Synbra Synbra 62 Zaterdag 27 december 2008 Synbra Technology BV in Etten-Leur maakt deel uit van Synbra Holding en heeft zich gespecialiseerd in de ont wikkeling en productie van Polystyreen door middel van suspensiepolyme-risatie en extrusie. Deze grondstoffen worden vervolgens door zusterbedrijven verwerkt tot speciale verpakkingen (Synprodo, Styropack en Isobox) of bouwgerelateerde isolatiematerialen (IsoBouw, Styrolit en Vencel Resil). De afdeling Research Development van Synbra Technology richt zich voortdurend op het ontwikkelen van nieuwe eigenschappen en toepassings mogelijkheden van deze grondstoffen, vooral op het gebied van extrusie van EPS. Met regelmaat brengt zij in samenwerking met zusterbedrijven nieuwe producten op de markt, zoals het recentelijk geïntroduceerde, onbrandbare isolatieproduct Xire' (zie www.xire.com) en Bio-Foam. Om het succes van innovatie voor de toekomst veilig te stellen zoeken we diverse nieuwe collega's (m/v). x Het begin in kurk Op 9 januari 1957 begon Synbra Technology met de vervaardiging van kurkisola- tie. De transporten met kurk uit Rotterdam Na een verblijf van een paar jaar op de Geerkade op de Leur is toen de overstap gemaakt naar de oude vlasfabriek ojd Zwartenberg om daar kurk te maken en te branden, in het begin werd de kurk nog met paard en wagen gereden van de Geerkade naar Zwartenberg. In november 1961 is men naar een nieuw pand op het zelfde indus- trieterrein Zwartenberg verhuisd er werd 4000 ton kurk per jaar ver werkt. Dit stopte in 1975 door de overgang naar een ander materiaal., EPS schuim. Groei in EPS Synbra Technology begon in 1967 met productie van EPS Geëxpandeerd Polystyreen). De omzet vertoonde een opgaande lijn mede in verband met de toenemende vraag naar isolatiemateri aal. In 1973 kon een eigen poiymerisatiefabriek worden opgestart met een productiecapaciteit van 5000 ton materiaal per jaar. De pro ductiecapaciteit van EPS beads is in een aantal stadia uitgebreid en zal naar verwachting verder groeien in de komende jaren. De Mil- lieuvergunning is hiervoor verleend In de afgelopen jaren is conti nue gewerkt om de productiecapaciteit te verhogen om zo de groei binnen de Synbra Holding bij te kunnen houden. Synbra Holding heeft momenteel 33 productielocaties in Europa. Synbra Technology levert aan al deze locaties de grondstoffen en werkt intensief samen op technologiegebied. Midden in de derde olie crisis wordt isolatie steeds belangrijker. O Holding/raw material o Packaging (IPS) o Construction (SIS) Recycling en extrusie steeds belangrijker In 2006 kreeg Synbra Tech nology een subsidie van Senter Novem voor het succesvol introduceren van het recyclen van polymerisa- tieslib. Tot in 2005 werd dit gestort. Een zeer goede milieuprestatie en een grote kostenbesparing r* Slibpers die het recyclen van slib mogelijk maakte In Nederland wordt momenteel een van de hoogste recycling per centages van EPS in Europa gehaald. Een recente studie die bin nen de branche organisatie Stybenex werd verricht, gaf aan dat 54% van alle EPS dat in Nederland jaarlijks vrijkomt, gerecycled wordt. Als men de opstelling van het CBS volgt zou dit zelfs 78% be dragen. Synbra Technology neemt daar een groot deel van voor haar rekening. In 2008 is Synbra Technology de kartrekker voor de inzameling van EPS in het kader van Cradle tö Cradle C2C "Cramer sluit de keten" of wel. Ook onder andere in de gemeente Etten-Leur kan men bin nenkort zijn EPS kwijt op de gemeente werf en wordt dit gerecycled door Synbra Technology. Speciaal EPS voor waterzuivering In samenwerking met Isobox Technologies in Frankrijk is een fami lie van speciale types EPS beads ontwikkeld, welke momenteel geen ander bedrijf kan produceren in dergelijke volumina. Het zijn speciaal gezeefde zeer grove korrels (2 mm) met een zeer nauwe tolerantie voor een filtratie toepassing. In 2006 is hiervan 2700 ton geleverd voor de realisatie van de waterzuivering van Parijs. Hier werd een installatie gebouwd voor het verwerken van afvalwater voor 8 miljoen inwoners. In 2008 werd 1100 ton geleverd voor een project in Marseille. ■- X-EPS Met een investering in een X-EPS lijn is een nieuwe activiteit begon nen die al heel wat nieuwe producten heeft opgeleverd. .Door en door gekleurd EPS wordt nu in eigen bedrijf gemaakt en ook een speciale hoge temperatuur bestendig EPS- polymeer (HT-EPS )be- hoort nu tot de mogelijkheden en wordt steeds meer gebruikt in boi lers en waterkokers. De recente ontwikkeling van Shock® EPS heeft een grote belangstelling bij onze klanten. En we blijven zoeken naar nieuwe product materiaal combinaties om het volle potentieel te ont sluiten. Xire® Zwijndrecht 10 december 2008 - Het in aanbouw zijnde hoofdkan toor van Oranjedak in Zwijndrecht wordt voorzien van de laatste technische hoogstandjes. Een van de eerste noviteiten op het toe-* komstige demonstratiedak is Xire. Het wereldwijd gepatenteerde on brandbare isolatiemateriaal beleeft hier zijn eerste grootschalige toepassing. De 14 centimeter dikke Xire-platen van 60 centimeter bij 1,20 meter die in Zwijndrecht worden toegepast vallen direct op door hun blauwwitte uiterlijk. Het gepatenteerde onbrandbare isolatiemateriaal is samengesteld uit geëxpandeerde glasparels op een drager van polystyreen, "leder geëxpandeerd polystyreenbolletje is bij Xire voorzien van een brandwerende coating van silicaat, oftewel zand. Die kenmerkende zandlaag hebben we voorzien van een kleur zodat ons product duidelijk herkenbaar is" aldus een woordvoerder van de leverancier Synbra Technology welke wereldwijd patent heeft op zowel product, chemie als proces. Volgens de producent biedt het isolatiemateriaal alle voordelen van EPS met daarenboven een maximale brandveiligheid. Op het dak demonstreren de dakdekkers wat er gebeurt als ze de brander er langdurig op houden. Het materiaal kleurt weliswaar zwart, maar al leen de bovenste Xire pareltjes, een laagje van hoogstens een halve centimeter, verglaast -reukloos- aan het oppervlakte. "Iedere afzon derlijke cel is omsloten door een glaslaag, waardoor het isolatiema teriaal door en door onbrandbaar is. Een voordeel van het materiaal is dat het traploos in brandklasse en isolatiewaarde te variëren is." Drukvastheid Met de eerste grootschalige toepassing (1500 vierkante meter) in Zwijndrecht beleeft het materiaal zijn wereldprimeur. "Het dak van ons hoofdkantoor willen we voorzien van de nieuwste technologieën en moet straks fungeren als een demonstratiedak. Xire biedt een duidelijke toegevoegde waarde op een aantal punten waar andere materialen te kort schieten" meent commercieel directeur van het dakdekkersbedrijf." Hij prijst naast de brandveiligheid vooral de hoge drukvastheid (200 tot 400 kPa) van de plaat. "Je kunt erop dansen, Het is een uiterst stabiel materiaal wat uiteindelijk bijdraagt aan een kwalitatief beter eindproduct. Ook ARBO-technisch gezien is het een verbetering. Het vezelvrije materiaal weegt slechts 80 kilo per ku bieke meter en is grofweg de helft lichter dan steenwol. Dat betekent dat een dakdekker duizenden kilo's minder hoeft te sjouwen." Ook de dakdekkers die Xire verwerken zijn zeer positief. "Het mate riaal werkt vooral sneller bij risicovolle details als af- en doorvoeren. Het neemt ook geen regenwater op zodat het niet afgezeild hoeft te worden. En het jeukt niet." Na de introductie vorig jaar op de Bouwbeurs vergde de overscha keling van laboratoriumniveau naar een volledig gerobotiseerde productie wat meer tijd dan verwacht. Het materiaal wordt als eerste ingezet bij de isolatie van platte daken en ziet het materiaal als een alternatief voor minerale wol. De komende tijd wil Synbra Technology samen met zusterbedrijf IsoBouw de productie opschalen en de receptuur nog verder verbeteren. "Volgend jaar verwachten we tienduizenden meters te kunnen leveren." Daarnaast wordt ook gewerkt aan andere toepassingen als wand- systemen, kernmaterialen, spouwisolatie of buitengevelisolatie. "Dit materiaal heeft een enorme potentie. We hebben het waterglas nu op een polystyreen drager toegepast, maar in principe kun je met deze technologie elk materiaal onbrandbaar maken." Xire op het demonstratiedak bij het hoofdkantoor van Oranjedak. Genomineerden PRIMA Ondernemen Award, Philips Stadion te Eindhoven - In totaal 9 "kampioenen duurzame innovatie" in de rubber- en kunststofindustrie zijn uit een grote groep gekozen en genomineerd voor de PRI^IA Ondernemen Award. Dit is een afkorting die staat voor PRijs Innovatief Maatschappelijk ver antwoord Ondernemen. Op 18 november reikte NRK directeur Erik de Ruijter de nominatie PRIMA Ondernemen uit aan bedrijven in de rubber- en kunststofindustrie Uit deze genomineerde bedrijven wor den op 21 januari 2009 de kampioenen PRIMA Ondernemen geko zen. Zij ontvangen dan de gouden, zilveren en bronzen PRIMA Ondernemen Award. De PRIMA Ondernemen Award beloont innova tief en duurzaam ondernemen en dit wordt op drie manieren geme ten: in de bedrijfsstrategie en leidinggeven, in de producten, en bij het personeel en in de organisatie. Synbra in Etten -Leur is een van de negen genomineerde bedrijven, die door de strenge selectie kwamen. BioFoam® Etten-Leur- Synbra Technology bv, producent van geëxpandeerd polystyreen, heeft besloten in te zetten op groene grondstoffen. Samen met haar consortiumpartners - Purac Biochem B-V. uit Nederland en Sulzer Chemtech Ltd. uit Zwitserland - zal een nieuw soort hoogwaardig bioplastic schuim ontwikkeld worden. Dit schuim zal dezelfde positieve eigenschappen krijgen als EPS, maar zal tevens biologisch afbreekbaar zijn. De nieuwe bioplastic zal onder de naam BioFoam® op de markt gebracht worden. Wereldwijd is er geen soortgelijk product verkrijgbaar en de ver wachting is dan ook dat dit een technologische doorbraak zal bete kenen in de markt voor bioplastics.. Purac zal hët lëfetide leveren dat als grondstof zal dienen in deze installatie. Synbra zal als eerste af nemer van lactide een poiymerisatiefabriek realiseren met een ca paciteit 5000 ton per jaar welke in september 2009 gerealiseerd zou moeten zijn. Senter Novem heeft op 12 december 2008 een belangrijke subsidie toegekend in het kader van de EOS-KTO subsidieregeling (geba seerd op het Besluit Innovatiesubsidie Samenwerkingsprojecten - Energie Onderzoeks Subsidie, Korte Termijn Onderzoek), een voor aanstaande regeling voor duurzaam ondernemen. De ontwikkeling van BioFoam en de beoogde polymerisatie van de grondstof hiervoor heeft po sitieve gevolgen voor de werkgelegenheid. Een close up van het volle dig afbreekbare Biofoam :e afdeling technische dienst zoeken wij een: Technisch Tekenaar (WTB) De Technisch Tekenaar is belast met het tekenen/ontwerpen van nieuwe en aan te passen productie-installaties en appara tuur. Verder geeft hij ondersteuning bij de fysieke realisatie, voor wat betreft het werktuigbouwkundige deel, zodanig dal deze binnen de projectplannen voldoen aan de gestelde eisen en overheidsvoorschnften Wij vragen voor deze functie MTS/HTS-riftieau Minimaal twee jaar ervaring in het ontwerpen/construeren van machines/installaties en de daarbij behorende werkvoorberei ding Groei naar tekenaar/constructeur behoort tot de mogelijk heden. Tevens werkt hij nauw samen met de werkvoorbereider. Hij moet kennis hebben van zowel het tekenprogramma Autocad als Inventor Wanneer u belangstelling heeft voor dezèTunctie stuur of mail binnen 14 dagen na verschijning van de advertentie uw sollici tatie naar de afdeling Personeelszaken t a.v Mevrouw D Jansen (djansen@synbra-tech.nl) Synbra Technology bv. Postbus 37. 4870 AA Etten-Leur Mocht u vragen hebben over de functie dan kunt u zich wen den tol de Hoofd Technische Dienst de heer R v d Heijning, telefoon 0168-373373. UITDAGING VOOR TALENT Door de snelle groei v zijn wij op zoek naar eei polymerisatie-activileiten I PROCESOPERATOR M/V Een procesoperator is belast met de zelfstandige bediening en controle van geavanceerde procesapparatuur. De werkzaamheden worden in een speciaal rooster uitge voerd die uniek te noemen is voor de procesindustrie. Wij vragen voor deze functie een operator die MTS-niveau of Vapro-B, Vapro-C heeft. Het gaat hier om een veelzijdige functie, met daarbij pas sende goede primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden. Wanneer u belangstelling heeft voor deze funclie stuur of mail binnen 14 dagen na verschijning van de advertentie uw sollicitatie aan de afdeling Personeelszaken t a.v Mevrouw D Jansen (emailadres d.jansen@synbra-tech.nl) Synbra Technology bv. Postbus 37. 4870 AA Etten-Leur Mocht u vragen hebben over de functie dan kunt u zich wenden tot de Technical Manager de heer F. Kuijstermans, telefoon 0168-373373. UITDAGING VOOR TALENT Acquisitie naar aanleiding van dezo odvortonlle wordl nlel op pnjs gesleld Voor onze afdeling technische dienst zoeken wij ei MONTEUR WERKTUIGBOUW Wij vragen voor deze functie: - MTS/MBO werktuigbouw of LTS/VMBO met aanvullende cursussen. - Kennis van productieprocessen en productiemachines. - Kennis van en ervaring in onder andere: hydrauliek, pneumatiek en aandnjftechniek. - Bereidheid tot lopen van stonngsdienst - Eventuele aanvullende cursussen m.b.t veiligheid is een De werkzaamheden zullen in dagdienst worden verricht. Wanneer u belangstelling heeft voor deze functie stuur of mail dan binnen 14 dagen na verschijning van de advertentie uw schriftelijke sollicitatie aan de afdeling Personeelszaken (emailadres d jansen@synbra-tech.nl) van Synbra Technology bv. Postbus 37, 4870 AA Etten-Leur Mocht u vragen hebben over deze functie dan kunt u zich wendtfn tot onze hoofd technische dienst dhr. R v.d. Heijning, tel. 0168-373373 UITDAGING VOOR TALENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 196