DL TOEKOMST Vermogen kreeg zelfs subsidie zijn eigen kinderen. „Maar in Vietnam wordt niet gelet op de natuur en voedsel veiligheid. Er wordt heel veel antibiotica gebruikt. Bij import wordt wel gecontro leerd, maar dat gebeurt alleen steekproefs gewijs." Verse vis is zeker gezonder. „Al vraag ik me af de visserij op tong en schol - voor Zeeuwse vissers de belangrijkste soorten - nog toekomst heeft", tekent Heringa aan. Natuur- en milieuorganisaties, met voorop Greenpeace, willen 't liefst dat aan de in tensieve tong- en scholvisserij een einde komt. Heringa denkt dat er 'altijd bedrij ven blijven die op tong en schol vissen, maar mondjesmaat'. Viskweker Bout ziet het niet zo somber in. Ook tong- en schol vissers zullen er volgens hem op den duur niet aan ontkomen meer werk te maken van duurzaamheid en aan te kloppen bij dé internationale keuringsdienst voor duurzame visserij, het particuliere Marine Stewardship Council (MSC). Heringa: „Of mensen ook meer voor die duurzame ge vangen vis willen betalen, is een kwestie van marketing." Hij citeert televisiekok Pierre Wind die smaaklessen geeft op scho len. „Eten is één en al emotie." Op die emotie willen ook de initiatiefne mers van Zeeuwse tong inspelen. Op Zeeuwse akkers gekweekte tong zou een streekeigen delicatesse moeten worden. Zeeuwse tong is het grootste, door de over heid en het bedrijfsleven gesponsorde vis- kweekproject in Zeeland. Het staat nog maar in de kinderschoenen. Bij zagerkwe kerij Topsy Baits in de Wilhelminapolder bij Goes en het onderzoeksinstituut Ima- res zijn de eerste, voorzichtige stappen ge zet die moeten leiden tot een grootschali ge kweek van tong op land. Voorjaar 2009 moet duidelijk zijn of de kweekproeven voldoende hebben opgeleverd, waama de tweede fase volgt op.een proefboerderij, waarschijnlijk De Rusthoeve bij Colijns- plaat. „Dan zal moeten blijken welke op ties het kansrijkst zijn", schetst Heringa, „wat betreft techniek, kostprijs, marketing en consumentenwaardering." Het kweken van schelpdieren op Zeeuwse akkers is al een stapje verder. Dat lijkt booming business, aangejaagd door de pro vincie Zeeland die met het ministerie van Landbouw de subsidiekraan heeft openge zet. De schaal is nog bescheiden, maar dat verandert snel. Landbouwmaatschappij Wilhelminapolder die altijd 'in' is voor wat nieuws, gaat in de eigen polder aan de slag met viskwekerij Neeltje Jans. Schelp- dierbedrijven Prins 8c Dingemanse en Roem van Yerseke beginnen met mossel- kweek in een polder bij Yerseke. „Best interessant", noemt viskweker Bout het project Zeeuwse tong, „maar het is een lange termijnverhaal." De concurrentie wacht niet af, weet hij. „In Spanje en Por tugal worden kwekerijen gebouwd. Daar word je stil van. Zo groot. Verschillende gaan er over op de kweek van tong, geen Noordzeetong, maar Senegalese tong. De smaak is anders, maar dat zit toch vooral tussen de oren." Bout is zelf toe aan een nieuwe uitdaging. „Als iets loopt, heb ik het gezien." Hij denkt aan investeringen in de kweek van onder meer sint-jacobsschel- pen. De toekomst is helder voor Bout. De visjager maakt grote kans een landman te worden. „Want heb je het kweekproces goed onder de knie, dan is kweek op het land heel wat efficiënter dan vissen met een viskotter." Jouke Heringa, onderzoeker aquacultuur. foto Ruben Oreel De vissersvloot. Het is echt iets om trots op te zijn. In Vlissingen ligt in de jaren tachtig van de vorige eeuw een vissers vloot die tot de modernste ter wereld behoort. Vlissingse en Arnemuidse vissers hebben, ge holpen door supergoede vang sten, geïnvesteerd in grotere en vooral ook veiligere schepen. Is in 1969 een schip met een mo torvermogen van 750 pk nog een kanjer. In 1985 komen kot ters in de vaart met 3000 tot 4000 pk aan boord. De overheid steekt een tijdje zelfs een handje toe door investeringspremies te geven. De positieve effecten van de in de jaren zestig opgekomen boomkorvisserij - waarbij aan beide zijden van het schip een net over de zeebodem wordt ge sleept - staan buiten kijf. Verse Noordzeevis is het beste wat er. is en het verdient nog hartstikke goed ook. De boomkorvisserij ~heeft de Nederlandse vissers wel vaart gebracht, tot eind jaren tachtig het tij begint te keren en minister Gerrit Braks de contro les op de naleving van visquota opvoert. Investeringen in nieu we schepen stoppen abrupt. De Vlissings-Arnemuidse vissers vloot bestaat nog voor een be langrijk deel uit kotters uit de ja ren tachtig. Het motorvermogen is verplicht teruggebracht tot maximaal 2000 pk. Stuk voor stuk steken de schepen nog al tijd netjes in de verf Als iets om trots op te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 191