bedacht om geld wit te wassen' Snowbase verwacht topdrukte met kerst Skihal 'Bewijzen, daar gaat 't om' Publieke Omroep schrapt vijf van zeventien digitale themazenders Automobilist (19) komt om op A58 PZC Woensdag 24 december 2008 3 De Terneuzense skihal Snow base verwacht de komende dagen honderden skilustigen. De beslaglegging door justitie van de gebouwen waarin de accommoda tie huist, zal daar weinig aan af doen. De zaak draait. Goed zelfs. Een woordvoerster verwacht 'top drukte' en vraagt of meneer wil re serveren, 'want dat zal nodig zijn.' Directeur Judith Dingemanse van Snowbase was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Net zo min als Ron Lensen van Hersenco nv, de rechtsopvolger van Leisure Development Zeeland nv, de ven nootschap die het skihalcomplex ontwikkelde. Lensen en zijn part ners hadden de rechter verzocht om de beslaglegging op de onroe rende goederen ongedaan te ma ken. Dat verzoek is terzijde gelegd. MIDDELBURG - Vijf van de zeven tien digitale themakanalen die ka belexploitant Delta doorgeeft, ver dwijnen vanaf 5 januari van de ka bel. Het gaat om Omega TV, Dier en Natuur, Nederland-e, 3Voori2 On Stage en 3Voori2Central. De Ne derlandse Publieke Omroep, die de kanalen uitzendt, laat weten dat het aanbod van de twaalf over blijvende kanalen wordt versterkt met een deel van de programma's van de geschrapte kanalen. Andre Beckers, advocaat van Checkpointeigenaar Maddy Wil- lemse, verbindt aan de beschik king van de Middelburgse rechter weinig waarde. „Klaagschriften hoeven door de rechter slechts marginaal getoetst worden. Vindt een rechter iets aannemelijk, dan is dat gevoel voldoende basis om te oordelen. Van bewijslast hoeft geen sprake te zijn. En in de Checkpoint-zaak moet nog veel be wezen worden. Kijk, we weten waar mijn cliënt van verdacht wordt. Er zou snel een rechtszaak volgen. Eerst in oktober, toen no vember, nu hebben we het over volgend jaar november. Het gaat echt nog jaren duren voordat justi tie bewijzen kan, wat beweerd wordt." Volgens Beckers is het be toog bij de uitspraak over de voort zetting van het beslag een actie van het OM om een beeld op te roepen van zwartgeldstromen. „De vraag is dan; wat is zwart geld, wat is witwassen? Justitie heeft daarop eigen antwoorden." Ook wordt een nieuwe themazen der gevormd, Spirit24. Dit wordt gevuld door de samenwerkende omroeporganisaties NCRV, EO, KRO, IKON, BOS, Human, Joodse Omroep, NIO, NMO, OHM en ZvK. Het themakanaal Opvoeden doe je zo! wordt het kanaal voor het hele gezin en biedt informatieve en ont spannende programma's over het gezinsleven van alledag alsmede re clamevrije kleuter- en peutertelevi sie. COMMENTAAR Justitie heeft haar tanden gezet in de geldstromen uit de coffeeshop Checkpoint. Dat blijkt uit de uitspraak van de rechtbank in Middelburg over het beslag van het Openbaar Ministerie op de skihal in Terneuzen. Hoewel er normaal gesproken maar oppervlakkig onderzoek nodig is naar de kans op verbeurdverklaring en daarmee naar de zin het beslag, zijn de officier van justitie en de rechter nu heel diep in de materie gedoken. De rechter komt tot een uitspraak die vooralsnog heel weinig twijfel laat bestaan over de vraag of de skihal met zwart geld is gefinancierd. Hoe deze zaak ook zal aflopen, het is goed dat justitie nu al tot de bodem probeert te gaan. De discussie rond softdrugs is al lastig genoeg zonder zorgen over een crimineel circuit op de achtergrond. Verder is het onverteerbaar als een aardig initiatief met een zekere uitstraling als de skihal, dat een stimulans voor de economie in de regio kan worden, blijkt te berusten op een witwaspraktijk. Want behalve strafbaar is dat oneerlijke concurrentie voor de bonafide zakenlui in de streek en pure anti-reclame voor Terneuzen. Leeghwaterstraat 69, Sliedrecht open 10.00 -17.30 uuww.loods5.nl tel 0900-23556637 GOES - Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Borsele is gistera vond om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval op de A58 bij Goes. Het ongeluk gebeurde rond tien voor tien net voorbij knooppunt De Poel, op de noordbaan richting Vlissingen. Het slachtoffer raakte door onbekende oorzaak met zijn personenauto van de weg en kwam in de bosschages terecht. Hij overleed kort na het ongeluk, aldus de politie. Bij een ongeval op de Walcherse- weg in Middelburg zijn gistera vond twee mensen gewond ge raakt. Het gaat om de bestuurder en de inzittende. Hun auto, die uit de richting van Grijpskerke kwam, raakte rond tien uur door nog on bekende oorzaak van de weg, schampte een boom en reed ver volgens een lantaarnpaal finaal uit de grond. Volgens de brandweer kwam de auto tenslotte in de sloot tot stilstand. Door het ongeval viel de straatverlichting uit tussen de rotonde bij de Laan der Verenigde Naties en de plaats van het onge val. Dus ook de rest van het geld komt vermoedelijk van Checkpoint, de coffeeshop die inmiddels wordt vervolgd door Justitie. In mei van dit jaar werden bij een inval enke le kilo's softdrugs in beslag geno men. De administratie werd mee genomen, de eigenaar en twee me dewerkers werden gearresteerd. Justitie nam tegelijkertijd het pand van Checkpoint in beslag. Sinds dien is de coffeeshop gesloten. Justitie verdenkt het bedrijf ervan een criminele organisatie te zijn. Uit onderzoeken blijkt dat Check point tussen 1 januari 2006 en 20 mei 2008 27.650.996 miljoen euro aan crimineel vermogen verdien de. En Justitie wil dat geld te rug, zegt woordvoerster Elke Kool, ook al is vijftien miljoen euro inmid dels naar het buitenland gesluisd. „We hebben beslag op de skihal la ten leggen zodat we onroerend goed hebben waar we geld uit kun nen halen." Mocht de eigenaar van Checkpoint uiteindelijk wor den veroordeeld, dan gaat Justitie vervolgens proberen om (een deel) van dat (criminele) geld te rug te halen. De skihal dient daar voor als onderpand. Het oordeel van de rechtbank over de eigenaren van de skihal is hard: ze hadden kun- terwijl ze hadden kunnen weten dat 'zijn betrokkenheid bij het pro ject in verband met zijn functione ren als coffeeshophouder van Checkpoint in Terneuzen zonder meer het welslagen van dit project in de weg stond." Persrechter Ger ard Nomes is duidelijk: „Dit is een constructie die bedacht is om geld wit te wassen via de skihal." nen weten dat het om crimineel geld ging. En als ze het niet wis ten, hadden ze het moeten ver moeden. Ze hebben volgens de rechtbank steeds geprobeerd om de betrokkenheid van de eigenaar van Checkpoint en Chess BV voor de buitenwereld af te schermen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3