O r 'STERVEN IS HET LEVEN LOSLATEN' hun moeder te drinken. An deren beginnen onmiddel lijk te huilen en houden het eerste uur niet meer op. Ik herken ze soms meteen: da's een drakenkopje! Ik blijf kalm en adviseer ouders na tuurlijk dat ook te doen. Maar ik ben vaak opgelucht als ik dan de deur achter me dicht kan trekken." Karin van Montfort, thuiszorgster voor terminale patiënten. •'mSÜfi'; Paula Deelen Bekkers, verloskundige. KARIN VAN MONTFORT (52) uit Tilburg werkt in de terminale thuiszorg. „Ik ben pas op mijn 38e moe der geworden. Voordien ben ik nogal eens bij bevallingen van zussen en vriendinnen geweest. Dat is net zo'n in tense gebeurtenis als overlij den. De wereld om je heen staat even stil. Sinds vijfjaar begeleid ik 's nachts mensen die naar het inzicht van de arts nog maximaal drie maanden te leven hebben. Soms duurt het nog een of twee nach ten, soms weken. Heel in tiem werk. ]e mag bij men sen zijn die niks meer op te houden hebben. Ze kijken te rug op hun leven en zijn vaak heel open. Sterven is loslaten van het le ven. Dat valt mensen vaak zwaar, zelfs als ze uitkijken naar de dood. Ik kwam bij een boerenvrouw van in de 80 die aan hartzwakte leed. Ze was tot de slotsom geko men dat haar leven goed was geweest en dat ze haar man zou gaan weerzien, die al tien jaar geleden was overle den. Toen ik de eerste keer kwam, werd al bij haar ge waakt. Maar ze was nog ge heel het natuurlijke middel punt van haar gezin; acht kinderen en veel kleinkinde ren. Alles wilde ze nog van hen weten, ze bleef zó alert. Een jaar later was ze er nog. Ik ging met vakantie. Toen ik terugkwam, wilde ze op de kaart zien waar ik was ge weest. Goh, dat had ze ook nog wel willen zien. En toch had ze er genoeg van; alsmaar op bed, niets meer kunnen. Ze besloot ri goureus met alle medicijnen te stoppen. Ook toen heeft ze nog drie maanden ge leefd. Kort voor ze insliep, werd er nog een achterklein kind geboren, tot het laatst volgde ze het precies. Nee, het moment van overlij den went niet. Het laat zich ook niet pakken. Je bent er met zijn allen op gefocust en dan komt het op een onver wacht moment. Vaak in alle rust, soms heel abrupt. Palliatieve sedatie, mensen hebben het vaak al gegoog- led. Iemand wordt op het eind in slaap gebracht, maar pas op, het natuurlijke ster ven gaat gewoon door. Soms wordt iemand plots toch wakker of heel onrustig. Het begin van het leven is niet maakbaar, het einde even min. Ook de keuze voor euthanasie is een worsteling, net als het bepalen van het moment. Mij komt het beeld voor ogen van een man van nog maar 33, met een hersentu mor. Zijn vrouw was 26. Ze was erg bij hem betrokken. Op een dag haalde ze nog een paard in huis, daarmee had hij altijd gewerkt. De afspraak was: euthanasie als het zover was. Maar het werd een pijnlijk proces. Door de medicijnen was hij 'DE DOOD KWAM ALS EEN WARE VERLOSSING' enorm opgeblazen en soms in de war. 's Nachts werd hij vaak onrustig, dan gilde hij: 'je zou me toch helpen?' Maar als dan de dokter kwam, gaf hij geen lijden aan en had hij soms zelfs iets euforisch. Heel moeilijk, het was op het laatst niet mense lijk meer. De dood kwam als een ware verlossing, het meest voor haar. Maar overlijden is zeker niet alleen lijden en verdriet. Je ziet families soms helemaal één worden. De band wordt versterkt, zeker als het thuis gebeurt. Ik werd onlangs let terlijk apart in een kamertje gezet in een gezin waar de vader op sterven lag. Ik ben er alleen even bij geweest om hem pijnstilling in te spuiten. De zoon, zijn drie zussen en hun moeder heb ben het helemaal met elkaar gedaan, zelfs de verzorging na het overlijden. Heel mooi, die liefde en saamhorigheid kom ik veel tegen. Ja, mensen maken vaak echt de balans op en dat kan ook verkeerd uitpakken. Ik ben bij een vrouw van 50 ge weest die zó boos was. Toen ik kwam, had ze al een colle ga van me buitengezet. Ze had longkanker. Slechte jeugd gehad, een ex die haar mishandelde, geen baan kun nen houden, ze was in de psychiatrie beland. Nou, als dit het dan was: waar had ze dat aan verdiend!? 's Nachts was ik vaak op met haar, maar ik heb niks an ders gedaan dan meekijken met griezelfilms en opletten dat ze niet in brand vloog. Want ze kreeg zuurstof en rookte tot het laatste mo ment stevig door. En pesten, we hebben volop gekaart. Meestal liet ik haar winnen, want teveel verliezen kon ze niet hebben. Toch is ze in redelijke vrede overleden. We hebben het er samen over gehad. Ze had twee mooie zoons en twee prachtige kleindochters. De ene zoon is overdag nog veel bij haar geweest. Zelfs met sommige broers en zussen heeft ze zich nog verzoend. Ze plande haar euthanasie uiteindelijk tussen Sinter klaas en Kerstmis. Het een wilde ze nog meemaken - de cadeautjes stonden al weken ingepakt op de kast - het an der wilde ze beslist niet Voor meer informa tie over zorg in de laatste levensfase: www.netwerkpallia- tievezorg.nl PZC 24 DECEMBER 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93