129 Dood dictator brengt geen verbetering Tanks rijden door straten van Conakry 'Toenaderingspoging Rusland en Georgië' PRAAG JUWELIER KRAS,NL Taliban en Karzai niet in gesprek' PZC Woensdag 24 december 2008 7 ANALYSE Onze juwelierszaken zijn zaterdag 27 december, maandag 5 en dinsdag 6 januari GESLOTEN www.iuwelierminderhoud.nl Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN vanaf Staatsgreep na overlijden president Conté van Guinee. 4-/5-/8-daagse autovakantie Courtyard by Marriott Prague Flora**** inclusief ontbijt www.kras.nl/26031 CONAKRY - In Guinee is gisteren een staatsgreep gepleegd, enkele uren nadat bekend was gemaakt dat president Lansana Conté was overleden. Een woordvoerder in uniform maakte 's ochtends op de televisie bekend dat de regering was ont bonden en de grondwet opge schort. Enkele uren daarna verze kerde premier Ahmed Tidiane Souaré evenwel in een uitzending dat zijn regering nog aan de macht is. Even later werden er toch tanks in de straten van de hoofdstad Cona kry gesignaleerd. Lange tijd was onduidelijk of het ging om militai ren die de regering steunen of haar juist omver willen werpen. De staatsgreep lijkt het werk van jonge officieren. Hun woordvoer der, kapitein Moussa Camara, zei dat de Nationale Raad voor Demo cratie de regering en het parle ment had ontbonden. Ook de grondwet, die bepaalt dat Conté wordt vervangen door de parle mentsvoorzitter, was buiten wer king gesteld. Camara gaf de bevolking bevel thuis te blijven. De hoofden van de verschillende regeringsorganen moesten onmiddellijk naar de' ka zerne komen, waar Camara zijn ba sis heeft. Aanvankelijk ontstond de indruk dat het leger en de politici samen werkten en dat de grondwet zou worden gerespecteerd, 's Nachts verschenen parlementsvoorzitter Aboubacar Somparé en hoge mili tairen immers nog samen op de te levisie om de dood van Conté be kend te maken. President Conté overleed maan dagavond na een langdurige ziek te. Hij kwam via een coup aan de macht na de dood van Ahmed Se- kou Touré in 1984, Guinee's eerste president na de onafhankelijkheid in 1958. waarom zou je verder zoeken Militairen patrouilleren in de straten van Conakry nadat het leger had verklaard de macht in Guinee te hebben overgenomen. foto AFP Moskou uit beschuldigingen en dreigementen aan VS. MOSKOU - Rusland en Georgië heb ben in het geheim gesproken over het herstellen van de diplomatieke banden na de oorlog in augustus. De twee partijen spreken via een tussenpersoon, het hoofd van de Unie van Georgiërs in Rusland. Dat schreef de Russische zaken krant Kommersant gisteren. Bemiddelaar Michail Choeboetia liet de krant weten aan tafel te heb ben gezeten met de Georgische president Michail Saakasjvili. „We hebben gesproken over het herstel len van vluchten tussen Georgië en Rusland en het herstellen van de diplomatieke banden." Choeboetia zei verder dat Saakasj vili teleurgesteld was in het gebrek aan steun vanuit Europa. Ook het feit dat geen plannen zijn gemaakt om Georgië te laten toetreden tot de Navo is volgens Choeboetia een tegenslag geweest voor de Georgi sche president. Kommersant liet ook bronnen rond de Russische president aan het woord, die zeiden dat er geen hoop op een oplossing kan zijn zo lang Saakasjvili in het zadel zit. Intussen stelt Rusland dat vrijwilli gers uit onder meer de VS tijdens de oorlog meevochten aan de zij de van Georgië. Volgens Russische onderzoekers bevonden zich on der de 'huurlingen' Amerikanen, Turken, Oekraïners en Tsjechen. De betreffende landen hebben nog niet gereageerd op de bewerin gen van de Russen. Rusland heeft gisteren de VS ook gedreigd lange- afstandsrakketten in Wit-Rusland te plaatsen als antwoord op het door de Amerikanen geplande ra- ketschild in Polen en Tsjechië. Eén van de laatste oude dic tators van Afrika is nog niet overleden, of het leger grijpt al in. Zo krijgt democratie in Afrika geen echte kans. De dood van president Lansana Conté werd lang verwacht. De 74-jarige lei der van Guinee leed aan suiker ziekte en had een ernstige hart kwaal. Verrassender was het nieuws gisteren dat, zoals de grondwet voorschrijft, de parle mentsvoorzitter direct werd geïn stalleerd als interim-leider die ver kiezingen moet uitschrijven. Dat enkele uren later het leger de macht greep, verbaasde niemand. Conté regeerde het West-Afrikaan- toriale dinosaurussen in Afrika. Nu ze bijna zijn uitgestorven, valt te hopen dat nieuwe leiders kans zien voor democratie en ontwikke ling te zorgen. De eerste Afrikaanse leiders hiel den vast aan een eenpartijsysteem. Daarna kwamen leiders, ond^r wie Conté, die door binnenlandse en buitenlandse druk een meerpar- tijensysteem introduceerden. Ve len lukte het het functioneren van oppositiepartijen onmogelijk te maken. Laatst zei Robert Mugabe van Zimbabwe, één van hen: „Zim babwe is van mij alleen." Er werd veel verwacht van de der de generatie leiders, opgevoed in een grotere mate van democratie. Rebellenleiders als Meles Zenawi van Ethiopië en Paul Kagame van Rwanda verdreven moordende re gimes, maar regeren zelf ook met harde hand. Kenia schreef in 2002 geschiedenis toen president Da niel arap Moi vreedzaam de macht overdroeg aan oppositieleider Mwai Kibaki. De Kenianen kwa men bedrogen uit. Ook de nieuwe leiding spant zich nauwelijks in voor ontwikkeling van het land. Een lichtpuntje is Liberia, het buurland van Guinee, waar het president Ellen Johnson-Sirleaf aar dig lukt het door oorlog verwoeste land op te bouwen met behulp van een democratisch bestuur. Afrika heeft weinig ervaring met democratie en de weg naar verbe tering blijkt lang en moeizaam. Met Conté heeft Afrika één slech te bestuurder minder, maar het is de vraag of zijn opvolgers beter voor de bevolking zullen zorgen. Stap één is dat het leger de poli tiek met rust laat. se land sinds 1984 met ijzeren vuist. Aanvankelijk leek hij een de mocratische koers te varen, maar dat was schijn. Conté liet opposi tiepartijen toe, maar gaf hen geen ruimte om vrij te opereren. Hoe zieker Conté werd, des te meer vertrouwde hij op het leger dat hem in het zadel hield. Militai ren maakten de dienst uit in Gui nee. De staatsgreep toont dat het leger zijn bevoorrechte positie niet kwijt wil. Conté was één van de laatste dicta- KABUL - Talibanleider mullah Mo hammed Omar heeft gisteren ont kend dat er gesprekken zijn ge weest met de Afghaanse regering om de strijd in het land te beëindi gen. Volgens hem.zijn deze mel dingen doelbewuste propaganda van Afghaanse functionarissen, stelde hij in een verklaring op in ternet. Al die uitlatingen zijn ner gens op gebaseerd, zo zei hij. Omar zegt niet onder welke voor waarden hij wel zou openstaan voor onderhandelingen. Het is voor het eerst dat Omar zich uit laat over mogelijke gesprekken. door llona Eveleens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7