ims PZC Woensdag 31 december 2008 j 3 Kredietmonster slaat overal toe wijl politici volhouden dat we vooral niet in paniek moe ten raken, kondigt het ene na het andere bedrijf ontslagen aan. De economie krimpt in 2009 voor het eerst sinds begin ja ren tachtig, voorspelt het Centraal Planbureau (CPB). „Ik hoop dit nooit meer mee te maken", zegt directeur Coen Teulings. De hele wereld wordt geraakt door deze crisis. Een 'beetje bang' wordt Teulings ervan. In een paar maanden tijd heeft optimisme plaatsgemaakt voor vrees. Met gevoel voor leedvermaak zei de zelfverze kerde Braziliaanse president Lula da Silva in september nog: „Crisis? Welke crisis? Het is Bush' crisis, niet de mij ne." Krap twee weken later was Da Silva gedraaid als een blad aan een boom. „De crisis in de Verenigde Staten kan problemen opleveren voor alle landen." Da Silva kan het weten. Een halfjaar geleden groeide de Braziliaanse economie nog als kool. Totdat batige bankiers de geldkraan dichtdraaiden en nauwelijks nog bereid wa ren leningen te verstrekken aan elkaar of aan bedrijven en consumenten. In paniek trokken beleggers massaal hun investeringen terug uit het Latijns-Amerikaanse land en de Braziliaanse munt, de real, ging hard onderuit. Het lot van Brazilië treft veel snelgroeiende economieën. Onder de slachtoffers: Hongarije, Zuid-Korea, Rusland, de Oekraï ne, Argentinië. Hoe heeft het zover kunnen komen? De ellende begon in Amerika, waar de huizenprijzen de laatste jaren rap ste gen. Daardoor begonnen overmoedige hypotheekverstrek kers geld te lenen aan Amerikanen met weinig of geen in komen. Die leningen werden verkocht als beleggingen en een ingenieus kaartenhuis was geboren. Toen de woning markt in de loop van 2007 afkoelde, raakten huizenbezit ters en banken in geldnood. Uit de puinhoop op de Amerikaanse huizenmarkt verrees het monster. Financiële instellingen leden enorme verlie zen op hun complexe beleggingen in de huizenmarkt. Toen zakenbank Lehman Brothers halverwege september failliet ging, greep het monster zijn kans en zaaide angst. Banken gingen elkaar wantrouwen en de kredietkraan werd dichtgedraaid. Banken leenden elkaar niet meer en beperkten de kredietverlening aan bedrijven en consu menten. De ondergang van Lehman deed het hele financiële sys teem op zijn grondvesten schudden. De crisis kwam in een stroomversnelling, 's Werelds grootste verzekeraar, het Amerikaanse AIG, werd deels genationaliseerd en cen trale banken pompten miljarden euro's aan noodleningen in de economie. Het vertrouwen van consumenten en be drijven in de economie stortte in en beurzen zakten door het ijs. Op Wall Street streden paniek en wanhoop begin oktober om voorrang. Terwijl de borden binnen dieprood kleur den, stonden verslagen handelaren voor het beursge bouw. De meesten wilden niet praten over de scherpe koersdalingen. Niet alleen de ravage op de beurs boezem de angst in, ook de eigen positie stond op het spel: ban ken en verzekeraars zetten onder druk van de crisis mas saal mensen op straat. Nederland bleef niet gespaard. Het mon ster zette zijn zinnen op Fortis, dat zich had verslikt in de peperdure overname van ABN Amro. Het bedrijf kon niet meer aan kapitaal komen en op de beurs gleed het aandeel weg. Toen zakelijke klanten en spaarders hun geld weghaalden, grepen de overheden van België, Nederland en-Luxemburg begin ok tober in. Een week later nationaliseerde 'Den Haag' de Ne derlandse tak van de bankverzekeraar. Sinds het failliet van Lehman en de redding van Fortis heeft het monster de wereldeconomie in een wurggreep die steeds knellender wordt. Banken houden de hand op de knip, bedrijven en consumenten komen moeilijker aan kredieten. Die kredieten zijn voor een economie wat zuur stof voor een mens is. Sluit de toevoer af en het is slechts een kwestie van tijd voordat de dood intreedt. Tot in alle uithoeken van de wereld laat het monster zich gelden. Volgens de Wereldbank staan ontwikkelingslan den aan de vooravond van een heftige economische neer gang. De grote angst is dat de ontwikkelingshulp zal droogvallen, maar het is niet de enige angst. Investeerders halen hun geld terug uit de Derde Wereld en de export staat er onder druk doordat de vraag uit het rijke Westen afneemt. De kredietcrisis volgt pal op de voedselcrisis eerder dit jaar. Toen schoten de voedselprijzen omhoog als gevolg van tekorten op de wereldmarkt. Van Mexico tot Haïti braken hevige rellen uit. Maïsmeel, het basisvoedsel in Ke nia, kostte eind vorig jaar 77 eurocent. Nu is de prijs ruim één euro. In de armste landen, waar een veel groter deel van het inkomen aan voedsel wordt besteed, komt de prijsstijging extra hard aan. „Ik heb altijd elke cent moeten omdraaien", vertelt John Wambua, die werkt als huishouder en tuinman bij een ge zin aan de rand van de Keniaanse hoofdstad Nairobi. „Maar zo erg als dit jaar heb ik het nog nooit meege maakt." De groeiwonderen zijn eveneens kwetsbaar. De BRIC-lan- den (Brazilië, Rusland, India en China) zijn steeds meer verweven met de rest van de wereld. Daardoor konden rij ke westerlingen jarenlang profiteren van goedkope kle ding en elektronica uit Chinese fabriekshallen én hun ei gen producten verkopen. Nu gebeurt exact het omgekeer de: fabrieken sluiten hun deuren en de vraag van de Chi nezen neemt af Dat voelen steeds meer exporteurs. Onlangs luidde de Ne derlandse Metaal Recycling Federatie (MRF) de noodklok. Door de crisis is de vraag naar grondstoffen en recycling- materiaal uit China ingezakt. Daardoor zijn de prijzen van oud papier, karton en schroot drastisch gedaald. De hoop dat groeiwonder China de rest van de wereldeconomie aan de praat zou houden, brokkelt af nu steeds meer ex porteurs de vraag zien terugvallen. De werkelijkheid is grimmig: de wereld zit midden in een heftige recessie, die volgend jaar nog dieper wordt Het rij ke Westen moet diep door de knieën, groeiwonderen krij gen harde klappen en de armste landen ontkomen niet aan de crisis. Overheden en centrale banken doen alles om het monster te temmen. Banken zijn gered en noodfondsen opge tuigd. Spaartegoeden zijn garant gesteld en rentes ver laagd. Dat allemaal om de naderende pijn te verzachten, de kredietverlening op gang te krijgen en het vertrouwen van consumenten en bedrijven te herstellen. Maar als die maatregelen afwerken, dan zal dat met flinke vertraging zijn. Verlichting op korte termijn komt uit een andere hoek. Door de economische tegenslag zijn grondstoffen zoals olie enorm in prijs gedaald. Dat is goed nieuws voor de consumenten, die zich afgelopen zomer scheel betaalden aan energie en benzine. De euro is in waarde gedaald en dat kan exportlanden als Nederland verlichting brengen, doordat hun producten omgerekend goedkoper worden voor niet-Europese afnemers. Dat lijkt goed nieuws, maar steeds meer economen waar schuwen voor een nieuwe ramp. Als consumenten en be drijven hun enorme (creditcard-)schulden niet kunnen aflossen, leidt dat tot een nieuwe golf verliezen onder fi nanciële instellingen. Dan zal het monster zijn kans grijpen en opnieuw angst zaaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45