Nieuw leven na topsport De bevrijding van Mark Huizinga ZU Uo Veel Nederlandse topsporters hebben 2008, met het EK voetbal en de Olympische Spelen, aangegrepen om een punt te zetten achter hun sportcarrière. Ze staan op de drempel van een nieuw leven. „Het is een rouwproces, alsof je een goede vriend verliest." door Dylan de Cruijl 4 Woensdag 31 december 2008 PZC Mark Huizinga: „Ik kan goed op mezelf zijn, ben nogal in mezelf gekeerd. Het leven als topsporter heeft dat versterkt." foto Phil Nijhuis/GPD Voor Mark Huizinga, Neder lands beste judoka in decen nia, lonkt de vrijheid. Zijn Spartaanse levenstijl is voor bij. De Spelen markeerden het einde van zijn topsportcarrière. „Mensen zeggen wel tegen me: 'Jij gaat ze ker op zoek naar een nieuwe uitdaging?' Ik antwoord dan: helemaal niet. Ik heb geen zin in nieuwe uitdagingen. Na de Spelen heb ik bij Defensie nog even doorgewerkt als plaatsvervangend topsportcoördinator. Over twee jaar ben ik er klaar voor de func tie van coördinator over te nemen. Maar na 1 januari is het even mooi geweest, 2009 is van mij. Eerst een maand naar Aru ba, waar een vriend een duikschool heeft, daarna een vistrip in Guyana. „Verder? Geen idee. Ik heb altijd gepland geleefd. Altijd bezig naar een doel toe te werken. Dat wil ik loslaten. Ja, dat voelt wel als een bevrijding. Ik kan nu doen wat ik wil. Ik woon in een saaie wijk, omdat het dicht bij mijn judoclub is. Maar Parijs vind ik een prachtige stad, waarom zou ik daar niet gaan wonen? Het kan nu. „Sinds mijn 16e wist ik exact wat ik van week tot week moest doen. Dan krachttrai ning, dan judotraining. Ik had vakanties van hooguit twee weken. Bij elk uitstapje vroeg ik me af: schaadt het mij? Als ik naar een feestje ging, was ik om één uur thuis. Nooit later. Na de ochtendtraining bleef ik meestal thuis. Energie sparen voor de trai ning 's avonds. Niet iedere sporter leeft zo strikt, maar bij mij past dat. Mede daarom kon ik lang aan dè wereldtop staan. „Ik kan goed op mezelf zijn, ben nogal in mezelf gekeerd. Het leven als topsporter heeft dat versterkt. Ik leefde altijd in een klein wereldje. Mijn vriendenkring bestaat uit een paar trainers, begeleiders en judo ka's. Dat is het wel. Je kunt ook niet heel breed georiënteerd zijn als je wilt excelle ren in één onderdeel. Daarom heb ik me zelf wel eens sociaal onderontwikkeld ge noemd. Ik bedoel daarmee dat ik buiten de judowereld geen mensen ken met wie ik praat over mijn wensen, mijn dromen. Terwijl ik dat heel mooi vind. „Op andere gebieden heb ik een enorme voorsprong. Ik weet hoe het is jezelf tegen te komen, grenzen te verleggen. Hoe het is zó hard te trainen, dat je alleen afgaat op je instinct. Ik zat vaak genoeg jankend op de rand van de judomat. Het maakte me men taal sterker. Ik heb nergens vrees voor. Bij alles denk ik: het kan nooit zo moeilijk zijn als olympisch kampioen worden. „De laatste jaren heb ik me meer als per soon ontwikkeld, dan als sporter. An (ex-vriendin zangeres Anneke van Meurs, red.) heeft daar een belangrijke rol in ge speeld. Zij was het kunstenaarstype, ie mand die vanuit haar gevoel handelt. On ze botsingen hebben mij geleerd de muur om mij heen wat af te breken. Opener te zijn. Ik durf me daardoor kwetsbaar op te stellen. Toen ik in 2007 tijdens het Euro pees kampioenschap thuisbleef omdat on ze relatie net voorbij was, dacht ik: waar om zou ik dat niet gewoon vertellen? Ik hoefde me nergens voor te schamen. „Voor het zwarte gat ben ik daarom ook niet bang. Laat maar komen. Ik wil daar best indonderen. Lijkt me een louterende ervaring. Ik kom er wel uit, sterker dan nu. Ik heb het gevoel dat ik met mijn ervaring en bagage ook buiten de topsport veel kan bereiken. Wordt mijn leven een sleur? Mis schien, daar kom ik vanzelf achter. De in tense spanning als judoka zal ik niet meer beleven, maar voorlopig vind ik dat erg re laxed." In 2008 stopten 23 topsporters Atletiek: Chiel Warners (tien kamp), Simon Vroemen (steeplechase, afscheid aan gekondigd na dopingzaak), Kamiel Maase (marathon) en Rens Blom (polsstokhoog) Beachvolleybal: Rebekka Kadijk. Hockey: Minke Booij. Judo: Mark Huizinga. Tennis: Martin Verkerk Voetbal: Jerryl Hasselbaink en Ronald de Boer. Waterpolo: Gillian van den Berg, Meike de Nooy, Alette Sijbring, Daniëlle de Bruijn. Wielrennen: EBbeth Vink (mountainbike) en Robert Slippens (baanwielrennen). Zwemmen: Pieter van den Hoogenband, Maarten van der Weijden, Mitja Zastrow, Linda Bank, Edith van Dijk, Bianca van der Velden en Sonja van der Velden (beider synchroomzwemmen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46