van erijwinnaars Van geluk hebben naar gelukkig zijn. Wat doet het winnen van een grote geldprijs met je? Maakt het gelukkig? Hoe uit zich dat dan? Wat is geluk eigenlijk? Journalist Jan' Vriend zoekt de antwoorden in zijn nieuwe boek Wat een geluk, dat sinds deze week in de winkel ligt. PZC Woensdag 31 december 2008 j 5 Behalve veel loterijwinnaars komen ook bekende Ne derlanders, woestijnbewo ners die worden geholpen met loterijgelden en een heuse professor aan het woord in Wat een Geluk, het nieuwe boek van journalist Jan Vriend. Die 'geluksprofessor' is Ruud Veenhoven. Hij doet al sinds 1970 onderzoek naar ge luk en leidt de World Database of Happi ness, een digitale bibliotheek voor alle we tenschappelijke studies naar geluk. Aan de hand van zijn onderzoek wordt in het boek duidelijk waarom oudere mensen ge lukkiger zijn dan jongere, gelovige mensen gelukkiger dan niet-gelovigen en mannen gelukkiger dan vrouwen. In het boek is het verhaal te lezen van Tim Andriessen, een adoptiekind in Mauritius. Met zijn pleegouders zocht hij zijn biologi sche moeder op en ontdekte dat ze in ar moede leefde. Hij nam zich voor te sparen voor een eigen huis voor zijn moeder. Toen hij ruim een ton won in de Postcode Loterij, kon hij die belofte waarmaken. „Het is een droom te kunnen zeggen: 'mam, je krijgt- een huis van me'." Een ander bijzonder verhaal is dat van Jan en Ellie Donkelaar. Zestigers, allebei een scheiding achter de rug en allebei gebutst door het leven. Jan had een stomerij, maar werd onderuitgehaald door de FIOD. „Bij het afrekenen ging wel eens wat zwart." De zaak ging door de FIOD-inval naar de knoppen. Tot overmaat van ramp ging zijn echtgenote ervandoor met een van de FIOD-inspecteurs. Hij zag zijn kinderen achttien jaar niet meer. Langzaam kroop hij uit het dal. Hij leerde Ellie kennen. En toen won hij ineens 3,5 miljoen gulden. Jan nam het geld huilend in ontvangst. Ze haalden al het geluk dat ze gemist hadden in sneltreinvaart in. Om de dag uit eten, va kanties, een nieuwe auto en kleding. De kinderen van Jan, die eindelijk een blije va der hadden, herstelden het contact. „Eerst twijfelde ik of ze voor mij kwamen of voor mijn geld. Maar toen ik zei dat ze niets zou den krijgen, bleven ze komen." In Wat een geluk ook de ervaringen van Postcode-Loterijpresentatoren als Henny Huisman, Caroline Tensen, Winston Gerschtanowitz en Martijn Krabbé. 'De ge- luksbrengers', noemt Vriend ze in het boek. Bijzonder zijn de laatste hoofdstuk ken, waarin de schrijver verslag doet van een rondreis langs Postcode-Loterijprojec ten in Afrika, die hij maakte met fotografe Reineke Ekering. Dat leverde portretten op van woestijnbewoners, die een beeld geven van geluk zonder geld, waarbij over eenkomsten met Europees geluk opdui ken. Vriend: „Iedereen wil toch het geluk delen met vrienden en familie." De verhalen in het boek worden gelar deerd met uitspraken die zo op een tegel tje passen. „Alles wat je zelf kunt doen, draagt bij aan je geluk", zei Mies Bouw man in 1962 na de inzamelingsactie 'Open Het Dorp', die 23 miljoen gulden oplever de. „Deel je brood en het smaakt beter, deel je geluk en het wordt groter", is van de Belgische pater/schrijver Phil Bosmans. „Er is geen weg naar geluk, geluk is de weg", is van Boeddha. De mooiste spreuk is van een onbekende filosoof: „Geluk is niet te koop, het is gelukkig gratis." Vriend werkte ruim een jaar aan het boek, met hulp van de Postcode Loterij. Hij sprak ruim honderd winnaars. En ontdek te veel parallellen. „Geen grote villa's en Ferrari's. Vaak stopt de vrouw in het gezin met werken en gaat aandacht besteden aan dingen die ze echt belangrijk vindt: va ker op bezoek bij oma, meer aandacht ge ven aan de kinderen, pianolessen nemen, zichzelf ontplooien. En er wordt ook veel gedaan voor familieleden en vrienden." Zorg vooral dat je gelukkig bent, is de les. Want de Griekse filosoof Aristoteles zei het al: 'Je hebt maar een beetje geluk nodig om gelukkig te worden.' Wie het over komt, heeft een leuker leven, is gezonder en in staat een ander gelukkig te maken. Vriend: „We moeten stoppen met het stre ven naar een groter Bruto Nationaal Pro duct. Het Bruto Nationaal Geluk is veel be langrijker. Wat dat betreft, kunnen onze wereldleiders een voorbeeld nemen aan Bhutan, een klein landje in de Himalaya. De koning daar vindt het geluk van zijn 600.000 onderdanen belangrijker dan het geld dat zij verdienen. Het werkt. Het klei ne land is op de economische ladders naar de hoogste plek in Zuid-Azië geklommen. Logisch eigenlijk, want ieder onderzoek op dit gebied toont aan dat gelukkige mensen beter presteren. a Jan Vriend - Wat een geluk. Uitgeverij Kok Omniboek. 19,95 euro. en Ellie Donkelaar. foto Roy Beusker/GPD door Gerard van Engelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47