'En daar is alles Brandweerkorpsen Arnemuiden en Olympiaweg al vroeg paraat Jeugdhonk later klaar Jip en Janneke zijn een trieste attractie Gemopper na geslip op gladde Zeelandbrug 26 Woensdag 31 december 2008 PZC W Korpsen Koudekerke en Serooskerke niet paraat tijdens jaarwisseling door Emile Calon MIDDELBURG - De brandweerpos ten in Vlissingen (Olympiaweg), en Arnemuiden zijn vandaag van af 22.00 uur bezet. De Stadsgewes telijke brandweer kiest daarvoor omdat de ervaring leert dat vanuit die twee posten er tijdens de jaar wisseling altijd uitgerukt moet worden. De manschappen voor de andere posten van de Stadsgewestelijke brandweer zijn oproepbaar, aldus officier van dienst, Ron Braam. „Die zitten thuis klaar en komen direct naar hun kazerne zodra alarm wordt gegeven." Ook de manschappen van vijf van de zeven brandweerposten in de gemeente Veere zitten paraat thuis, zodat ze bij het eerste alarm direct naar hun kazernes in Dom burg, Oostkapelle, Veere, Westka- pelle en Zoutelande kunnen om vervolgens uit te rukken. De posten in Koudekerke en Serooskerke zijn tijdens de jaarwis seling buiten dienst, omdat er die nacht voor die twee korpsen geen bevelvoerder paraat is, aldus de Veerse commandant Cor Bos. De bevelvoerders van die twee korp sen moeten óf werken of zijn om andere redenen die nacht niet op roepbaar. „En zonder bevelvoerder rukken die brandweerploegen niet uit. Dat leidt anders alleen maar tot problemen", aldus de brand weercommandant. Hij verwijst daarbij naar tal van onderzoeken die die stelling onderschrijven. Blusploegen van andere brand weerkazernes in de directe omge ving komen of naar Koudekerke of naar Serooskerke als blijkt dat tij dens de jaarwisseling in die twee dorpen brandweerhulp noodzake lijk is. Bos verwacht dat zijn manschap pen de komende nacht niet over dreven veel moeten uitrukken. De ervaring leert volgens hem dat het in de gemeente Veere tijdens de jaarwisseling altijd betrekkelijk rus tig is. Braam hoopt ook op een rustige jaarwisseling. Desondanks heeft PW De brandweerposten in Vlissin- gen en Arnemuiden zijn tijdens de jaarwisseling bezet. De ande re korpsen van het Stadsgewest en van Veere zijn oproepbaar. de Stadsgewestelijke brandweer het zo geregeld met de diensten van de vrijwilligers en de beroeps krachten, dat de zeven bluswagens van de verschillende kazernes in Middelburg en Vlissingen perma nent bemand zijn, zod^t ook bran den in de vroege ochtend nog met voldoende mensen bestreden kun nen worden. Ook de hoogwerker, de ladderwagen en het hulpverle ningsvoertuig van het korps zijn op elk moment van de jaarwisse ling inzetbaar. Met name in Vlissingen en Oost-Souburg moest de brand weer tijdens de laatste jaarwisse ling veelvuldig uitrukken. In de Walcherse gemeenten zijn verschillende plaatsen aangewezen waar de bewoners hun eigen vreugdevuren mogen aansteken. Dat geldt onder andere voor Arne muiden, Grijpskerke, Meliskerke en Oostkapelle. Bos wijst er wel op dat het beslist niet de bedoe ling is dat daar van alles wordt ver brand. De milieuregels gelden, zegt hij met'nadruk. „Dus is het niet de bedoeling dat er bijvoor beeld autobanden worden verbrand." Wie dat toch probeert, riskeert een boete van duizend eu- MIDDELBURG - Het jeugdhonk in de Veerse Poort in Middelburg wordt eind januari opgeleverd. Dat laat de gemeente weten in ant woord op schriftelijke vragen van de PvdA. De oplevering is een paar keer uitgesteld vanwege tech nische gebreken. Eerst bleek de kel dervloer niet waterdicht en later waren ook de ventilatie en de ver lichting niet in orde. Nu de proble men zijn verholpen, kan het honk alsnog worden overgedragen door de projectontwikkelaar aan de ge meente. Tot die tijd blijft het tijde lijke honk aan de Sportlaan open. Rondleiding over Miniatuur Walcheren in aanbouw. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een waaier van hou ten spanten op een stalen frame. Meer is het toekomstige hoofdge bouw van het nieuwe Miniatuur Walcheren nog niet. Maar indruk maakt het skelet al wel. Ook op di recteur Sven van Rijswijk van Zee land Attracties, exploitant van het park. „Zo groot en mooi. Echt ver boven mijn verwachting." Van Rijswijk geeft graag een rond leiding over het park-in-aanbouw. Zeker nu de grond bevroren is en geen lieslaarzen nodig zijn om over de bouwplaats te lopen. Negen meter hoog wordt het hoofdgebouw. Maar dat zul je straks als bezoeker niet direct mer ken. „Je komt als het ware 'klein' binnen. De entree gaat door een gangetje waar alles wordt uitver groot, zodat mensen het idee heb ben dat ze klein zijn. Een tuinhek je van negen meter hoog of zo." Na de kassa's ontvouwt zich het 1800 vierkante meter grote ge bouw in al zijn glorie. „En dan zie je ook Miniatuur Walcheren al lig gen. Daar is vervolgens alles heel klein én ben je zelf weer een reus", schetst Van Rijswijk. Tussen het miniatuurpark en het attractiepark dat erbij komt, staat een échte reus - een negen meter hoge pop, gekocht uit de failliete boedel van Het Land van Ooit. Die wisselingen van groot naar klein en terug zorgen steeds voor een wat vervreemdend effect, is de hoop en de verwachting. De bouw van het hoofdgebouw gaat ondanks de vorst en de feest dagen gewoon door. .Het project Zeeland Attracties ligt dan ook keurig op schema, stelt Van Rijswijk tevreden vast. „Op 13 mei gaan we proefdraaien, op 22 mei, dat is de vrijdag na He melvaartsdag, is de officiële ope ning van de eerste fase van ZEP, het Zeeuws Evenementen Po dium. In die eerste fase die dan opengaat, zitten behalve Minia tuur Walcheren ook het fastfood- restaurant van Kentucky Fried Chicken en enkele winkels." Miniatuur Walcheren wordt ook zichtbaar als eiland. Het krijgt de vorm van Walcheren en er ligt wa ter omheen. Drie bruggetjes geven toegang tot het mini-eiland. In de nu nog bevroren modder is al wel zichtbaar dat de bezoekers van het park straks over verlaagde paden lopen. De huizen, kerken, molens en andere miniaturen staan op pla- 'In China zijn tienduizend poppetjes besteld; de bewoners van Miniatuur' teaus. Volwassenen zijn van het bukken af. „Je kijkt straks tegen de gebouwen aan." De oude boerenschuur verhuist mee naar de Mortiere. Ook in het nieuwe park wordt daarin een ex positie over de geschiedenis van Miniatuur Walcheren ingericht. „In China zijn tienduizend poppe tjes besteld; de toekomstige bewo ners van Miniatuur Walcheren. In Istanbul maakt een bedrijf dertig nieuwe miniaturen. Tien ter ver vanging van oude en twintig nieu we. Badpaviljoen Domburg en ho tel Westduin bij Dishoek zijn nieuw. En na een afwezigheid van vijf jaar keert de Kloveniersdoelen terug. Dat vinden we zelf zo'n mooi gebouw, dat móet erin." Miniatuur Walcheren maakt onderdeel uit van Zeeland Attracties. Dat bedrijf is ook eigenaar en exploitant van Het Arsenaal en Speelcircus Bambini in Vlissingen. Zeeland Attracties wordt tevens de uitbater van Voetbal Experience, het voetbalmuseum dat in de Mortiere bij ZEP wordt gebouwd. De directie bestaat uit Sven van Rijswijk en Edgar Angelini. Inwoners van Hoek maken stalletje voor gedumpte zwijnen. door Raymond de Frel HOEK - Allez, Jip en Janneke! Laat jullie eens zien! Dat laten de twee hangbuikzwijntjes zich geen twee keer zeggen. Brutaal steken ze hun snuiten uit hun provisorisch ge.- bouwde 'kerststalletje' om te snuf felen of er weer eten wordt ge bracht. Leuk, al die aandacht. Maar tegelijkertijd ook diep triest. Het zwijnen koppeltje is vorige week gedumpt in het natuurge bied Braakman-Zuid bij Hoek. Wandelaars ontfermen zich sinds dien over de tamme dieren. „Sa men met een vriendin heb ik een stalletje gebouwd met golfplaten. Misschien mag dat niet, maar dan bekeuren ze mij maar. Ik betaal trouwens niet, dan ga ik nog liever zitten. Je kan ze toch niet aan hun lot overlaten? Zeker niet met deze vrieskou", zegt Leoni Vrolijk uit Hoek, die de zwijntjes liefkozend Jip en Janneke heeft gedoopt. Meerdere mensen hebben een dag voor kerst een Belgisch veewagen tje in het natuurgebied gezien. „Maar niemand realiseerde zich op dat moment dat er misschien wel hangbuikzwijnen zouden worden gedumpt, dus is er geen kenteken genoteerd. Dit is een heel trieste zaak. Ik ben net een schillenboer. Ik neem ook water voor ze mee, al is dat aan het einde van de dag na tuurlijk bevroren. Er moet snel iets gebeuren. Als ze geen eten meer krijgen, gaan ze op zoek. Het zijn gekweekte dieren, die in de na tuur weinig kans op overleven heb ben. En stel dat er 's nachts eentje de weg oversteekt..." Vrolijk en haar vriendin Jeanette Mullaert klopten de voorbije da ZIERIKZEE - De twee politieagenten in hun busje hadden er gisteren een flinke kluif aan: mensen ston den bijna in de rij om te vragen of ze écht niet over de Zeelandbrug konden. Nee, luidde het onverbid delijke antwoord: onbepaalde tijd wachten of omrijden via de pijler- dam was het devies. De brug ging tegen 10 uur dicht, nadat er kort na elkaar twee onge lukken waren gebeurd. Twee au to's slipten door de gladheid. Voor al het tweede ongeluk, waarbij een auto met aanhanger betrokken was, zorgde voor flinke schade. Hulpdiensten ruimden de rommel op en strooiden vervolgens het wegdek van de brug. Die ging rond 12.30 uur weer open. Op onder meer de website van de PZC werd meteen flink geklaagd over het strooibeleid van de pro vincie. Daar was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. Leoni Vrolijk uit Hoek rijdt dagelijks naar de gedumpte hangbuikzwijntjes Jip en Janneke om voer en water te brengen. foto Wim Kooyman gen bij tal van instanties aan. „Maar bij de gemeente Terneuzen, politie en Staatsbosbeheer kregen we nul op het rekest. Er is wel een dierenbeschermer uit Sint Jan steen geweest, maar die zag geen mogelijkheid om ze mee te ne men. Verder hebben we tijdens de ze feestdagen bij de Dierenbescher ming niemand kunnen bereiken." De Dierenbescherming blijkt wel degelijk op de hoogte van de situa tie. Na vragen van deze krant stuurde de organisatie onmiddel- lijk een mededeling rond dat zij be zig is de dieren te vangen. De Die renbescherming vraagt of mensen die de twee hangbuikzwijnen een goed tehuis willen geven zich mel den bij de dierenambulance op tel: 0900-7673437. Ook zoekt zij getui gen van de dump.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 22