Verzet tegen verbouwing 'stadhuisje' Politici hoeven niet te PvZ kraakt Bierkaai Bouwaanvraag appartementen Bellamy straat medio volgend jaar Ja, lekker 26 Woensdag 24 december 2008 pzc Z Heemkundige Vereniging: 'Pand is zeer waardevol'. door Peter Oggel TERNEUZEN - De Heemkundige Ver eniging Terneuzen gaat zich verzet ten tegen de eventuele verbou wing van het voormalige 'stadhuis je' aan de Noordstraat. Het gaat dan met name om aanpassing van de gevel. Voorzitter Edwin Hamelink noemt het pand conform het Mo numentaal Inventarisatie Project (MIP) van de provincie Zeeland 'oudheidkundig en architectonisch waardevol'. Hamelink: „Dat het stadhuisje intern voor winkeldoel einden wordt verbouwd oké, maar aanpak van de gevel kan niet. Het stadhuisje is één van de weinige onaangetaste panden in de Noord- straat. Verander je de gevel, dan verkracht je het hele gebouw." Eigenaar gemeente Terneuzen on derhandelt op dit moment met een vastgoedmakelaar over ver koop van het pand, waarin sedert jaren fotostudio Wim Sinke is ge vestigd. Inzet bij de onderhandelin gen is aanpassing van de gevel, waarbij in het bijzonder de karak- pnj De Heemkundige Vereniging Ter- neuzen protesteert tegen moge lijke aanpassing van de gevel van het voormalige stadhuisje aan de Noordstraat. teristieke ramen tot op straathoog te moeten worden verlaagd. Ann Stuij van fotostudio Sinke zou modernisering van de gevel in clusief de ingang toejuichen. Ook bij verkoop wil zij de winkel ge woon voortzetten. „De huidige raampartijen en de entree horen niet bij een moderne winkel. GroenLinks-raadslid Peter Clijsen ziet dat volstrekt niet zitten, zei hij vorige week in de raad. De Heem kundige Vereniging heeft inmid dels een brief-op-poten richting B en W in voorbereiding, zegt Edwin Hamelink. „Die gaat nog dit jaar de deur uit. Aanpassing staat volledig haaks op het beleid. Enkele jaren geleden zijn alle mo numenten in de gemeente geïn ventariseerd. Dat stadhuisje is één van de beeldbepalende panden. Dat vindt trouwens ook de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland. Wij vrezen dat de gemeente dit nog even gauw wil doordrukken, voordat de monumentenlijst for meel wordt vastgesteld. Dit is zeer merkwaardig." Het stadhuisje dateert uit 1594. Het is in 1859/1860 grondig ver bouwd en sindsdien vrijwel onaan getast gebleven. Het gebouw ver toont enige gelijkenis met het aan zien van een negentiende-eeuwse rooms-katholieke kerk. Hamelink: „Dat was destijds een vrij gebruike lijke bouwstijl. Maar dat houdt te vens in dat die stijl bewaard möet blijven in het stadssilhouet." Provincie betaalde tekort van drie miljoen euro Bierkaai Hulst. door Sheila van Doorsselaer hulst - De provincie heeft zich door de gemeente Hulst drie mil joen euro uit de zak laten kloppen. Dat stelt de Partij voor Zeeland (PvZ) in kritische schriftelijke vra gen aan Gedeputeerde Staten over stadsvernieuwingsproject De Nieu we Bierkaai. PvZ-Statenlid Johan Robesin meent dat De Nieuwe Bierkaai en Plan Perkpolder 'op een merkwaar dige manier met elkaar verweven zijn geraakt'. De fractie stelt dat met geld dat eigenlijk was be- Op weg in de trein van Goes naar Den Bosch pakt een medepassagie- re haar mobieltje. Hoorbaar voor iedereen in de coupé begint de jongedame een ge sprek met thuis. Ja, ik ben er bijna. Kom je me om half acht bij het station ophalen met de auto?" Stilte. Adrie Oosterling zoekt niet naar spot en satire, maar naar herkenning. door René Hoonhorst GROEDE - Het repertoire .voor de einde j aars voorstelling staat nog niet helemaal vast. Adrie Ooster ling doet ook de laatste week nog ideeën op, die hij in zijn program ma verwerkt Maar op hekeling van gemeentelij ke blunders of plaatselijke politici, die afgelopen jaar samen voor meer dan genoeg reuring zorgden, hoeven de bezoekers van de voor stelling niet te rekenen. Niet dat de Groedse kleinkunstenaar, die on langs zijn zestigste verjaardag vier de, de actualiteit mijdt. Hij raakt in zijn programma's aan 'universe le thema's' als de opwarming van de aarde en het wereldwijde vluch telingenprobleem. „Als de polen smelten, gaan we echt allemaal dood. En vluchtelingen horen zo wel bij het kerstthema als bij de streek. Tenslotte stammen veel mensen in de regio af van Hugeno ten en Lutheranen, die eeuwen ge leden hier een goed heenkomen zochten. Maar ik doe niet aan poli tiek cabaret. Dat past niet zo bij me." Op tweede kerstdag treedt Ooster ling op in zijn eigen huistheater De Twee Duiven. Naast stemmige 'klassiekers' van eigen hand ko men dan kerstliedjes in een aantal talen voorbij. Jingle Bells, Rudolph the Rednosed Reindeer, Duitse en Franse nummers. En Stille Nacht. Dat blijft het nummer dat toehoor ders doet smelten en spontaan laat meezingen, merkte ik afgelopen weekeinde weer tijdens een voor stelling." Het is al haast een kwarteeuw gele- 'Een huisje langs de dijk of een dorp met ritsels en rammels levert verhalen op' den dat Oosterling zijn baan als le raar Engels en muziek er aan gaf om verder te gaan als kleinkunste naar en cursusleider. De Twee Dui ven viert in 2010 het zilveren jubi leum, maar aan sluiting denkt de 'theaterdirecteur' nog lang niet. Aan stoppen met optreden nog veel minder. Hij verheugt zich erg op de Eindejaarsvoorstelling over stemd voor het grensgebied Beve- ren-Hulst het tekort van De Nieu we Bierkaai is gedekt. Volgens de partij is de gemeente door deze 'vorstelijke bijdrage' daarom in meerderheid akkoord gegaan met de bestemmingsplanwijziging voor de verwezenlijking van het bekritiseerde woon- en recreatie project Plan Perkpolder. De PvZ wil weten of de gift van drie miljoen te maken heeft met ontpolderingsplannen voor de Hedwigepolder. Ook vraagt de PvZ zich af of de kaarten niet te vroeg geschud zijn, nu de toe komst van die polder nog ongewis is en hoe GS denken zich in deze zaak te verantwoorden tegenover minister Verburg. 't Kerkje van Waterlandkerkje waar Adrie Oosterling op tweede kerstdag optreedt. foto Camile Schelstraete een kleine week. Het is het vierde jaar dat Oosterling vlak voor de jaarwisseling in 't Kerkje van Wa terlandkerkje optreedt. „Het voelt al als een traditie en dat hoop ik er ook van te maken. Het is elke keer weer een genot om in dat op het eerste gezicht onooglijk dorpje op te treden." De kleinkunstenaar vindt de spe ciale sfeer van het dorp in de klein schaligheid, het pittoreske kerkje en de leilinden.v.Het is een dorp vol ritsels en rammels, een plek waar verhalen tot leven komen", definieert hij uiteindelijk. Oosterling is immer gespitst op mensen en plekken waar verhalen aan kleven. Veel van die mensen en plekken stammen uit zijn vroegste jeugdherinneringen. Pa Oosterling dreef een bakkerswin kel, kruidenierszaak annex drogis terij op 'de Groe'. Hij leverde ook aan mensen buiten het dorp. De bedoeninkjes van landarbeiders en vissersknechten komen hem weer helder voor de geest als hij verhalen van of over oude streek- bewoners hoort. Heel wat typetjes zagen zo het levenslicht. Een vrij nieuwe favoriet is 'ome Ko', een op een oom zaliger van zijn vrien din gebaseerde streekbewoner. Ome Ko is eerder dit jaar vastge legd op ik bin d'r eih'luk foo..., een cd die Hans Kusters Music (HKM) Records Adrie liet opnemen om het dialect van en gewoontes en gebruiken uit de streek vast te leg gen vóór het wordt vergeten. HKM is een internationale muziek uitgeverij; zo heeft Kusters ook de rechten van Tom Waits, meldt Adrie. Een internationale carrière streeft Oosterling niet koste wat kost na, hoewel het leuk zou zijn om over de grens een wat groter publiek aan te boren. Over belang stelling van buiten de streek heeft hij overigens niet te klagen: hij treedt op in theatertjes in heel het land. Omdat die podia graag dialec ten uit heel Nederland laten ho ren, maar ook omdat mensen de sfeer van zijn programma's waarde ren. „Ik begreep eerst niet zo wat mensen bedoelden als ze me hu moristisch of ontroerend noem den, omdat ik het anders ervaar als ik het vertel. Maar nu ik zelf de cd heb gehoord, snap ik het beter. Je wordt als luisteraar het verhaal ingetrokken en daarvoor hoef je het niet eens helemaal te begrij pen, omdat je de sfeer aanvoelt." Tip? redactie@pzc.nl „En wat eten we vanavond?" Stilte. De andere kant geeft een ant woord dat tot tevredenheid stemt. „]a, lekker." Ze hangt op. Even later stapt ze uit in Tilburg, de achterblijvers kijken elkaar aan: „Wat zou zij voor lekkers eten van avond?" Koopovereenkomst over verwerving zwembad De Honte Terneuzen. .door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Iris Vastgoedontwik- keling denkt half volgend jaar de bouwaanvraag te kunnen indie nen voor de realisering van drie ap partementengebouwen op de loca tie van het zwembad De Honte aan de Bellamystraat in Terneu zen. De gemeente en de project ontwikkelaar hebben nu een koopovereenkomst gesloten voor de daadwerkelijk verwerving van het voormalige zwembad. Iris won twee jaar geleden een door de gemeente Terneuzen uit geschreven openbare prijsvraag voor de herontwikkeling van het gebied. Iris kwam in de ogen van de gemeente met het beste plan en het hoogste bod van 702.000 eu ro. De afgelopen periode is het plan nader uitgewerkt. De stilte rond de plannen leidde al eerder tot vragen vanuit de politiek. Aan de Bellamystraat worden drie woongebouwen gebouwd, die elk bestaan uit achttien appartemen ten, die worden aangeboden in het middeldure huur- en/of koop segment. De gebouwen worden neergezet in een groene en water rijke omgeving en zullen volgens Gerald Kas van Iris zorgen voor een impuls van woonkwaliteit van de wijk het Zuiderpark. Met het stedenbouwkundig ont werp probeert Iris- de huidige har de stedelijke omgeving te verzach ten en de aanwezige groene en wa terrijke omgeving te benadrukken. De drie gebouwen bestaan uit vier bouwlagen, waarbij op de derde verdieping naast appartementen ook enkele penthouses worden ge realiseerd met een dakterras. De appartementen hebben een gemid delde grootte van zo'n 90 vierkan te meter. Iris zal de grond overigens pas defi nitief kopen als de gemeente een onherroepelijke bouwvergunning heeft afgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78