stiefmoeders Waar is hier de nooduitgang? Geen geld voor Van Munster Ophokplicht voor postduiven in Zeeland 'Saeftinge is voor honderd procent onderdeel van het Schelde-estuarium' directeur Marten Hemminga van stichting Het Zeeuwse Landschap ANALYSE PZC Maandag 29 december 2008 3 Raad van State vindt kwart miljoen euro planschade niet nodig. den haag - Ook de Raad van State vindt dat de Vlissingse beeldhou wer Jan van Munster geen recht heeft op een kwart miljoen euro planschadegeld. Eerder weigerde de gemeente Schouwen-Du iveland een kwart miljoen uit te keren. Van Munster meende recht op zoveel schade- geld te hebben, omdat hij niet lan ger aan de Rampweg in Noordwel- le in zijn atelier kon werken. Im mers, zijn woning en atelier is van twee kanten ingesloten door een camping en bungalowpark. De beeldhouwer vluchtte naar Oost-Souburg, maar wil de ver huiskosten en planschade alsnog verhalen op de gemeente Schou- wen-Duiveland. De gemeente erkende dat Van Munster schade heeft geleden, maar de gemeente en beeldhou wer verschillen scherp van me ning over de hoogte van het plan schadebedrag. De gemeente beraamt de waarde daling van Van Munsters woning en atelier op maximaal 15.000 eu ro. De Raad van State is het eens met de gemeente. Het rechtscollege ziet niet in waarom de gebouwen, woning en atelier, niet meer als zo danig te gebruiken zijn. Dat Van Munster verlies heeft geleden op de verkoop van zijn woning/ ate lier kan geen rol spelen in de plan- schadezaak. Volgens de raadsman van Van Munster heeft hij woning en ate lier voor 250.000 euro minder ver kocht dan gepland. middelburg - De provincie, de boerenorganisatie ZLTO, de Ko ninklijke Jagersvereniging, de Ne derlandse organisaties voor Jacht en Grondbeheer, de Nederlandse Bond van Postduivenhouders heb ben de Zeeuwse gemeenten ge vraagd een ophokplicht voor post duiven in te stellen tot en met za terdag 10 januari. De plicht geldt niet voor de gemeenten Sluis, Ter- neuzen, Veere en Vlissingen. Wilde en verwilderde duiven rich ten jaarlijks veel schade aan land en tuinbouwgewassen aan. Om daaraan een einde te maken mo gen jagers in hun eigen jachtge bied verwilderde duiven afschie ten. Om te voorkomen dat postdui ven worden afgeschoten geldt een ophokgebod. De ophokplicht geldt overigens niet op 3 januari. De organisaties vragen de jagers tot en met 10 januari extra aan dacht te besteden aan de verwil derde duiven. Ook de gemeenten moeten in de bewuste periode de overlast van duiven bestrijden. Dat voorkomt komend voorjaar niet al leen schade aan gewassen op het land, maar ook overlast door ver vuiling op en rond openbare ge bouwen en winkelstraten. Er kan veel misgaan. Zonder te al te sterk te psychologiseren be schrijft Manneke de typische ge dragspatronen en reflexen van va ders die een nieuwe partner bij hun kinderen introduceren. Para doxaal is dat juist zij bij hun nieu we liefde vaak de wrok zaaien waaruit maar al te makkelijk het stereotype kijvende nieuwe wijf kan groeien. Hoe goedwillend de stiefmoeder in spe het gezinsavon- tuur ook aangaat. Manneke werkte de afgelopen ja ren onder meer als trainer/agoog bij de opleiding van huisartsen aan het Huisartsen Instituut van de Vrije Universiteit van Amster dam en als stafdocent in de vak ken agogiek en ethiek aan opleidin* gen aan de faculteit gezondheids zorg van de Hogeschool Utrecht. Ze publiceerde eerder vakboeken over verpleegkunde. 'De bewuste stiefmoeder', ISBN: 9789066659766, 192 pagina's, 22,50. www.addymanneke.nl. Ruim 400 jaar natuur Het schorren- en slikkengebied Verdronken Land van Saeftinge beslaat ruim 3500 hectare. Stichting Het Zeeuwse Land schap heeft ruim 500 hectare in eigendom en de rest is in erfpacht verkregen van de Dienst der Domeinen. De Gas- dam die dwars door het gebied loop, waarin diverse transport leidingen liggen, is eigendom van Delta.. Vanaf de 11 e eeuw waren mon niken vanuit het zuiden verant woordelijk voor inpolderin gen; in de 16e eeuw had de heerlijkheid Saeftinge zijn grootste omvang. Tijdens de Allerheiligenvloed in 1570 liep een groot deel van het gebied onder water en in 1584 staken Staatse troepen de laatste dijken door ter verde diging van Antwerpen. Vanaf het begin van de 17e eeuw werden herdijkingen ter hand genomen, met als laatste in 1907 de Hertogin Hedwige- polder. Door betere waterkwaliteit is het belang voor vissen toege nomen. De plantengroei op het schor staat onder invloed van brak vloedwater. Echt lepelblad is een van de bijzonderheden; an dere planten zijn spiesmelde, zeeaster en schorrezoutgras. Er broeden duizenden kustvo- gels als meeuwen, visdiefjes en scholeksters; in het riet broe den soorten als baardmanne tje, blauwborst en bruine kie kendief. Nationaal gezien is het een bolwerk voor de tureluur. Saeftinge is onmisbaar voor doortrekkende en overwinte rende vogels. Het CDA zal geen kabinetscrisis riskeren en dus staat Koppejan on der grote druk. Laatste strohalmen worden vastgeklampt. De ZLTO en de Levende Delta proberen het nog één keer en beweren dat afgra ven van Saeftinge hét alternatiefis. Nijpels reageert in de PZC furieus. Niet gek. Want het is flauw om een onwelgevallige boodschap te bestempelen als 'fout'. Het kabinet heeft haar mening over ontpolde- ring over de kerst getild. De Twee de Kamer zoekt ondertussen een nooduitgang. CDA en PvdA hou den binnenkort een hoorzitting. Weer gaan deskundigen vertellen wat ze eerder al hebben gezegd. Het lijkt op een show voor de büh ne, waarvan de uitkomst vaststaat. De Tweede Kamer vroeg om een alternatief voor ontpol- deren maar kreeg die niet. Nu zoekt hij voor de bühne hopeloos naar een uitweg. De Zeeuwse lobby in poli tiek Den Haag om de Her togin Hedwigepolder niet onder water te zetten is groot. Even terug in de tijd. Nederland en Vlaanderen tekenen in 2005 de Scheldeyerdragen. Een set afspra ken over veiligheid, toegang en na tuur. Vlaanderen krijgt de derde verdieping van de Westerscheid e, zodat grote schepen naar Antwer- als de Eerste Kamer gaan akkoord op voorwaarde dat nog één keer wordt gezocht naar alternatieven. Door in te stemmen geven de Ka mers al hun wapens weg. Dat blijkt pijnlijk als een commissie on der voorzitterschap van Ed Nijpels op 21 oktober haar verrassende conclusie openbaart: ontpolderen van de Hedwigepolder is de beste oplossing. Een streep door de reke ning van die Kamerleden die hard 'ontpolderen nee' hebben geroe- pen, zoals het Zeeuwse CDA-Ka- merlid Ad Koppejan. Hij zit nu - en daarmee het CDA - in een las tig parket. Want als minister Ver burg (Landbouw) het advies over neemt - dat is de verwachting - ontstaat een interessante situatie. pen kunnen varen. Zeeland krijgt in ruil 200 miljoen euro voor na tuur en 100 miljoen voor wegen. De natuur rond de Westerschelde krijgt een fikse opknapbeurt om te voldoen aan Europese vogel- en Habitatrichtlijnen; in totaal 600 hectare. De helft - waaronder de Hedwigepolder - is aangewezen in de verdragen. De bron van alle pro blemen. Want zowel de Tweede foto Peter Nicolai door Jeffrey Kutterink Het Sieperdaschor bij Saeftinge. Oucte'.aarslrekking 31 december U heeft nog 3 dagen orn een Ouctejaat slot te kopen' BtaitfclötvriJ Alles kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3