Kijken naar kij*kers Culturele aderlating Toch een complete N57 PZC Jaarboek 2008 14 Woensdag 31 december 2008 PZC Nu verkrijgbaar Een prachtig jaaroverzicht van het belangrijkste Zeeuwse nieuws! Het boek bevat honderden nieuwsfeiten, weergegeven in prachtige foto's voorzien van bijschrift. Voorverkoopadressen zie www.pzc.nl/lezersextra Middelburger Hans Lipperhey vindt vierhonderd jaar geleden de telescoop uit. Anno 2008 zijn er allerlei activiteiten om die gebeurtenis te herdenken. Zo is in het Zeeuws Museum de collectie kijkers van Peter Louwman te bewonderen. Het publiek kan zich aan vijftig exemplaren vergapen. Sommige kijkers zijn echter zo kostbaar en fragiel, dat er door heen turen uit den boze is. Bij de opening van de expositie vergelijkt burgemeester Schouwe- naar de uitvinding van de verrekijker met die van het vuur en het wiel. „Uitvindingen die de wereld veranderden." foto Lex de Meester Het is een flinke culturele aderlating voor Zeeland. Drie Zeeuwse kopstukken gaan iets anders doen. Zo verlaat Valentijn Bijvanck (foto) het Zeeuws Museum, dat hij als directeur door een jaren lange verbouwing loodste. Hij wordt directeur van het Nationaal Histo risch Museum in Arnhem. Ruud van Meijel, de motor achter het Zee land Nazomerfestival, besluit dat hij aan een nieuwe uitdaging toe is en legt zijn functie neer. Eerder maakte Rutger Wolfson, directeur van De Vleeshal in Middelburg, zijn vertrek bekend. Hij wordt algemeen direc teur van het filmfestival in Rotterdam. En lange tijd lijkt ook de grote man achter Film by the Sea, Leo Hannewijk, Zeeland te verlaten. Maar hij blijft als duidelijk wordt dat hij het opzetten van een festival in Breda met zijn werk in Zeeland kan combineren. foto Lex de Meester Het resterende deel van de N57 - tussen Serooskerke en de Veerse Dam - kan toch worden aangelegd. Onder druk van het CDA in de Tweede Kamer trekt het Rijk daarvoor vijf tien miljoen euro uit. De resterende twee tot vijf miljoen betalen de provincie en de ge meente Veere. Lange tijd leek de aanleg van het laatste stukje van de N57 van de baan, omdat er geen geld was. Gedeputeerde Toine Poppelaars reageert blij verrast. „Eindelijk is er definitief dui delijkheid. De aanleg van het Veerse deel kan nu naadloos worden aangesloten op het Middel burgse deel." foto Ruben Oreei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56