Fluvius domineert in haven Bruinisse -öelok kanjersubsidie nodig Brusea gaan op wintertoer Bach-cantate in Katholieke kerk Zierikzee HENGELSPORT JANPETER S PZC Maandag 29 december 2008 15 Blik over het dek van chemicaliëntanker de Fluvius zaterdag in de haven van Bruinisse. foto Dirk-Jan Gjeltema Bart en Sanja Neele laten Bru hun 110 meter lange tankerschip zien. door Ali Pankow BRUINISSE - De Fluvius begint van daag met een lading minerale oli ën aan haar eerste officiële tocht onder de vlag van Fluvia Shipping uit Ouddorp. De reis voert van Amsterdam naar Wesel (D). Voor afgaand hieraan lag deze 110 meter lange, dubbelwandige chemicaliën tanker dit weekend te kijk in de ha ven van Bruinisse. De jonge ondernemers achter Flu via Shipping zijn Bart Neele (31) en zijn vrouw Sanja Neele-Sper- ling (30). Bart woonde twintig jaar in Bruinisse en heeft daar nog vele lijk wordt voor minder validen. Het betreft een lang gekoesterde wens. Aan de buitenkant van het kerkgebouw is daar een inventieve constructie voor nodig. De Rijke had gehoopt dat die nog voor de kerstdagen eindelijk gerealiseerd 'We willen natuurlijk geen enkel risico lopen dat iemand wordt geraakt' had kunnen worden, nadat half november de bouwvergunning daarvoor was verleend. „Dat bleek een beetje tegen te vallen bij de le verancier. We moeten rekening houden met een levertijd van circa drie maanden voor de benodigde vrienden en kennissen. Vandaar de keus zaterdag een open dag in Bruinisse te houden. Het afmeren in de haven met een stevige oos tenwind vergde wel enige stuur manskunst. „Schoenlepelen noe men we dat, maar het is allemaal goed gegaan", zegt Bart. De tanker domineerde de Bruse haven en trok dan ook aardig wat belangstelling. De kapitein leidde zijn bezoekers graag rond en vertel de enthousiast over de 9 dubbel wandige tanks met ieder een in houd van 380 kuub. Met die dub belwandige tanks loopt het schip vooruit op de wettelijke eisen. Nu al eisen sommige producenten dubbelwandige tanks voor het ver voer van zwarte olie. Vanaf 2018 zijn dubbelwandige tanks vereist apparatuur. We konden die ook niet eerder bestellen, omdat we de termijn van ter visielegging van de bouwvergunning moesten afwach ten." De Rijke hoopt nu wel dat die buitenlift begin februari een feit zal zijn. Af zou een strenge winter in dit geval nog voor extra oponthoud kunnen zorgen. Naast buitenlift en aanpak van de noordmuur, moet voor het regulie re onderhoud van de Nieuwe Kerk jaarlijks 25.000 euro op tafel ko men. De voorzitter zucht eens diep, want dat blijkt in de praktijk een hele toer. De gemeente heeft de jaarlijkse bij drage daarin net weer vastgesteld op €1.1$,--. „Nou ja, dat scheelt dan een druppel of tien op een gloeiende plaat." voor het vervoer in Europa van al le vloeibare stoffen. De Fluvius gaat specifiek chemicali ën en minerale oliën vervoeren van de vier grootste producenten: Shell, Esso, BP en Total. „Wij doen dat in opdracht van Caruton Bar ging Service Organization BV uit 'Afmeren in de haven van Bru met stevige oostenwind vergde wat stuurmanskunst' Sirjansland. „Niet zo verwonder lijk dat wij in Sir zitten", zegt Ton Wingelaar. „Dat ligt mooi in het zogeheten ARA-gebied, dus tus sen Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen." Bert van Linder, WARMTE LOODGIETERSWERKEN n eto-Vn I Alles op maat: net als uw offerte! eveneens van Caruton vult hem aan om zijn vertrouwen in de kapi tein te benadrukken. „Bart Neele heeft drie jaar in dienst van ons op een tanker gevaren en daarna is hij voor ons technisch inspecteur geweest. Wij hebben hem graag aangemoedigd zijn droom van een eigen tanker te realiseren." Vol gens Van Linder wint het vervoer van chemicaliën en oliën over wa ter het van vervoer via tankwa gens en treinen. „Het is aanzien lijk veiliger en de emissie van scha delijke stoffen is veel minder." Het casco van de Fluvius is 4 jaar geleden in Plock (Polen) gebouwd en het schip werd daarna bij een scheepswerf in Nijmegen afge bouwd. Het schip zal vooral over de Rijn en de zijrivieren varen. ZIERIKZEE - Het instrumentaal en vocaal ensemble Luscinia treedt zondag 11 januari op in de RK Wil- librorduskerk in Zierikzee. Tijdens deze dienst (het zogeheten 'feest van de verschijning') zal de vijfde cantate 'Ehre sei dir, Gott, gesungen' BWV 248-V uit het Wei- hnachtsoratorium van Johan Se bastian Bach worden gezongen. Luscinia staat onder leiding van di rigent Wim Boer. Verder werken mee Klaartje van Veldhoven (sopraan), Arco Mande- maker (tenor), Michiel Meijer (bas) en Marcel van Westen (orga nist). Voorganger in deze cantate dienst is pastoor Paul Verbeek. De dienst begint om 16.30 uur. BRUINISSE - De sluiting van het mu seumseizoen 2008 betekent voor de Bruse musea, kortweg Brusea niet dat er in de Oudheidkamer en het Visserijmuseum een paar maanden niks gebeurt. Van beide musea gaan tijdens de komende wintermaanden de deuren met re gelmaat open voor het publiek. Het winterprogramma biedt lezin gen, kunst- en antiektaxaties en nostalgische films. Donderdag 22 januari geeft Adrie Koppejan een lezing over de beurt vaart in Zeeland. Koppejan is au teur van de boeken Turen en Stu ren en De Blikken Motor. De beurt vaart bood ooit voor Zeeland een belangrijk, maar inmiddels geheel verdwenen netwerk van goederen vervoer over water tussen de eilan den en van en naar de randstad. De lezing begint om 20.00 uur. Vijf experts van Het Zeeuws Vei linghuis in Middelburg komen vrij dag 20 februari naar de Bruse mu sea. Van 13.00 tot 17.00 uur taxeren zij of de door de bezoekers meege brachte voorwerpen kunst, antiek of toch slechts kitsch zijn. Toon Franken, werkzaam bij het Zeeuws Archief in Middelburg, houdt op donderdag 19 maart een inleiding met als thema De Scheeps werven in Zeeland. Franken houdt zich al jaren professioneel bezig met het inventariseren en het on derzoeken van en het publiceren over het Zeeuwse industrieel erf goed. De avond begint om 19.30 uur. Het winterprogramma sluit af met een filmmiddag op donderdag 16 april met films over het 500-ja- rig bestaan van Bruinisse en de oude oester- en mosselvisserij. De taxatiemiddag is gratis. Voor de le zingen en de filmmiddag geldt de nor male toegangsprijs van €2,25 p.p. Re serveren kan via het secretariaat, tel.: 0111 - 482445. Decemberuitverkoop hengels&molens 1 kopen 2e voor V2 prijs (goedkoopste artikel V2 prijs bij pin of contante betaling) Kunstaas (alle soorten per 5) Warmtekleding (o.a. Berghaus) 20% KORTING Primus verlichting 25% KORTING EINDE.1AARS EllROKNALLER Molen voor de jeugd van 17,95 NE VOOR 12,95 Norstream carbon 6/7 vlieghengel 49,95 KADOTIP.'H ZAKMES Alle CRKT messen 25% KORTING Scheldestraat 33 VLISSINGEN - 0118-418313

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41