of rookwolken op straat Veere wijst 87 meter hoge mast af Afrikajaar Goes zit al vol leuke activiteiten PIETERSE Predikant en gemeente uit elkaar B pzc Dinsdag 30 december 2008 23 College Veere wil eerst noodzaak aangetoond zien. oor Theo Giele domburg - Pas als de noodzaak is aangetoond, willen burgemeester en wethouders van de gemeente Veere meewerken aan de plaatsing van een 87 meter hoge radarmast. Ook de provincie Zeeland heeft volgens de gemeente aangegeven dat het plaatsen van de mast 'onac ceptabel' is vanwege de grote im pact op het nationaal landschap. De radarinstallatie zou er moeten komen voor de begeleiding van schepen van en naar de Wester- scheldemonding. De plaatsing van windmolenparken maakt dat het gebied van verkeersbegeleiding gro ter wordt. Namens het ministerie van Ver keer en Waterstaat, Rijkswater staat Zeeland en de Vlaamse Over heid had het Gemeenschappelijk Nautisch Beheer Scheldegebied (GNBS) in oktober de gemeente om toestemming gevraagd voor het plaatsen van de radarinstalla tie. Daarbij werden drie voorkeursloca ties genoemd: de Dunoweg ten oosten van Oostkapelle, de Kalf- hoekseweg ten westen van Oostka pelle en de Hoge Duvekotseweg ten oosten van Aagtekerke. Hier zou de nieuwe installatie wórden geplaatst naast de twintig meter hoge mast die er al staat ten behoe ve van de luchtvaart. Burgemeester en wethouders van de gemeente Veere wijzen het ver zoek van het Gemeenschappelijk Nautisch Beheer Scheldegebied 'vooralsnog' af Plaatsen van de installatie langs de Dunoweg en de Kalfhoekseweg is volgens B en W in strijd met het bestemmingsplan. Bovendien zijn deze locaties dicht bij de bebou wing gelegen. Voor de Dunoweg geldt ook nog eens dat de locatie dichtbij een Natura 2000-gebied is. Aan de Hoge Duvekotseweg staat weliswaar al een mast, maar die is met een hoogte van 20 meter aan zienlijk kleiner dan de installatie die het GNBS wil neerzetten. Bo vendien vragen B en W zich af of het technisch mogelijk is de ra darinstallatie naast die luchtvaart- mast te plaatsen. Nadat het verzoek van het GNBS was binnengekomen heeft de ge meente Veere overlegd met de pro vincie. „Van de zijde van de provincie is aangegeven dat alle drie de locaties in principe onacceptabel zijn in verband met de grotê impact op het (nationaal) landschap. Daarbij geven zij aan dat onduidelijk is WR| Nederlandse en Vlaamse overhe- den willen een 87 meter hoge ra darmast plaatsen op Walcheren. De gemeente Veere en de provin cie zien dat niet zitten. welke alternatieven zijn onder zocht en waarom een mast van een dergelijke hoogte noodzakelijk is", aldus burgemeester en wethou ders. Het GNBS stelt dat het plaatsen van de radarinstallatie noodzake lijk is voor een optimale ondersteu ning van het beloodsingsproces en het verbeteren van de verkeersbe geleiding in de aanloopgebieden op zee. Hierover wensen gemeente en pro vincie meer uitleg voordat een defi nitief besluit wordt genomen. Vanwege de kerstvakantie kon Rijkswaterstaat Zeeland geen uitge breide toelichting geven op het ver zoek van het GNBS. De voorlopige afwijzing van het verzoek tot plaatsing van de mast had het kantoor in Middelburg nog niet bereikt. Wel is duidelijk dat er naar alternatieven gezocht moet worden als gemeente en pro vincie hun standpunt niet wijzi gen. Op 2 en 3 januari is onze winkel gesloten. WONINGINRICHTING WEMELDINGE goes - Je houdt een Afrikajaar, of je doet het niet. De gemeente Goes doet het wel en daarom zal er in 2009 elke maand wel iets te doen zijn, te beginnen met de nieuwjaarsreceptie op 1 januari in De Mythe. Met Goese en Afrikaan se optredens wordt de toon gezet. Op 16 januari brengt Samba Schut te het cabaretprogramma Hakili Jambar in De Mythe. In het voorjaar gaan de basisscho len aan de slag met een speciale Afrika leskist. De hulporganisaties die banden hebben met Afrika, doen het hele jaar mee, maar op 5 februari vertonen ze een compila tie van beelden over hun werk in Podium 't Beest. Daar vindt ook van 2 tot 10 maart een deel van het AfrikaFilmFestival plaats, met name een educatief programma voor het voortgezet onderwijs. Het festival draait voorts in de Merral-bioscoop. In april is er, naast een groot sym posium in de Grote Kerk, een dans voorstelling van Balletstudio Free. Terug naar Afrika wordt gedanst in De Mythe van 10 tot 13 en van 17 tot 20 maart. Afrikaanse muziek zal het hele jaar door klinken, maar in de Manhuistuin is op 7 juni in elk geval een Speciaal con cert. Op de laatste dag van die maand culmineert het basisscho lenproject in een klinkende slotak koord in Sportpunt Zeeland. De grote klapper komt in juli, als gedurende twee weekeinden een muziektheaterstuk tegen het decor van de Goese Schans wordt ge bracht. Tal van verenigingen wer ken eraan mee. Een tentoonstelling over trouwen en rouwen draait in augustus en tijdens de twee laatste maanden to nen Afrikaanse striptekenaars hun werk. De musical Mandela komt in oktober in De Mythe. krabbendijke - De hervormde ge meente Krabbendijke en predi kant A. Boon gaan met ingang van 1 januari uit elkaar. Volgens een gisteren uitgegeven persbericht liggen 'spanningen' tussen de predikant enerzijds en gemeente en kerkenraad aan de breuk ten grondslag. Boon is al sinds juli 2007 'geheel vrijgesteld' van zijn werkzaamheden. Het Ge nerale College voor de Ambtsont heffing van predikanten heeft in april dit jaar uitgesproken dat Boon vanwege de situatie niet lan ger in Krabbendijke kan dienen. Boon blijft wel Beroepbaar als pre dikant. TIPS TKXP/MfflU UTittU cnttestm JSIji&JtJAtrül Rijen mensen wachten op hun vuurwerk bij Brammetje Dump in Goes. De vuurwerkbranche verwacht dit jaar 65 a 70 miljoen euro aan omzet te halen, te genover 60 a 65 miljoen vorig jaar. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47