monstertje De kredietcrisis is een 'f ^ouw je e i^eo tred lei-ooo^i-er zevenkoppig monster dat overal ter wereld toeslaat. Het rijke Westen zit in een recessie, groeiwonderen zoals China en Brazilië beginnen te haperen en ontwikkelingslanden kunnen - het hoofd nauwelijks boven water houden. Het wordt een zwaar 2009. 2 Woensdag 31 december 2008 PZC door Thomas Olivier illustratie Chantal van Wessel De kredietcrisis heeft de hele we reld in een beangstigend tempo in zijn greep gekregen. Luttele maanden geleden waren econo men en politici nog hoopvol: de kredietstorm was 'vooral een Amerikaans probleem', de sto mende Chinese economie zou de rest van de wereld aan de praat houden en een dip in rijke Europese landen 'hoefde niet lang te duren'. Maar die roze bril kan de prullenbak in, de werkelijkheid is grauw. De kredietcrisis blijkt een zevenkoppig monster en geen land kan zijn uithalen ontwijken. Zelfs China komt niet ongeschonden uit de strijd. Het 492 meter hoge World Financial Center in Sjanghai, het hoogste gebouw van China, staat 's avonds vanaf de grond tot het dak in een mysterieus, zilveren licht. Maar binnen blijft het ake lig donker, want driekwart van de kantoorruimte staat leeg. De Chinese woning- en kantoormarkt kreunen onder de crisis. Hele volksstammen kochten de afgelopen jaren ap partementen, om ze te verhuren en later weer met winst te verkopen. Tussen 2004 en 2007 verdrievoudigde daar door de prijs van een woning in Sjanghai. „Nu dalen de prijzen", vertelt makelaar Yang Feng, terwijl hij een leeg staand appartement in het centrum laat zien. „Door de cri sis zijn mensen onzeker en dus blijven ze in hun huidige woning." Het zevenkoppig monster, dat ontwaakte in Amerika, is de grens over geslopen en houdt beleggers, bedrijven en consumenten in alle uithoeken van de wereld uit hun slaap. Van Sjanghai tot Sao Paolo zijn de beurskoersen hard onderuitgegaan. Met twee opeenvolgende kwartalen van krimp zit Duitsland, de economische motor van Euro pa, nu ook formeel in een recessie. En de Nederlandse eco nomische groei is sinds afgelopen zomer knarsend tot stil stand gekomen. De wereld worstelt met een crisis van ongekende om vang. Het Internationaal Monetair Fonds spreekt van 'de gevaarlijkste schok' op de financiële markten sinds de Gro te Depressie van de jaren dertig uit de vorige eeuw. De economische reuzen gingen de afgelopen maanden stuk voor stuk onderuit en zitten volgend jaar onvermijdelijk in een diepe recessie. Japan, de Verenigde Staten en de eu rozone, allemaal zien ze hun economie krimpen. Ook Ne derland loopt zware averij op door de kredietcrisis. Ter- •IVr s/ouwe.0 vouwe.0 vouwe.0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44