Binnenland PvdA: dubbel paspoort ongewenst Cijfers over schoolverlaters blijken veel minder rooskleurig Zestien jaar cel voor dodelijke schoten disco 'Anti-rookmagiër' streed jarenlang onverstoorbaar voor erkenning 'R! de Mortiere Vroege eerste gipsvlucht Jan Tuinstra B.V. Specialiteit: AARDAPPELEN voor INDUSTRIE BINNENLAND EXPORT 6 Woensdag 24 december 2008 PZC DEN HAAG - Nieuwe Nederlanders moeten in vrijheid voor de Neder landse nationaliteit kunnen kie zen. Een dubbel paspoort is onge wenst, maar het gaat te ver om daar iemand voor te veroordelen. Verder behoren kinderen van al lochtonen met een permanente verblijfsvergunning vanaf hun ge boorte het recht te hebben om Ne derlander te worden. Dit schrijft PvdA-voorzitter Lilianne Ploumen in een notitie over integratie, waar over het Pvd A-congres zich in maart zal moeten uitspreken. Nu kunnen veel nieuwe Nederlan ders niet van hun dubbele pas poort af, omdat diverse landen van herkomst daarvoor belemme rende wetgeving hebben. Marokka nen mogen volgens de Marokkaan se wet bijvoorbeeld nooit afstand doen van hun nationaliteit, ook niet als ze in Nederland zijn gebo ren en hun ouders uijt Marokko kwamen. Turken kunnen dat wel, maar door andere wetten, zoals het erf recht, is dat enorm nadelig voor hen. De nota van Ploumen moet er voor zorgen dat integratie de PvdA niet langer verdeelt in ruwweg een harde en softe stroming. De voor zitter vindt dat de partij 'nooit meer de fout mag maken om kri tiek op culturen of religies in te slikken, omdat we zo graag tole rant willen zijn'. Fracties Tweede Kamer eisen opheldering van staatssecretaris. DEN HAAG - De Tweede Kamer eist opheldering van staatssecretaris van Onderwijs Marja van Bijster- veldt over onduidelijke cijfers over schooluitval in het voortgezet on derwijs. WD, SP en PvdA reage ren op een onderzoek van het Cen traal Planbureau (CPB), waaruit blijkt dat het aantal vroegtijdige schoolverlaters in de grote steden tussen augustus 2006 en augustus 2007 slechts met 3,2 procent is afge nomen. In maart dit jaar was hen nog voorgehouden dat het om een afname van 17 procent ging. SP-Kamerlid Jasper van Dijk voelt zich 'bij de neus genomen'. Vol gens hem is de conclusie een 'farce voor de regering'. In 2006 maakte de overheid met veertien regio's - die samen verant woordelijk waren voor tweederde van het totale aantal 'drop-outs' - afspraken over het terugdringen van de schooluitval. Voor iedere 'binnengehouden schoolverlater' kreeg de regio tweeduizend euro. Volgens berekeningen van de re gio's zelf leidde dit in het school jaar 2006-2007 tot een verminde ring van de schooluitval met ze ventien .procent, terwijl in de re gio's waarmee geen convenant was gesloten de schooluitval met achttien procent was gestegen. JBOUL Volgens het CPB kloppen die cij fers niet en hebben de gemaakte af spraken geen enkel effect gehad. Zo zou er wel sprake zijn van een afname van het aantal vroegtijdige schoolverlaters, maar is deze da ling veel kleiner en bovendien in alle regio's nagenoeg gelijk: ruim drie procent. Daarnaast is die da ling vermoedelijk het gevolg van veranderingen in de leerlingenpo pulatie en niet aan de extra inspan ningen om schooluitval terug te dringen. WD-Kamerlid Ineke De- zentjé Hamming voelt zich 'bedon derd' door het ministerie en noemt de nieuwe cijfers 'zorgelijk'. Het ministerie zegt zich voorals nog aan de gemaakte afspraken met de regio's te houden. ROTTERDAM - De eerste groep on fortuinlijke wintersporters keert vandaag terug uit Innsbruck (Oos tenrijk). De eerste gipsvlucht van het net begonnen wintersportsei zoen landt op Rotterdam Airport. Vooralsnog staan dertien perso nen geboekt voor deze vlucht. De vlucht staat eerder in het sei zoen gepland dan gebruikelijk is. Dat komt volgens Rotterdam Air- port doordat de kerstvakantie vroeg is begonnen. Handel in Land- en Tuinbouwprodukten Telefoon 0187-669555 W.A. Tuinstra 0187-669891 J.L. Tuinstra 0187-669250 B.g.g. P. Schouls E-mail: jantuinstrabv@hetnet.nl www.jantuinstra.nl Fax 0187-669062 Gsm 06-53303025 Fax 0187-669701 Gsm 06-53578414 Fax 0187-669903 Gsm 06-51945771 Molendijk 83a 3249 AN Herkingen Wij wensen U goede kerstdagen en een gezond 2009 ROTTERDAM - De 28-jarige man die in december 2006 bij de Rotter damse Maassilo een bekende dood schoot en een portier in het hoofd trofj moet zestien jaar de cel in. De rechtbank in Rotterdam achtte hem gisteren schuldig aan dood slag en poging tot doodslag. In de vroege ochtend van 30 de cember ontstond voor de deur van discotheek Now 8c Wow ruzie. Vervolgens vuurde de dader meer dere kogels af richting een groep portiers. Hij schoot daarbij onbe doeld een 27-jarige vriend dood en raakte een van de portiers in het hoofd. De man zei uit noodweer te heb ben gehandeld, omdat hij een har de knal had gehoord en zag dat een portier zijn wapen had ge pakt. De politie heeft daarvoor nooit bewijs gevonden en ook de rechters wezen noodweer van de hand. Hij heeft volgens de rechters erkend op een afstand van enkele meters van de ingang te hebben ge schoten. Het Openbaar Ministerie had twee weken geleden eveneens 16 jaar cel geëist. De officier van justitie zei toen dat de Rotterdammer 'als een dolleman, als een halve gangster bij de ingang van een volle disco theek stond te vuren'. Hij vluchtte na het incident naar zijn geboorteland Kaapverdië. Daar werd hij opgepakt. Omdat hij zijn straf daar niet wilde uitzit ten, liet hij de rechter zijn Kaapver- diaanse nationaliteit ontbinden. Vervolgens kon hij worden uitgele verd aan Nederland. Het is niet de eerste keer dat de man is veroordeeld. In 2005 legde de rechtbank hem een straf op voor bedreiging en verboden wa penbezit. De rechter liet de toen malige veroordeling meewegen in zijn uitspraak van gisteren. Uitgelachen werd dokter Lenze Meinsma toen hij in de jaren zestig op de buis vertelde dat roken dodelijk was. Vrijdag overleed hij. .fit*** SS T3 iÉÜSa oken is schadelijk voor de gezondheid. Ja, zelfs dode- k lijk!" Eind 2008 twijfelt hier niemand meer aan. Hoe an ders was het toen Nederland in 1963 voor het eerst kennismaakte met dokter Lenze Meinsma. Op te levisie presenteerde de directeur van KWF Kankerbestrijding we tenschappelijk onderbouwde cij fers: 12 procent van de sterfgeval len kwam door roken. Meinsma werd amper serieus ge nomen en spottend 'anti-rookma giër' genoemd. Niet alleen roken de burgers hadden het gemunt op Lenze Meinsma 1923-2008 door Stef Altena de Fries, ook zijn eigen vakbroe ders namen hem (nog) niet se rieus. „Ik word van tijd tot tijd wanhopig als ik zie wat er nog maar bereikt is", zei Meinsma in 1972, na bijna een decennium lob byen. Onverstoorbaar ging hij door met zijn optredens en rondes langs scholen. In 1978 verliet Meinsma zowel KWF als de an- ti-rookstichting Stivoro met ruzie. Volgens Meinsma was nog niet be wezen dat meeroken ook onge zond was. Meinsma begon na de Tweede We reldoorlog aan zijn medicijnenstu die aan de Rijksuniversiteit in Gro ningen en studeerde later ook in Amerika, in Utrecht en Rotter dam. Gaandeweg kreeg hij voet aan de grond op het ministerie van Volks gezondheid. Er kwamen subsidies voor Meinsma's anti-rookcampag- ne. Begin jaren zeventig boekte hij een grote overwinning toen cardio logen, longartsen en internisten zich achter hem schaarden. Pas in de jaren negentig bleek Nederland écht rijp om de gevaren van roken onder ogen te zien. Er kwamen re clamespots, accijnzen gingen om hoog en rookruimtes schoten als paddenstoelen uit de grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6