'Een constructie die is 2E KÈRSTDAG ZIJN WIJ GEOPEND A 15%EXTRA Brugman Mazzeltov 'Trage rechtsgang jammer' A De krant 5 weken voor 15 euro! PZC KORTING OP 2 Woensdag 24 december 2008 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Het is tegenwoordig zelfs mogelijk Hem te e-mailen ofte sms'en Ik ben laatst bij de viering van een bat mitswa geweest. In de synagoge in Middelburg werd een feestmaal gehouden om te vieren dat een twaalfjarig achternichtje 'dochter van het gebod' was geworden. Dat wil zeggen dat voortaan niet haar ouders maar zijzelf verantwoordelijk is voor haar daden. Een beetje vergelijkbaar met belijdenis doen in de protestantse kerk. Ik kan erover meepraten. Eerst ging je naar catechisatie. Ik weet nog hoe we daar de dominee op de kast probeerden te krijgen. Dan vroegen we hem: „Als God almachtig is, kan hij dan ook een steen maken die zo zwaar is dat hij hem zelf niet kan optillen?" Hij kon er wel om lachen. Maar stond hij 's zon dags op de preekstoel dan was hij doodernstig. De kerkdien sten waren zwaarder dan menig een kon dragen. Hoe anders ging het er in de Middelburgse sjoel aan toe. Elk gezang tijdens de sjabbat klonk me in de oren als potentiële winnaar van het Eurosongfestival en de maaltijd voor de bat mitswa werd afgesloten met een heuse polonaise en een welgemeend mazzeltov (veel geluk). In gesprek met de kersverse bat mitswa gaf de joodse voorgan ger het antwoord op de vraag die ik ooit tijdens catechisatie had gesteld: „We hoeven niet alles te begrijpen." Ik moest denken aan de recente berichtgeving over brieven aan God die elk jaar in spleten van de Klaagmuur in leruzalem worden gestopt. Het is tegenwoordig zelfs mogelijk Hem te e-mailen of te sms'en. Alsof dat nodig is aan iemand van wie al duizenden jaren wordt verondersteld dat Hij gebeden ver hoort. De belijdenis, de bat mitswa, de brief, de e-mail en het sms'je, bedacht ik, zijn allemaal getuigenissen van een vaak on begrijpelijk geloof En vroom of vrolijk, ieder vogeltje zingt zo als het gebekt is. Laten we elkaar dat alsjeblieft toestaan. Da's mijn kerstgedachte. Mazzeltov. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T. 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Hoe is de skihal in Terneuzen betaald? De rechtbank oordeelde gisteren keihard: het geld komt vermoedelijk allemaal bij Checkpoint vandaan. door Nadia Berkelder Ruim twintig miljoen was er nodig om de skihal in de Koegorspolder bij Ter neuzen te bouwen. Leisure Development Zeeland (LDZ) wilde voor een deel van het geld, 13,5 miljoen euro, een hypo theek. Volgens de rechtbank in Middelburg had het bedrijf over die hypotheek ook een overeen komst: LDZ had aangeklopt bij de Rabobank in Sas van Gent. Die bank trok zich echter schielijk te rug toen bleek dat de grond voor de Skihal in het Zwitserse Genève met contant geld was betaald én dat Leisure Development geen do cumenten kon overleggen waar mee kon worden aangetoond waar het geld precies vandaan kwam. Er was geen paper trail (papieren spoor, red De Rabobank Sas van Gent deed niet meer mee. Justitie vindt later wél een pa per trail: Het gaat om een bedrag van 7,5 miljoen euro. In de uit spraak die de rechtbank gisteren deed over het beslag van Justitie op de skihal wordt - voor zover mogelijk - nauwkeurig uit de doe ken gedaan waar de 7,5 miljoen eu ro vandaan komt. Bij de bank ver klaarde één van de - toen toekom stige - eigenaren van de skihal des tijds dat het geld van zijn vader af komstig was. Daar kon hij echter geen enkel bewijs van leveren. Vol gens de rechtbank is het geld af komstig van Checkpoint, of van de BV die verbonden is met de Ter- neuzense coffeeshop: Chess BV. „Het is volgens de rechtbank aan nemelijk dat het gaat om het wie- wassen van drugsgeld", zegt pers rechter Gerard Nomes. Uit de stukken van de rechtbank blijkt dat de eigenaar van Check point in mei 2005 een overeen komst sloot met de eigenaar van Leisure Development Zeeland voor een lening van 7,5 miljoen eu ro. Van dat bedrag wordt 2,5 ton gebruikt om de aandelen van het bedrijf te betalen. De rest leent de eigenaar door aan LDZ. In septem ber 2006 koopt Leisure Development Zeeland voor 2,5 mil joen euro de grond voor de skihal van Indumeco BV, een volle doch ter van Chess BV. Maar waar haalt LDZ, inmiddels omgedoopt tot Hersenco NV de rest van de ruim twintig miljoen vandaan, nu de bank weigert een lening te verstrekken? „Lezing van de stukken doet het ernstige vermoeden rijzen, dat bij het weg vallen van het Rabokrediet de res- 'Justitie wil het crimineel vermogen dat Checkpoint vergaarde terug' terende €13.500.000 zelfs volledig door verdachte vanuit Chess BV zijn gefourneerd, zij het dat een volledig sluitend beeld in dit sta dium van het onderzoek niet beschikbaar is: naar transacties voor een bedrag groot in totaal €6.520.473 wordt nog nader onder zoek ingesteld", schrijft de recht bank. www.snowbase.nl Skihal Snowbase opende in het laatste weekeinde van juni 2008 de deuren. Binnentemperatuur: -4° C. Kubieke meters sneeuw: 5000. Er zijn twee ski-snowboardhel- lingen, van 220 en 110 meter lengte en met een hellings- hoek van 28 graden. Hoogte hellingen: 41 meter. Snowbase telt twee evenemen tenzalen en een restaurant. Zeven dagen per week open. Entree: €15 (volwassene) of €12,50 (kinderen). Het is jammer dat Snowbase en Terneuzen in verlegen heid worden gebracht door een discussie rond drugs. Voor het oog van heel Nederland vechten justi tie en de uitbater van Checkpoint nu al een zaak uit die nog voor de rechter moet komen. Er worden veel toespelingen gemaakt, maar die beweringen zijn nog niet bewe zen", zegt jan Lonink, burgemees ter van Terneuzen. Dat de rechter betrokkenheid van de Check- point-uitbater bij grond- en onroe- rendgoedtransacties bewezen acht, vindt Lonink niet opmerkelijk. De Checkpointbaas had grond in de Koegorspolder en dat was bekend. Dat de coffeeshopshouder 7,5 mil joen euro in de onroerende goede ren zou hebben gestoken, was Lo nink niet bekend. „Het is jammer dat de rechtsgang zo traag is in ons land. Had justitie de zaak tegen Checkpoint al voor de rechter gebracht, dan was er snel duidelijkheid geweest", aldus Lonink. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 .per kwartaal' een vast abonnement met betaling per accephvan 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3" maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening o.nc^^m,rnm it persoonsgegevens. In het cololön tieft'u nadere informatie van 11.00 tot 17.00 uur www.brugman.nl PROFITEER NU NOG VAN DE PRIJZEN VAN 2008 ■OA SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS Goes Marconistraat 34, Telefoon '0113-246080 Hulst** Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2