'Pleiten voor afplaggen Boek Addy Manneke voor Saba im 2 Maandag 29 december 2008 PZC WIM HOFMAN Dat het eiland Saba een gemeente van Nederland wordt, vind ik wel een mooi idee. Misschien moeten ze haar dan bij de provincie Zeeland voegen, we heb ben er dan ten minste een echt eiland bij en ook wat inwoners (1400). Het is een tropisch eiland, eigenlijk niet meer dan een vulkaan met een top die tot in de wolken reikt. Op de top een klein nevelwoud met lianen en planten met luchtwortels en vingers en met vlinders en slangen en hagedissen. Er is een dorp dat The Bottom heet, met wat oude huizen die nog iets Zeeuws hebben, want ooit landden er Zeeuwen op dat eiland. Er zijn eigenlijk geen stranden, er is wel een zeer lange trap, maar de toeristen kunnen er r^-i. 1a anaar hartelust snorkelen en dui- Ooit landden er ken Het water wemek van de Zeeuwen op kleurige vissen. Er groeien bana- nen en er is een dependance dat eiland van een of andere Noord-Ameri kaanse universiteit: een faculteit medicijnen. De studenten snijden er wel lijken open om te oe fenen in het uitvoeren van operaties. Er is ook een school. Op maandag treden daar netjes de kinde ren aan. Er zijn donkere kinderen bij en bleekgezichtjes en roodharigen met sproeten, want er waren vroeger niet alleen Zeeuwen op dat eiland en Afrikaanse slaven, maar ook Schot ten. De kinderen zingen dan, na het hijsen van de vlag, het Wilhelmus, vervolgens het lied van het eiland Saba en tot nu toe ook het volkslied van de Antillen. Maar dat laatste lied zou gemakkelijk ingewisseld kunnen worden voor het Zeeuwse volkslied. Het is niet moeilijk om er voor Saba een paar toepasselijke woorden bij te schrijven. Misschien regels over de vulkaan met zijn eeuwige wolk en het regenwoud of over de landkrabben en de duizenden witte, halfdoorzichtige boomkikkertjes die, als het nacht wordt, met z'n allen hard gaan piepen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 -0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het'gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Hoe ziet de toekomst van Saeftinge eruit? Directeur Marten Hemminga van stichting Het Zeeuwse Landschap zucht eens diep. „Het voortdurend naar voren brengen van het grootschalig afplaggen van Saeftinge is een vorm van misleiding. Het is een perspectiefloze weg en géén oplossing voor het natuurherstel Westerschelde." door Rinus Antonisse Niet gehinderd door de feiten brachten de boe- renorganisatie ZLTO en stichting De Levende Delta opnieuw het afgraven van het Verdronken Land van Saeftin ge in als alternatief voof het onder water zetten van de Hedwigepol- der. Zowel de commissie Maljers als de commissie Nijpels wezen die oplossing - gesteund door we tenschappelijk onderzoek - naar de prullenmand. Toch wil de Tweede Kamer er nog maar eens een hoorzitting tegen aan gooien. Dat verandert niets aan de feiten, merkt directeur Mar ten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap, eigenaar en pachter van Saeftinge, op. „Vorig jaar hebben we een nieuw beheerplan opgesteld voor de pe riode 2009-2020. Dan kijk je nog eens goed hoe het met de natuur in Saeftinge is gesteld en wat je wilt met het beheer in de toe komst. Onze uitgebreide gegevens wijzen uit dat met het ouder en hoger worden van Saeftinge de na tuurwaarden niet minder worden. Integendeel, het aantal soorten broedvogels is in tien jaar toegeno men van 51 naar 64. En bij 70 pro cent van de soorten nemen de aan tallen toe." Hemminga wijst erop dat de be weiding een effectieve manier blijkt te zijn om de plantengroei te bevorderen. „Op de onbeweide de len vinden we een kleiner aantal soorten dan op de beweide. In de begraasde delen zijn er meer dan 20 soorten en dat is voor een schor een fors aantal. Daarom kie zen we voor uitbreiding van de be weiding in het oostelijk deel." Volgens de directeur van Het Zeeuwse Landschap ontwikkelt de natuur in Saeftinge zich nog steeds heel positief, zowel op de la ge als de hoger opgeslibde delen. „Elke vierkante meter is nog steeds onderhevig aan overspoe ling, zij het de hogere delen inci denteel. Saeftinge is voor 100 pro cent onderdeel van het Schel- de-estuarium." Hij erkent dat door de natuurlijke ophoging sprake is van enige ver zoeting (vooral door regen) en daardoor rietvorming, met name in het oostelijk deel. Dat vindt Hemminga echter geen bezwaar, maar een pluspunt. „Overigens groeit er op nog maar drie procent van de totale oppervlakte riet. Dat valt dus reuze mee en we zien ook geen aanleiding om in te grijpen. Het riet is een onderdeel van het palet aan leefgebieden en vegetatie typen. Er is niks mis mee als een deel uit riet bestaat en je kunt het trouwens sturen met beweiding. We willen al die leefgebieden hou ten, laag, middelhoog, hoog - met bijbehorende vegetatietypes en vo gelsoorten." Afgraven van het gebied is de ene natuur vernietigen om een andere te krijgen. Dat is geen duurzame oplossing, beklemtoont Hemmin ga. „We kiezen voor een ontwikke ling van Saeftinge door natuurlijke processen en niet voor grootscha lig ingrijpen." Hij verzekert dat 'Afgraven van het gebied is de ene natuur vernietigen om een andere te krijgen' Het Zeeuwse Landschap zich tot het uiterste - het Europese Hof- te gen afgraven zal verzetten. De di recteur voelt zich daarbij gesteund door Europese regels, die ook in de Nederlandse wetgeving veran kerd zijn. 'Zware juridische obstakels' ma ken het sowieso onmogelijk Saef tinge te verlagen, geeft Hemminga aan. Het gebied is onderdeel van Slatura 2000, het Europese net werk van bijzonder waardevolle ge bieden. De Vogel- en Habitatricht lijnen zijn van toepassing. Voor af graven wordt alleen toestemming verleend als geen schade optreedt, aldus Hemminga. Alleen als sprake is van een 'dwin gende reden van groot maatschap pelijk belang' mag er in Saeftinge door afplaggen schade worden be rokkend. Maar die moet dan wel weer gecompenseerd worden. Hemminga: „Hoe ga je dat com- penseren? Dan moet je elders een groot gebied zien te vinden. Mede door de Europese regelgeving heb- -.kf. ben de commissie Maljers en de commissie Nijpels Saeftinge als op tie opzij geschoven." Daarom be grijpt hij niet dat ZLTO en De Le vende Delta er toch op blijven tam boeren. „Zij moeten zich toch ook die juridische problemen, die heel reëel zijn, realiseren." Directeur Hemminga zucht ander maal. „Het is alleen maar politiek. De experts hebben gesproken. Twee commissies zijn er duidelijk over. Het is onjuist het werk van de commissies als onvoldoende te kwalificeren, omdat de uitslag van de onderzoeken je niet bevalt." Hoewel voorzien was dat CDA-mi- nister Verburg van Landbouw en Natuur nog voor Kerstmis de knoop over natuurherstel zou doorhakken, is dat niet gebeurd. Ook de hoorzitting moet nog ge houden worden. Vindt Hemminga die een zinvolle zaak? De directeur van Het Zeeuw se Landschap geeft geen- krimp en houdt zich op de vlakte. „Daar ga ik niet over." Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening .De PZC gaai zorgvuldig om mei pt Schrijfster pleit voor nieuwe term: 'bonusmoeders'. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Addy Manneke, ge boren en getogen in Yerseke, is al dertig jaar stiefmoeder. Op haar 65-ste keek zij lang en goed terug op haar gezinsleven en naar de 'stiefmoederlijke' status van de term die staat voor de nieuwe ver zorgster naast een vader. Het resul taat ligt net in de winkel: het boek 'De bewuste Stiefmoeder'. Het is haar tweede uitgave over een auto biografisch onderwerp. In 2006 verscheen haar boek 'Hart van slag' over de beleving van har tritmestoornissen. 'De bewuste stiefmoeder' heeft globaal dezelfde opzet als haar hartenboek: histori sche tekening, wetenschappelijk onderzoek en sociologische achter gronden worden gemengd met persoonlijke belevenissen en frag menten uit interviews met anonie me stiefmoeders en hun stiefkinde ren. Manneke gebruikt een veel heid aan bronnen, van lung en de Gebroeders Grimm tot Dokter Spock, om te duiden waar dat beeld van die spreekwoordelijk akelige, hardvochtige, egocentri sche vrouw vandaan komt. Zelf pleit Manneke voor de nieu we term 'bonusmoeders': de extra liefhebbende vertrouwenspersoon die een kind naast de eigen mama en papa kan hebben. Mits alles goed gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2