FC Twente beter Cvitanich is zonder te scoren Foeke Booy haalt fel uit naar arbitrage FC Utrecht met zege winter in Gesprek tijdens trainingskamp Celtic wint van rivaal Rangers TOPSCORER Myy<M| 1. El Hamdaoui (AZ) (foto) 15, »|R 2. Demouge (Willem II), Berg (FC Groningen) 13. 26 Maandag 29 december 2008 pzc utrecht - FC Utrecht gaat on danks alle malaise toch nog met een kleine, ingehouden glimlach de winterstop in. De amusante 3-1-zege op Roda JC deed het Utrechtse publiek heel even het verdriet om de ontslagen trainer Willem Van Hanegem vergeten. Met assistent-trainer Ton du Chati- nier op de bank besloot Utrecht het laatste duel van het jaar posi tief te benaderen. Op het veld was de inzet maximaal, het publiek onthield zich van kritische spreek koren en spandoeken. Het was een duel tussen twee clubs in zware tijden. FC Utrecht bleek het beste met alle tegenslag om te gaan. De snelle uitbraken van uitblinker Cedric van der Gun bezorgden Roda overuren. In de 22e minuut zette de kleine Hage naar de 1-0 op het scorebord. Hij controleerde een voorzet van Si mon Cziommer op zijn borst en schoot raak. Cziommer was de volgende die het publiek in extase bracht. Hij verzilverde vijf minuten voor rust een strafschop nadat Loic Loval was neergelegd. Vlak voor rust zorgde Loval zelf voor de 3-0. utrecht - Een poging van grootaandeelhouder Frans van Seumeren van FC Utrecht om de spelersgroep te spreken is zaterdag op niets uitgelopen. De clubeige naar wilde de voetballers uitleggen waarom trainer Willem van Hane gem ontslagen is. De spelers had den daar geen behoefte aan. Er komt wel een gesprek, maar dat zal zijn tijdens het trainingskamp dat volgende week in Cadzand wordt belegd. GLASGOW - Celtic heeft zaterdag de Schotse topper tegen de eeuwi ge concurrent Glasgow Rangers met t-o gewonnen. De Australi sche spits Scott McDonald maakte een klein kwartier na rust de eni ge treffer voor de koploper in de competitie. Daarmee kwam een einde aan de ongeslagen reeks van de Rangers in Ibrox Stadium. Veertien maan den lang had geen enkele ploeg daar weten te winnen. Celtic, met Jan Vennegoor of Hes- selink na wekenlang blessureleed weer op de bank, nam door de ze ge nog meer afstand van de Ran gers. Het verschil is nu opgelopen tot zeven punten. De eerste Old Firm van dit seizoen eindigde nog in 4-2 voor de Rangers. Voor de Rangers was de wedstrijd een gemiste kans. De thuisploeg domineerde bijna de hele wed strijd en had veruit de meeste kan sen. Strachan gunde McDonald in bles suretijd een publiekswissel. Dat opende de weg voor de rentree van Vennegoor of Hesselink na zijn liesblessure. Huub Stevens krijgt met PSV les van McClaren in tactisch voetbal. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Ook Huub Stevens kon niet om de conclusie heen. „De ranglijst liegt niet", stelde hij zaterdagavond nuchter en realis tisch vast. FC Twente wees PSV nog eens op het kille feit, dat de viervoudig landskampioen dit sei zoen ook in eigen land voorbijge streefd is. Niet alleen AZ en Ajax hebben in sportief opzicht een voorsprong ge nomen, ook FC Twente beschikt over minstens zoveel voetbalin- houd. De Tukkers gaven zaterdag in de tweede helft een demonstra tie van positiespel. PSV kon daar veel wilskracht en energie tegen over stellen. Het was net voldoen de voor een o-o gelijkspel. Met goede wil alleen kan PSV een succesvolle tweede seizoenshelft vergeten. Als de clubleiding vast stelt dat dit elftal capabel is om de landstitel binnen te halen, doen ze dat op basis van een optelsom die in het voetbal nooit te maken is. Zij zeggen, simpel gesteld: Gomes en Farfan zijn weg, een stuk of ze ven spelers kwamen serbij, dus hebben we een beter team dan vo rig jaar. Wie zo rekent, laat onzichtbare componenten als ervaring, menta le weerbaarheid en charisma bui ten beschouwing. Om nog maar niet te spreken van de wisselwer- Sparta-trainer ziet zijn elftal weer benadeeld in duel met Willem II. TILBURG - Sparta-trainer Foeke Booy heeft zaterdagavond na de nederlaag tegen Willem II (3-2) op nieuw fel uitgehaald naar de arbi trage. Hij legde daarmee een waar schuwing van scheidsrechtersbaas Jaap Uilenberg, om zich gedeisd te houden, naast zich neer. Volgens Booy had Uilenberg in de rust van Willem II-Sparta direc teur Peter Bonthuis aangesproken dat kritiek op de arbitrage niet in het voordeel van Sparta zou wer ken. Booy voelde er echter weinig voor om te zwijgen over het flui ten van scheidsrechter Michel Winter in Tilburg. De arbiter nam king tussen spelers en trainers. Er is veel onvrede uit de spelers groep naar buiten gekomen. Die heeft te maken met zowel de in houd van de trainingen als met de intermenselijke contacten. Twente liet zien hoezeer een trai ner een stempel kan drukken op het spel van zijn elftal. Coach Mc Claren borduurt rustig voort op het werk van Rutten. Zijn team zit goed in elkaar, bezit veel technisch vaardige spelers en vormt een een heid. PSV viel zaterdag in twee stukken uiteen. In de eerste helft speelde de thuisploeg goed en haalde de ploeg bij vlagen een niveau dat dit seizoen nog niet vaak bereikt was. „Dat is het PSV dat ik graag wil zien", was Stevens dan ook tevre den. Zijn team dwong Twente ach teruit, gooide een paar goede aan vallen op de mat en kreeg uit stil staande situaties twee kansen. Zelfs met maximale inzet moest PSV echter zijn meerdere erken nen in Twente, dat na rust domi neerde. PSV gaf teveel ruimte weg en miste de tactische slimheid om zijn opponent te bestrijden. Op basis van de spirit die PSV ten toonspreidde, gelooft de directie van PSV nog altijd in een omme keer. Directeur Reker vindt ingrij pen in de staf niet aan de orde. PSV blijft in het thuisduel met FC Twente op basis van karakter op de been. Het blijft 0-0, maar FC Twente is vooral op tactisch gebied beter dan PSV. inderdaad enkele dubieuze beslis singen. Hij gaf Willem Il-doelman Maikel Aerts slechts geel toen deze in het zestienmetergebied Rydell Poepen tegen de grond werkte maar gaf kort daarna Spartaan Edouard Du- plan wel zijn tweede gele kaart na een ongelukkige actie. „Ik kan toch niets anders conclude ren dat deze man er geen kaas van heeft gegeten. Elf tegen tien was al moeilijk, maar twaalf tegen tien onmogelijk", foeterde Booy. De trainersstaf van Sparta had het al verbruid bij Uilenberg na de wedstrijd tegen Heracles Almelo. Booy en de zijnen waren furieus toen Mark Looms ongestraft spits Poepon uit de wedstrijd kon schoppen. Scheidsrechter Björn Kuipers deed de aanslag af met Argentijnse spits schiet Ajax met drie treffers naar 3-0-zege op ADO. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Onder toeziend oog van zijn illustere voorganger zette Dario Cvitanich zijn beste beentje voor. De Argentijn scoorde giste ren tegen ADO Den Haag drie tref fers (3-0), waarna het publiek in de Arena met een gerust hart af scheid nam van Klaas-Jan Huntel- aar. Zeven eredivisieduels heeft Cvita nich achter zijn naam, twee maal was hij invaller. In de laatste drie wedstrijden scoorde hij zes maal: twee tegen De Graafschap, één te gen NAC en nu dus drie tegen ADO. Het waren mooie doelpunten, alle voorbereid door Luis Suarez. Bij de eerste omspeelde Cvitanich in de loop doelman Robert Zwinkels. De 2-0 prikte hij na een mooie loopactie bij de eerste paal in de verre hoek. De derde goal was een kopbal. In zijn eerste maanden was Cvita nich vooral geblesseerd, maar dat overkomt wel meer buitenlandse voetballers in hun beginperiode bij Ajax. Kwestie van wennen. Aan de speelwijze, de trainingen, het veld en het klimaat. Behalve de Argentijn zaten ook Huntelaar, Sulejmani, Oleguer, Ais- sati, Sarpong en Stekelenburg kor te of langere tijd in de ziekenboeg. Ajax hield voor de winter de spor tieve schade beperkt, op een gewel dige zeperd tegen Volendam (KN- VB-beker) na. Ajax overwintert in het Uefa-Cuptoernooi en staat na zeventien duels met 38 punten op een tweede plaats, drie punten achter AZ. De dertien punten gingen verlo ren in de duels met Willem II (2-1), Feyenoord (2-2), Heerenveen (5-2), AZ (2-0) en FC Utrecht (1-1). Trainer Marco van Basten is tevre den over de vorderingen van zijn selectie in de eerste maanden on der zijn bewind. „We hebben een jonge, grillige ploeg. Wat we moe ten leren is verstandig samenspe len. Ajax heeft individueel sterke voetballers, maar we moeten nog meer een ploeg worden. Dat is de essentie van de zaak." In zijn zoektocht naar de ideale ba- slechts een vrije trap voor de Rot terdammers. Booy stelde na af loop: „Het is toch „logisch dat Ne derland geen scheidsrechters hoeft te sturen naar het WK voetbal". Jaap Uilenberg begrijpt niets van de felle uitlatingen van Booy. „Ik 'Met elftegen tien was het al moeilijk, met twaalf tegen tien onmogelijk' heb helemaal niet gezegd dat hij zich gedeisd moet houden", rea geerde Uilenberg. „Booy moet zich wel aan de feiten houden. Ik had het over andere mensen op de bank, Adri van Tig- gelen en Fred Grim. Ik vond dat zij zich na herhaaldelijk beklag sisformatie gebruikte Van Basten 26 spelers. De Belgen Thomas Ver- maelen en Jan Vertonghen kwa men als enigen in alle zeventien competitiewedstrijden binnen de lijnen. Suarez miste er twee vanwe ge een schorsing. Met zes gele kaar ten en tien doelpunten voert de kleurrijke Uruguayaan twee tus- senklassementen van de club aan. Leonardo was tot gisteren de voor naamste invaller. Negen keer hevel de Van Basten hem over van de bank naar het veld. De inbreng van de grieperige (en dus afwezi ge) Braziliaan werd gisteren node gemist in een tweede helft die wel wat originele impulsen kon gebrui ken. Kennedy Bakircioglü, Dennis Rom- medahl en Javier Martina zijn door de trainer kennelijk gewogen en te licht bevonden. De komst van Eljero Elia (FC Twente) is méér dan een luxe. Financieel is er best wat mogelijk. Van Basten spendeerde aanvankelijk dertig miljoen euro aan nieuwe spelers, maar door de verkoop van Huntel aar is de handelsbalans alweer bijna in evenwicht. Cvitanich (gekocht voor zes mil joen euro van Banfield) staat nu op zes goals, net zoveel als Hunte laar dit seizoen in tien duels maak te. Na drie jaar staat de teller van Huntelaar op 105 doelpunten in 136 officiële wedstrijden. Zoete woorden sprak Van Basten dan ook bij het afscheid van de spits. „Real Madrid wacht op je, maar weet dat de deur bij Ajax al tijd voor je open staat." Het gros van de bijna vijftigdui zend toeschouwers was blijven zit ten om het boegbeeld van de club uit te zwaaien. Huntelaar nam de microfoon en zei: „Ajax is de mooi ste club van Nederland, met het mooiste shirt. En na dit seizoen staan daar drie sterren op." Huntelaar zinspeelde daarmee op een kampioenschap van Ajax. Elke Nederlandse club mag voor tien landstitels een ster op het wed strijdshirt dragen. Ajax werd tot dusver 29 maal kampioen van Ne derland. Ajax zwaait in de thuiswedstrijd tegen ADO topspits Klaas-Jan Huntelaar uit, maar zijn vervanger Dario Cvitanich is met drie goals messcherp. richting de leiding beter wat terug houdender konden gedragen. Ik heb de naam van Booy hierbij niet genoemd." Volgens Uilenberg werd hij in de rust aangesproken door Sparta-di- recteur Bonthuis over de rode kaart voor Spartaan Edouard Du- plan. „Het is dus niet zo dat ik Bonthuis heb aangesproken op de kritiek op de arbitrage. Dat kwam in het kader van de rode kaart aan de orde. Ik begrijp heel goed dat er bij trainers bepaalde emoties losko men. Een trainer mag ook zijn me ning geven, maar de zaken moe ten wel worden weergegeven zoals ze zijn gegaan", aldus Uilenberg. Uilenberg weet niet of de KNVB nog iets gaat doen met de uitlatin gen van Booy. „Dat is niet mijn zaak." Ibrahim Afellay worstelt zich door de verdediging van FC Twente. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58