbieden van huishou delijke hulp. Zorgstroom doet daarom niet meer mee met de aanbesteding van de huishoudelijke hulp, met alle gevolgen voor de medewerkers van dien. Het per soneel voert dan ook actie tegen het besluit. Ze zijn vooral boos op de 'zuinige' Zeeuwse gemeenten die niet méér willen betalen voor huishoudelijke hulp. Gewapend met mattenkloppers, spandoeken, toeters, fluitjes en pannendeksels gaan de thuiszorgmedewer kers naar het Stadskantoor in Middelburg. Wethou der Albert de Vries houdt echter voet bij stuk. Uitein delijk besluit Zorgstroom, tot opluchting van het per soneel, toch een bieding te doen en het verlies dan maar voor lief te nemen. foto Ruben Oreel De Regionale Ambulance Voorziening Zeeland (RAVZ) staat aan de rand van faillissement. De schuld van de ambulancedienst is opgelo pen tot 1,3 miljoen euro. Die is ontstaan door misma nagement van de vorige directie en een gebrekkige controle door de raad van toezicht. Voor de bank is het genoeg. Als voor het eind van november geen op lossing komt dan gaat de geldkraan dicht, zegt die. De ondernemingsraad (OR) vindt dat de schuld ten on rechte wordt afgewenteld op het personeel, terwijl de tekorten volgens de OR zijn ontstaan door wanbe leid. Het ambulancepersoneel gaat dan ook de straat op om actie te voeren. De medewerkers vragen boven dien alle gemeenten boven de Westerschelde een een malig bedrag te schenken om het voortbestaan van de RAVZ veilig te stellen. Het gaat om drie euro per inwoner. Onder aanvoering van de provincie wordt nu overlegd met gemeenten en zorgverzekeraars. De bank geeft de RAVZ intussen enkele weken uitstel. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58