Onderzoek oorlog Loterij biedt Irak stap dichterbij H 2e KERSTDAG OM eist 15 jaar in zaak bijlmoord 26 DECEMBER OPEN Winkeliers verwachten run op schaatsen De luxe van besparen 4 Woensdag 24 december 2008 pzc WD in Eerste Kamer: kabinet moet einde maken aan 'mist'. den haag - Het kabinet hangt toch een parlementair onderzoek boven het hoofd naar de politieke steun aan de Irak-oorlog. De WD-fractie in de Eerste Kamer steunt zo'n onderzoek indien het kabinet geen einde maakt aan 'de politieke mist' die volgens de libe ralen is ontstaan. Met behulp van de WD zou er een ruime meerderheid zijn in de Senaat voor een parlementair on derzoek. Eerst komt er nog een rondje vra gen aan het kabinet over de Irak-oorlog maar als dat geen hel derheid biedt, dan moet de Eerste Kamer de knoop doorhakken, zegt WD-senator Fred de Graaf. De WD beeft in de eerste ronde geen vragen gesteld. „Omdat wij daar niets van ver wachtten", aldus De Graaf giste ren. Een groot deel van de Eerste Ka mer (PvdA, WD, SP, GroenLinks, D66 en Partij voor de Dieren) vindt dat het kabinet verantwoor ding dient af te leggen over de poli tieke steun die Nederland gaf aan de Amerikaans-Britse invasie in Irak in maart 2003. Andere fracties zoals het CDA, de Christenunie en de SGP vinden dat dit genoeg zaam is gebeurd. De Senaat ontving recent de kabi- netsantwoorden op de meer dan honderd vragen van PvdA, D66, SP, GroenLinks en Partij voor de Dieren. Die geven onvoldoende in formatie, vinden deze fracties. Dus doen ze hun vragen nog een keer dunnetjes over maar dan dient het kabinet wel sneller te ant woorden dan de acht maanden die het er nu voor nam, aldus de fracties. De mogelijke steun van de WD voor een onderzoek is pi kant: de toenmalige minister van Defensie was partijgenoot Henk Kamp. „Dat klopt. En toch willen wij de mist ophelderen die al jaren hangt rondom die politieke steun", aldus De Graaf. Voor de PvdA ligt de kwestie even min gemakkelijk. Bij het smeden van de huidige regeringscoalitie CDA, PvdA en Christenunie is af gesproken dat er geen parlemen tair onderzoek zou komen naar het hoe en waarom van de politie ke steun aan de oorlog. Dit was tij dens de verkiezingscampagne wel een item, de PvdA was voor een parlementair onderzoek. Die wens is ingeslikt maar de PvdA in de Eerste Kamer hoeft zich niet aan deze coalitieafspraak te houden, in tegenstelling tot de Tweede Kamer fractie. PvdA-Senator Klaas de Vries heeft altijd gehamerd op openheid over de Nederlandse steun. Het demissionaire kabinet Balken ende I gaf in maart 2003 politieke steun aan de invasie. Amerikaan sloeg student dood met bijl op station Roosendaal. den bosch - Het Openbaar Minis terie (OM) heeft gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch vijftien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 42-jarige Ameri kaan. Hij sloeg op 8 september 2007 op het station in Roosendaal een 22-jarige student met een bijl dood. De eis is hetzelfde als de straf dié de rechtbank in Breda eer der dit jaar oplegde. De verdachte herhaalde dat hij een daad wilde stellen tegen de Ameri kaanse onderdrukking van onder anderen de Latijns-Amerikaanse bevolking. Met het doden van een man uit een land dat lid is van de NAVO, is dat volgens hem gelukt. De verdachte had aanvankelijk het plan een commando van de kazer ne in Roosendaal te doden, maar dat mislukte. Uiteindelijk koos hij een willekeu- PETER Jaarlijks kopen Nederlanders gemiddeld voor 100 euro loten. Nu een ijzige economische storm nadert, zal de verkoop van eindejaarsloten alleen nog maar stijgen. door Mayke Calis en Floor Ligtvoet rige jongeman uit, die 'geschikt zou zijn om in' militaire dienst te gaan'. De Amerikaan sloeg met een bijl vijfmaal in op het hoofd van de student. Hij ging in hoger beroep omdat hij geen tbs wil. Tbs betekent volgens hem dat hij slechts gedeeltelijk ver antwoordelijk wordt gehouden voor zijn daad en hij wil de volle verantwoordelijkheid op zich ne men. Deskundigen vermoeden dat de Amerikaan lijdt aan een waan- stoornis. joure - Wie nog snel een paar schaatsen wil kopen, loopt kans mis te grijpen. Met een vorstperio de in het vooruitzicht dreigt een run op schaatsen. Na de warme winters van de afge lopen jaren hebben winkeliers nau welijks voorraden aangelegd. Ze proberen in allerijl genoeg schaat sen in te slaan. Bij de twee grote fa brikanten, Viking in Almere en Zandstra in loure, stromen de or ders binnen. Beide bedrijven ver wachten dat winkeliers zelf naar de fabriek komen om de schaatsen te halen. Bezorgen duurt te lang. Zandstra blijft tweede kerstdag en het weekend open om aan de vraag te voldoen. Volgens direc teur jaap Havekotte van Viking be gon de paniek maandag al. Ook bij Zandstra merkt verkoper Marco Vlak dat detaillisten nerveus zijn. „In eerste instantie gaat het vooral óm kinderschaatsen. Als grotere natuurtochten mogelijk worden, zien we de vraag naar normale schaatsen toenemen." Op tweede kerstdag begint een vorstperiode die wellicht zo'n tien dagen duurt, voorspelt het KNMI. Er zal veel zon zijn en geen neer- slag. et banksaldo van psy chiatrisch verpleeg kundige Monique Vos uit Son en Breu- gel kent al jaren maar één kleur: rood. Met de eco nomische crisis voor de deur kun nen haar financiën er alleen maar slechter op worden, zegt de blon de vrouw van 43. „Dus let ik extra op en stel orde op zaken." Dat houdt ook in dat ze een oudejaarslot heeft gekocht. 28 euro gaf ze uit voor de minuscule kans om multimiljonair te worden. „Het is de enige manier waarop het geld bij mij op grootse wijze kan komen binnenstromen", geeft ze als reden. „Die kans moet je je zelf gunnen, juist in lastiger tij den." In een winkel tussen de rekken met handschoenen zoekt Jannie Slappendel naar een koopje. Zij koopt elke maand een lot uit de lo terij. De hoofdprijs is te aantrekke lijk om het te laten. Ze rekende uit dat ze door een miljoen te winnen twintig jaar lang niet meer hoeft te werken. „Heerlijk toch?" Hoe minder geld mensen hebben, hoe meer loten over de toonbank gaan, zo blijkt uit recent Ameri kaans onderzoek van de Carnegie Mellon University in Pittsburgh. Terwijl het tegenovergestelde logi scher lijkt, zijn mensen met wei nig geld juist meer geneigd finan ciële risico's te nemen en zo in een armoedeval te lopen. Want winnen, dat doen toch maar weini-1 gen. Het is inderdaad een vreemde wet matigheid, merken massapsycholo gen en trendwatchers op. „Loterij en doen het altijd goed in slechte re tijden: ze bieden consumenten de betaalbare hoop om in één keer financiële onafhankelijkheid te ver krijgen", zegt Reinier Evers, trend- watcher en econoom. Massapsycholoog Jaap van Ginne- ken verwacht ook dat meer men sen dan normaal een oudejaarslot kopen. Enerzijds hebben ze min der geld om over de balk te smij ten, maar toch groeit in slechte tij den de behoefte om over rijkdom te fantaseren. Onlangs hoorde hij overeen Spaanse man die was ontslagen, maar zichzelf had getroost door UW WOONWINKEL OOK OP www.morres.com Voor meer info, kijk op www.morres.com of kom langs Hulst (Zeeuws-Vlaanderen) Industrieterrein Tol-Morres Industrieweg 2, 4561 GH Hulst, Zeeuws-Vlaanderen ma-do 10.00-18.00 uur vrij 10.00-18.00 uur zat 10.00-18.00 uur zon 10.00-18.00 uur vanuit Nederland: tel. 0114 - 388 388 Op 1e Kerstdag 25 december en Nieuwjaarsdag 1 januari zijn wij gesloten Nee IK MOET NAAR. Ml)H OOPERS IN ANNMEAA Ga 3jj IET5" Ufcuks DOEM MET KER-STAA 15" 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4