'Er is een ware revolutie gaande' 'We zijn in Nederland veel te veel zorg gaan verlenen die absoluut niet nodig is' Jos de Blok, directeur Buurtzorg Nederland PZC Woensdag 24 december 2008 1 3 Wet maatschappelijke ondersteuning De Wet maatschappelijke onder steuning (Wmo) moet er volgens het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport voor dat ie dereen zo lang mogelijk zelfstan dig kan blijven wonen. Mantelzor- gers en vrijwilligers moeten een grotere rol gaan spelen, zodat de zorgkosten omlaag gaan. De Wmo vervangt sinds 1 januari 2007 de Welzijnswet, de Wet voor zieningen gehandicapten (WVG) en delen van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). Voor wat de thuiszorg betreft, valt de hulp in het huishouden voortaan onder de Wmo. De per soonlijke verzorging (wassen, aan kleden, eten, drinken) valt onder de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten. p- De gemeenten voeren de Wmo uit. Zij hebben veel beleidsvrijheid om de uitvoering zelf vorm te ge ven waardoor de uitvoering per ge meente kan verschillen. Veel gemeenten kozen ervoor bij de huishoudelijke hulp vooral de goedkopere alpha-hulpen in te schakelen. Thuiszorginstellingen moesten daardoor veel duurdere verpleegkundigen ontslaan, die er vaak nog huishoudelijke taken bij- deden. De SP won vorige week de Gouden Loeki 2008 met een tv-Spotje waarin deze oude dame zich voor de camera uitkleedt. De SP vestigde daarmee de aandacht op de deplorabele staat waarin de thuiszorg zou verkeren. Buurtzorg Nederland is de tegenpool van de megagrote thuiszorginstellingen. Kleinschaligheid is daar het toverwoord. Volgens directeur Jos de Blok heeft zijn concept de toekomst. door Joep Trommelen Jos de Blok. foto Dinand Buisman Gemmy van der Wolf (55) uit Deventer werkte als verpleeg kundige in de wijk voor Sensire maar stapt per 1 februari over naar Buurtzorg Nederland. Opgelucht, want de ftisie van Sensire met drie andere instellingen die twee jaar geleden opgingen in Meavita, was volgens haar 'een grote misser'. Dat maakte haar tot een gefrus treerde werkneemster: „Er zijn veel mensen ontslagen, we moes ten als verpleegkundigen steeds meer op de minuten gaan letten die een handeling maximaal mocht duren. Van allerlei beloftes dat het allemaal beter zou worden, kwam niets terecht. Terwijl ik dit beroep ooit heb gekozen om met hart en ziel bij mensen aan het bed te kunnen staan." Kleine teams van maximaal twaalf verpleegkundigen. Geen grote kan toren maar het internet als plaats voor overleg, planning en admini stratie. En de huisarts als spil in het web. Dat is grofweg de formu le van Buurtzorg Nederland, de vreemde maar zeer succesvolle eend in de bijt in de thuiszorg. Jos de Blok (48), zelf ooit wijkver pleegkundige en bestuurder van Sensire, begon anderhalfjaar gele den in Enschede met Buurtzorg Nederland. In anderhalfjaar tijd werd Buurt zorg in 82 plaatsen actief De Blok schat dat dat eind 2009 tweehon derd zal'zijn. Kleinschaligheid is de toekomst, voorspelt De Blok. „We zijn in de thuiszorg op een dieptepunt be land. Er gebeuren dingen waar we ons voor moeten schamen. We maken mensen afhankelijk van zorg, splitsen die op zodat cliënten hordes anonieme hulpverleners over de vloer' krijgen. En de profes sionals hebben geen tijd en ruimte voor overleg. De geplande produc tiecijfers halen is de maatstaf ge worden in plaats van de inhoude lijke kant van het vak. We zijn een zorgfabriek geworden." Gemmy van der Wolf zag dage lijks dat het in de thuiszorg al lang niet meer ging om wat de cliënt nodig heeft. „Organisaties zijn veel te groot en log, er zijn veel te veel managers, alles draait om het gro te geld. Dat heeft tot ongelofelijk veel onvrede op de werkvloer ge leid. Mensen zijn massaal gestopt omdat ze zich net als ik onmachtig voelden. Er is ontzettend veel kwa liteit uit de thuiszorg weggelopen.- Erg jammer." Volgens haar zijn al 800 ontevre den thuiszorgers 'gevlucht' naar Buurtzorg. „Het lijkt wel of er een coup gepleegd is, er is een ware re volutie gaande." Volgens Jos de Blok zijn de be stuurders van de mega-zorginstel- lingen het spoof bijster. „Ze heb ben geen idee meer van de situatie bij de cliënten thuis. Het idee was vanuit grote organisaties kleinscha- 'Van beloftes dat het allemaal beter zou worden, kwam niets terecht' lige zorg te gaan verlenen. Maar dat is mislukt en dat geven ze nu ook toe." De Blok ziet soms groepen van tien, vijftien verpleegkundigen te gelijk bij hem solliciteren. Ze ken nen elkaar, willen graag met elkaar blijven werken, maar dan in een organisatie die hen wél bevalt. Hij hoeft: nooit te adverteren; perso neel meldt zich vanzelf Behalve leuker is het werken voor Buurtzorg ook nog eens goedko per, stelt De Blok. „Ik heb staatsse cretaris Bussemaker vorige week nog verteld dat er met onze werk wijze 4 miljard op de extramurale AWBZ-zorg te besparen is." De thuiszorg pakt de zaken hele maal verkeerd aan, schetst hij. Als iemand een indicatie van tien uur zorg krijgt, gaan hulpverleners aan de slag om die tien uur per se te vullen met allerlei dure zorg. „Ter wijl bij ons gemiddeld slechts vier van dié tien uur ook daadwerkelijk ingevuld worden. We zijn in Ne derland veel te veel zorg gaan ver lenen die absoluut niet nodig is. Buurtzorg verdiept zich eerst in de cliënt, zijn familie en omstandighe den. Bovendien is een ziekte dyna misch, die verandert en daar moet je ook op inspelen. Je kunt ook proberen de zorgvraag te beper ken. Als iemand bijvoorbeeld een hersenbloeding heeft gehad, kun je vanaf de eerste dag gaan reactive ren. Als je dan ook nog eens de fa milie goed instrueert, is de kans op herstel veel groter en is er later minder zorg nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13