Mosselsector wil offer brengen Ts het niet te verklaren, dan is het niet natuurlijk' bin n9n uit Speciaal team observeert kinderen met achterstand G-STRR RRLU Halsema zal vragen stellen over politieplan Techniekbeurs voor student Geding om bouwofFertes tunnel Genieten van UITVERKOOP bu De Jonge Hoek van Dijke, Palladio& De Vlijt: 10 - 40% korting! www.binnenuit.nl pzc Woensdag 24 december 2008 31 Producenten bereid om deel Waddenzee op te geven in ruil voor mzi's. door Frank Balkenende yerseke - De mosselsector is be reid de mosselzaadvisserij in een flink stuk Waddenzee op te geven. De kwekers hopen dan wel de tijd te krijgen om er te experimente ren met mosselzaadvangstinstalla- ties. Deze zogeheten mzi's moeten de aanzet tot een duurzame mos- selkweek vormen. De mosselsector wil zo een duide lijke handreiking doen naar na- goes - Zeer jonge kinderen met een ontwikkelingsachterstand waarvan moeilijk te zeggen is wat de beste aanpak voor hen in kun nen vanaf komende lente terecht bij een nieuwe voorziening in Zee land: het Diagnostisch Observatie Team in Goes. In het team werken de kinderartsen uit Goes en Vlis- singen samen met de jeugdhulp verlening, kinderrevalidatie, jeugdpsychiatrie, gehandicapten zorg en specialisten in training bij gehoor- en spraakstoornissen sa men. Zij bekijken wat een kind van nul tot vijf jaar en het gezin waar het in hoort nodig hebben. De obser- vatiegroep van maximaal vijf kin deren krijgt onderdak in het ge bouw van de Cirkel, de voormali ge dagopvang Zunneguus, aan de Beukenstraat in Goes; Daar wor den in maart de eerste kinderen ontvangen om onderzocht en be oordeeld te worden op hun ont- wikkelingsmogelijkheden. De kinderen worden in Zeeland gevonden door het VTO-team, een samenwerking van jeugdart- sen en maatschappelijk werk dat vroegtijdige ontwikkelingsstoornis sen vaststeld bij jonge kinderen na aanmelding door huisartsen, kin derartsen, peuterleidsters of consu- latiebureau. tuur- en milieuorganisaties en het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Dat zei secretaris Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur gisteren in Yerseke, waar GroenLinks Zeeland aan ta fel ging met onder anderen Femke Halsema, fractievoorzitter van GroenLinks in de Tweede Kamer. Voor de mosselkwekers gloort weer perspectief sinds in oktober de sector €n de natuur- en mi lieuorganisaties de strijdbijl begroe ven. Ze sloten een akkoord om el kaar niet bij elke vergunning voor de rechter te dagen. Ze waren el kaar in de haren gevlogen nadat de Raad van State in februari dit jaar de vergunning voor de voor jaarsvisserij in 2006 vernietigde. De mosselaars vinden het met na me onterecht dat de sector sinds een aantal jaren moet aantonen dat de zaadvisserij de natuur geen schade berokkent, terwijl er van uit de rijksoverheid geen duidelijk onderzoek naar de effecten van de Wi Mosselproducenten willen afzien van zaadvisserij in een deel van de Waddenzee als ze de vrijheid krijgen om er te experimenten met zaadvangstinstallaties. mosselcultuur op het Wad is ver richt. Dat wordt nu wel gedaan, maar de resultaten zijn pas over vijfjaar beschikbaar. Uit het recent gesloten convenant moet nu een praktisch plan van aanpak voor de mosselzaadvisserij en natuurherstel in de Waddenzee voortvloeien. Oud-staatssecretaris Wim Meijer (PvdA) leidt dat pro ces. Het plan moet er voor maart liggen. De mosselsector vestigt de hoop op de mzi's. Volgens Van Geesber gen zijn de eerste proeven bemoe digend. „Punt is dat we nog niet weten wat de resultaten zijn als je ANTWERP STORE KAMMENSTRAAT 22 OPERATED BY DENIM DE LUXE BVBA OPEN: 2ND CHRISTMAS DAY met zulke installaties op grotere schaal mosselzaad invangt." Momenteel lopen vergunningspro cedures om volgend jaar dergelijke mzi's te plaatsen op (kweek)perce- len in de Waddenzee. Het voor deel van mzi's is dat de bodem niet wordt beroerd. Het ministerie heeft vorige week twee startbijeenkomsten gehou den om beleid op te stellen voor de vangstinstallaties. De totale oppervlaktes voor mzi's zijn echter beperkt: Waddenzee (66o hectare), Oosterschelde (200 hectare) en Voordelta (300 hecta re). yerseke - GroenLinks-fractievoor- zitter Femke Halsema in de Twee de Kamer is van plan de minister van Binnenlandse Zaken en Justi tie vragen te stellen over de Zeeuw se politie en de rechtbank, die zo als de plannen nu liggen, in een groter verband opgaan. Provinciale Staten, met commissa ris van de koningin Karla Peijs voorop, strijden voor het behoud van de rijksdiensten. Gisteren werd Halsema tijdens een bijeen komst van GroenLinks in Yerseke bijgepraat. Halsema signaleerde ook dat banenverlies op de loer ligt en er in Zeeland een probleem zal ontstaan met het toezicht op de politie. breda - Marijn Grootjans uit West- kapele, student Technische Infor matica aan de Avans Hogeschool in Breda, heeft een Pieken in Tech niek-beurs gekregen van 2500 eu ro. Hij is één van de 36 beste eerste jaarsstudenten van de technische academies van Avans. Het bedrag komt van de Stichting Bevorde ring Hoger Onderwijs. Grootjans zat op de CSW aan de Elzenlaan in Middelburg. den haag - Kombinatie Middel plaat Westerschelde en Konsor- tium Westerschelde Oever Verbin ding willen nog altijd niet hun in dertijd uitgebrachte offertes voor de Westerscheldetunnel openbaar maken. Dat bleek gisteren bij de Raad van State in Den Haag. Hulstenaar G. van Eeden heeft om de openbaar making van de offertes gevraagd. Van Eeden denkt dat op de veilig heid van de tunnel is beknibbeld. Uitspraak volgt over zes weken. Politie: extra zorgvuldig bij vaststellen van doodsoorzaak kind. door Wendy van den Hurk vlissingen - De halve dag gonsde het door Vlissingen: er is een meis je van Arduin omgebracht in Bos- senburgh. Niet zo gek, want de po litie sprak gelijk van een 'niet na tuurlijke doodsoorzaak'. Maar ja, wanneer overlijdt iemand op niet natuurlijke wijze? Dat kan drie dingen betekenen: er is sprake van een misdrijf, het slachtoffer heeft het zelf gedaan of het was een ongeluk. In het geval van een kind van acht is de tweede optie vrijwel uitgesloten. De derde valt ook a£ als je bedenkt dat het kind levenloos in bed is gevonden. Toch blijkt het ook geen misdrijf, haastte Arduin zich gistermiddag te zeggen. „Er is geen aanleiding om te veronderstellen dat het om een niet natuurlijke dood zou gaan", schreef voorzitter Van Belle in een persbericht, dat na het poli tiebericht verscheen. Nog geen vijf minuten later kwam de politie op nieuw met een verklaring: er wa- UJ Het 8-jarige meisje dat gisteren dood werd aangetroffen in haar opvanghuis in Vlissingen is een niet natuurlijke dood gestorven. Maar niet door een misdrijf. ren geen aanwijzingen die aanlei ding gaven voor een misdrijf. Waarom zei die dan eerder dat de dood niet natuurlijk was? „Alles wat niet verklaarbaar is, geldt voor ons als een niet natuurlijke doods oorzaak", probeert politiewoord voerder Mirja Vis de verwarring weg te nemen. „Bovendien zijn we bij een kind extra zorgvuldig bij het vaststellen van de doodsoor zaak. Eerst willen we, stapje voor stapje, alle opties uitsluiten. Voor ons was het 's morgens evengoed een raadsel. Nu blijkt dat er mis schien niks aan de hand was." Het onderzoek van de politie gaat door, net als dat van de Lnspectie voor de Gezondheidszorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33