Olmert leerde van fouten in Libanon Keuken Zimbabwe treft blanke boeren STEiISHAUS L"°:/Lgoedkopep Kampioen LAATSTE ACTIEWEEK STEiNfAUS STEIISHAUS uit je winst! Aanslag kost 14 kinderen leven 8 Maandag 29 december 2008 PZC De goed voorbereide aanval op Gaza is een wereld van verschil met het fiasco van 2006, toen Israël Libanon binnenviel. Meer dan zestig straaljagers en gevechtshelikopters, honderd ton explosieven en meer dan vijftig doelen. De mi litaire operatie die Israël zaterdag in de Gazastrook is begonnen is de grootste in dat gebied sinds de Zes daagse Oorlog van 1967. De aanval was vergelijkbaar met die julidag in 2006 toen de Israëlische lucht macht met uitgebreide bombarde menten de Tweede Libanese Oor log inluidde. Ook toen was er een stemming van genoeg is genoeg' en schaarden bijna alle politieke partijen zich achter premier Ehud Olmert. De oorlog in Libanon ein digde echter met een fikse kater. ANALYSE door Ad Bioemendaa! Vast staat dat Olmert en Israël iets van het fiasco van twee jaar gele den hebben geleerd. Volgens de krant Haaretz begon de voorberei ding van de operatie al zes maan den geleden, op het moment cfat Israël nog onderhandelde met Ha rnas over een bestand. De militaire structuur van Harnas en andere Pa lestijnse verzetsorganisaties werd zo volledig mogelijk in kaart ge bracht. Het wachten was vervol gens op het juiste moment om toe te slaan. Zaterdag was het zover, een week nadat Harnas zelf het be stand had opgezegd. Dat de politie ke en militaire leiding van Harnas al iets vermoedde, blijkt volgens The New York Times uit het feit dat ze al twee dagen geleden wa ren ondergedoken. Volgens Ol mert is de operatie vooral bedoeld om de Israëlische bevolking in het grensgebied me.t de Gazastrook be ter te beschermen tegen de de ra- ketaanvallen van Hamasstrijders. Zaterdag zei hij dat dit lang gaat duren, hetgeen er op duidt dat een inval van het Israëlische leger in Gaza nog niet is gepland. Zo'n in val is in het dichtbevolkte en be bouwde Gaza ook militair een ris kante operatie. Zelfs voor het goed uitgeruste en geoefende Israëlische leger. Zo'n militaire invasie heeft alleen kans van slagen als de mili taire infrastructuur van Harnas goeddeels wordt vernietigd.Daar begint het nu wel op te lijken, want tal van wapenfabriekjes, poli tiekantoren en wapenopslagplaat sen zijn door de Israëlische lucht macht vernietigd. De actie tegen Harnas heeft overigens ook duide lijk een binnenlands politieke ach tergrond. In februari zijn er verkie zingen in Israël. Oppositieleider Benjamin Netanyahu spint al maanden garen bij ztjn vaststelling dat de regering niets doet tegen Ha rnas. In de peilingen gaat zijn Li- kudpartij aan de leiding. Nu de re geringspartijen Kadima en Arbeid- spartij hun spierballen laten zien, kunnen ze die achterstand inlo- Aanvallen over en weer pen. Hoe de operatie afloopt, is on gewis. Gisteren hebben zesdui- dend Israëlische reservisten een voorlopige oproep gekregen. Een eventuele invasie hangt ook af van de zwaarte van de internationale kritiek.Veel krediet heeft Harnas niet, maar veel burgerslachtoffers kan Israël zich niet veroorloven. In de Zesdaagse Oorlog van 1967 werd de Gazastrook door Israël op Egypte veroverd en bezet. Sinds 1993 (Oslo-akkoorden) vallen de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook onder bestuur van de Palestijnse Autoriteit. Beide gebieden zijn vanaf 2006 strijdtoneel van een Palestijnse burger oorlog: de gematigde Fatah-partij heerst op de Westelijke Jordaanoever,- in juni 2007 heeft de militante Hamas-beweging de militaire controle over Gaza met geweld overgenomen. De verhouding tussen Harnas en Israël is zeer slecht. Hoewel Israël zijn ko lonisten en troepen heeft teruggetrokken, voert Israël regelmatig aanval len uit op Hamasstrijders en sluit het vaak de grensovergangen. Vanuit de Gazastrook zijn duizenden Kassaam-raketten op Israël afgevuurd. De oppervlakte van de Gazastrook (360 vierkante kilometer) is kleiner dan die van Texel. Er wonen ruim 1,5 miljoen mensen. 13,- voor V.IVVi Model Levante Inclusief de nieuwste Whiripool-apparatuur. Italiaans design in praktischeT-opstelling. Uitgevoerd in glanzend wit. Model Busca Ingebouwde kastenwand. Hoogwaardige afwerking in hoogglans wit met hoogglans chocoladebruin. Dinsdag De iPhone is simlock- Woensdag Donderdag JANUARI GESLOTEN Vrijdag Zaterdag Zondag AEG ATAG BOSCH Miele Pelgrim SIEMENS (ÏÏauknecht ZANUSSi fc/wELTMEISTER KÜCHE^ DAN ANI I ANDERE TOPMERKEN! BREDA, Grenssteen 7 (tegenover NAC) tel 076-5422920 KAATSHEUVEL, Amerikastraat 14 (Industrieterrein 'De Kets') tel 0416-283282 Kijk voor adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl. HARARE - Terwijl het land zucht onder een cholera-epidemie wil de regering 140 blanke boeren voor de rechter slepen omdat ze hun boerderijen niet hebben verla ten. Dat berichtte gisteren de staatskrant The Sunday Mail op ba sis van een rapport van de rege ringspartij. De boeren hadden hun erven moe ten verlaten voor 30 september. Ze moesten plaatsmaken voor landlo ze zwarte Zimbabwanen in het ka der van het omstreden landhervor mingsprogramma van president Robert Mugabe dat in 2000 begon. Intussen is het aantal doden ten gevolge van de cholera-epidemie gestegen tot boven de vijftienhon derd, aldus de Wereldgezondheids organisatie. Volgens de cijfers zijn 1518 mensen bezweken aan de ziekte en zijn er 26.497 gevallen van besmetting geregistreerd sinds de uitbraak in augustus. KABUL - Bij een zelfmoordaanslag in de Afghaanse provincie Khost zijn gisteren zestien mensen ge dood en 58 gewond geraakt. Veer tien van de doden zijn leerlingen van een basisschool naast een le ger- en politiepost waar Pathaanse stamhoofden uit het district Man- dozai een vergadering hielden. De andere doden zijn een Afghaanse soldaat en een bewaker. Volgens een ziekenhuisarts waren de omgekomen kinderen 8 tot 10 jaar oud. De Navo-commandant in Afghanistan David McKiernan schreef de aanslag toe aan een mili tant netwerk, aangevoerd door krijgsheer Siraj Haqqani. Gisteren was de laatste schooldag van het jaar in Afghanistan. Leerlingen wa- reri in hun lokalen bijeen om hun rapporten in ontvangst te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8