Extra lawaai hoort bij een jaarwisseling gat in tellingen herten PZC Woensdag 31 december 2008 3 BRUINISSE - Het jaar 2008 begon voor hem met een brand, vermoede lijk veroorzaakt door vuurwerk. To- nie van der Hulle van dorpshuis en sporthal De Vanger in Bruinisse hoopt van ganser harte dat 2009 een betere start krijgt. De brand veroorzaakte voor enkele tienduizenden euro's aan vooral rook- en roetschade. Van der Hulle: „Ik heb nog maandenlang last gehad van naweeën van de brand. De scha de aan het gebouw is hersteld maar ik kwam maanden later nog steeds dingen als glazen, gourmetstellen en dergelijke tegen met roetscha de." De brand vorig jaar werd ver oorzaakt door vuurwerk in een vuil container. „En dat is denk ik uit de hand gelopen. Ik denk niet dat het de bedoeling is geweest zoveel scha de te veroorzaken." Om herhaling te voorkomen zijn in Bruinisse op meerdere fronten maat regelen getroffen. De open tralie deur voor de vuilcontainer is met een plaat dichtgemaakt. Verder heb ben gemeente Schouwen-Duive- land, politie, brandweer, buurtbewo ners en het bestuur van de nabijge legen jeugdsoos De Pul met elkaar afgesproken dat het terrein rond de jeugdsoos tijdens de jaarwisseling nauwlettend in de gaten wordt ge houden. Een goede zaak in de visie van Van der Hulle. „Ik ga er vanuit dat het dit jaar goed gaat tijdens de jaarwisseling. En dat ik rustig kan slapen." foto Dirk-Jan Gjeltema KOUDEKERKE - Het buskot, dat door jongeren als hangplek in gebruik was genomen, overleefde oudjaar 2008 niet. De brandweer zaagde het ding om nadat er vier keer brand in was gesticht. Achteraf was Koude- kerke verbaasd dat de schade op het Dorpsplein daartoe beperkt was gebleven. De hele dag hingen dron ken jongelui er de beest uit. Ze gooi den benzine en zelfgemaakte vuur- werkbommen op straat. Het scheel de weinig of een meisje was levend verbrand. Haar kleding was al een prooi van de vlammen. „Triest, ja", kijkt onderneemster Wilma de Groot terug. Maar niet onlogisch. „Bij jongeren zat veel onvrede. Jaar in jaar uit had de gemeente van al les beloofd, maar er gebeurde niets." Tevoren zong al rond dat de hangplek in brand zou gaan. Dat kwam niet van de hangplekjeugd. Die hield zich rustig. Ouderen ge bruikten de onvrede om alle rem men los te gooien. Mede door de in zet van Wilma de Groot slaat de ge meente nu meer acht op de Koude- kerkse jeugd. Er is een verhard trap veld gekomen. Daar wordt nog een hek omheen gezet. En er is een nieu we hangplek in de maak voor het dorpsplein. Dat alles in nauw over leg met jongeren. Maar of het nu rustig blijft? „In ieder geval zijn er nu geen geruchten. Toch hou ik m'n hart vast. Het was heftig vorig jaar. Niemand die politieagentje kon of wilde spelen." foto Lex de Meester De Zeeuwse politie is klaar voor oud en nieuw. Vorig jaar verliep de jaarwisseling niet zonder incidenten. Vier directbetrokkenen blikken terug en kijken vooruit. Commissaris Jan'Dalebout herinnert zich een zeer rus tige jaarwisseling. Dat was vele jaren geleden toen hij in Z wolle werkte en er die bewus te nacht er een gigantische mist bank over Nederland lag. „Een zicht van een paar meter. Het zat echt potdicht. Zo rustig als toen hebben we het nooit meer ge had." De districtschef Zeeuws-Vlaande- ren hoopt niet op weer een reus achtig mistveld. Wel op een rusti ge oud en nieuw. Dalebout heeft tijdens de jaarwis seling de leiding over de Zeeuwse politie. Hij zit vannacht in het cri siscentrum op het hoofdbureau in Middelburg en stuurt samen met anderen de politie aan. Daarbij kan hij ook rekenen op hulp van de marechaussee. In totaal 24 me dewerkers van die dienst onder steunen 31 december en 1 januari de Zeeuwse politie. Dalebout hoopt dat de jaarwisse ling vooral feestelijk verloopt. Wat extra lawaai, daar heeft hij geen moeite mee. „Hoort bij oud en nieuw." En hij hoopt echt dat het tarten van het gezag, zoals dat de laatste jaren vooral in grote steden voorkomt, niet overwaait naar Zee land. Vervolgens noemt Dalebout ook het bewust vernielen en het bela gen met vuurwerk van anderen als ongewenste uitwassen. Hij snapt niet wat daar de lol van is. „Dat is toch niet leuk? Dat is toch niet feestelijk?" Hoeveel agenten rond oud en nieuw worden ingezet wil hij niet kwijt. „Dat verschilt van uur tot uur. Want let wel. De dagen voor oud en nieuw zijn we ook al pa- •raat." Het zijn niet alleen de geünifor- rneérde agenten die die dagen wor den ingezet. Rechercheurs zijn ook volop op straat te vinden. Wie door hen betrapt wordt op bijvoor beeld vernielingen tijdens oud en nieuw maakt kans heel snel voor de rechtbank te worde» geleid. Het Openbaar Ministerie maakte namelijk eerder deze week bekend dat vandalen via snelrecht gelijk voor minimaal drie dagen de cel in gaan. Tijdens oud en nieuw zijn er plaat sen waar de politie altijd is te vin den. Dat heeft alles te maken met ervaring, aldus de politiechef Bij voorbeeld in Arnemuiden. Daar zijn zowel voor als tijdens oud en nieuw flink wat agenten. Maar de politie Zeeland heeft deze dagen ook heel wat agenten die met behulp van auto's en busjes gedirigeerd worden haar 'brand haarden' om daar als een mobiele eenheid de orde te herstellen. Dalebout hoopt dat de politie ook steun krijgt vanuit de burgerij. Hij doelt dan vooral op tips als er ergens rotzooi wordt getrapt en sig nalementen van eventuele daders. „Daar kunnen wij dan verder mee aan de slag en kunnen we er sa men voor zorgen dat de jaarwisse ling rustig verloopt." Jan Oalebout gistreerd. Dat verstoort de dieren teveel en daarom gaan ze lopen en worden ze dubbel geteld. Beide ge bieden zijn, aldus waarnemend voorzitter Harm Niessen, verder goed vergelijkbaar. En omdat in de Amsterdamse duinen nooit grote re groepen worden gezien dan zo'n twintig herten tegelijk kan het volgens Niessen ook niet zo zijn dat in de Kop groepen van 70 of meer herten lopen. Een bewe ring die onmiddellijk onderuit werd gehaald door René Stein van de provincie Zeeland. „Ik ben dit voorjaar bij de telling aanwezig ge weest en ik heb een groep van 120 herten geteld." Op de vraag van rechter Van Alp hen of Faunabescherming heeft overwogen om zelf in het gebied te gaan tellen moest Niessen ont- Er lopen geen 1000, maar slechts 400 herten in de Kop van Schou wen. Dat zegt Faunabescher ming. De stichting wil via de rech ter afschot voorkomen. kennend antwoorden. Ook de pro vincie Zeeland moest toegeven zelf geen tellingen te hebben ge daan. De tellingen waarop de provincie zich baseert zijn gedaan door vrij willigers van de Faunabeheereen- heid (FBE). Dit is een koepelorga nisatie van natuurbeschermers, grondeigenaren, boeren en jagers die ieder jaar de damherten en ree ën telt. „Deze club heeft ons ver trouwen", zei Stein. De rechter doet vandaag uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3