Thuiszorg in de lappenmand 1 2 Woensdag 24 december 2008 PZC Na een golf fusies staat de veelgeplaagde en soms armlastige thuiszorg wellicht iets nieuws te wachten. Samengevoegde instellingen die, door schade en schande wijs geworden, zich weer gaan opsplitsen. Een trend, verwacht de werkvloer. Een incident, zeggen de instellingen. door Niek Opten foto Studio Thonik Steunend op haar rol- lator, kleedt de be jaarde vrouw zich langzaam uit Als een volleerd striptea se danseres kijkt ze recht in de camera. Zonder krullende mondhoeken, want het lachen is haar en veel an dere-mensen die afhankelijk zijn van of werkzaam zijn in de thuis zorg al lang vergaan. Dat is de me ning van de Socialistische Partij, de maker van het spotje, maar ook van een groot deel van de Neder landse bevolking die het spotje de Gouden Loekie toewees, de prijs voor de beste tv-commercial van dit jaar. Het gaat niet goed in de thuiszorg. Veel verzorgenden en verpleegkun digen morren omdat ze hun vaste cliënten zijn kwijtgeraakt of steeds minder tijd overhouden voor hun werk. Twee derde van alle thuis zorginstellingen schreef vorig jaar rode cijfers, zo bleek deze zomer uit onderzoek in opdracht van het ministerie van VWS. Fuseren was de afgelopen jaren het devies binnen thuiszorgorgani saties. Alleen door samen te gaan meenden managers het hoofd bo ven water te kunnen houden. Komt er nooit een eind aan al die samenvoegingen, verzuchtte het personeel keer op keer. Het wist zich gesteund door een meerder heid in de Tweede Kamer. Niet al leen oppositiepartijen als de SP, maar ook coalitiepartij CDA heeft zich eerder tegen de fusiegolf in de zorg uitgesproken. Waar ligt de grens van de fusiegolf in de zorg? Vorige week kwam er een antwoord op die vraag. Zorg- concern Meavita Nederland (20.000 medewerkers, 100.000 cliënten) maakte bekend dat het zich gaat ontvlechten. De vier orga nisaties Thuiszorg Groningen, Sen- sire (Gelderland), Vitras/CMD (Utrecht) en Meavita (Den Haag), krap twee jaar geleden gefuseerd, gaan weer verder als zelfstandige eenheden. Belangrijkste reden voor deze opmerkelijke stap is de slechte financiële situatie. De werk maatschappijen zijn afzonderlijk beter in staat zich snel aan te pas sen aan de huidige eisen in de zorg, is de verwachting. De grens van de schaalvergroting binnen de thuiszorg is bereikt, stelt bestuurder van de AbvaKabo FNV Jan Kramer. „Binnen een paar jaar zullen veel thuiszorgorga nisatie weer kleinschaliger wer ken. Die megafïisies hebben geen voordelen. Zorgverlening is een re gionale aangelegenheid. Je moet dicht op je cliënten zitten, met zo weinig mogelijk managementsla- gen." 'Die megafusies hebben geen voordelen. Zorgverlening is een regionale aangelegenheid' De belangrijkste volgende.kandi- daat voor ontvlechting is volgens Kramer Espria, het grootste zorg- concern in ons land. De instelling kent grote financiële problemen. Fusies in de zorg hebben geleid tot veel managementslagen. „Hoe gro ter de nieuwe organisatie, des te hoger het salaris van de mana gers", zegt Monique Verkerk van de beroepsvereniging Verplegen- den en Verzorgenden. „Ze moeten immers een grotere club aanstu ren, is dan het argument. Daarbij wordt niet gelet op de Balkenen de-norm. Terwijl de laatste jaren is bezuinigd op de salarissen op de werkvloer. Dat steekt enorm." Fusie op fusie De verzorging van mensen thuis wordt sinds 1900 veelal uitge voerd door de kruisverenigingen. Veertig jaar geleden waren er nog 1.450 kruisverenigingen met so listisch werkende wijkverpleeg kundigen. Door fusie op fusie zijn de van oorsprong lokale en regio nale instellingen veelal opgegaan in landelijke organisaties. In ons land zijn nu ongeveer 150 thuiszorgorganisaties actief. Jaar lijks maken 650.000 mensen ge bruik van hun diensten. Het grootste zorgconcern in ons land is sinds april dit jaar Espria. Het telt 38.000 medewerkers, 225.000 cliënten, meer dan dui- Meavita dacht met schaalvergro ting betere, lees: goedkopere, af spraken over de AWBZ-gelden te kunnen maken met de zorgkanto ren. „Maai dat werkt niet", zegt Kramer. „Zorgkantoren moeten de zorg verdelen. Die willen markt werking, geen monopolisten. Zij willen zaken doen met meerdere partijen." De invoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo) heeft veel thuiszorgorgani saties tot fuseren aangezet omdat ze moesten gaan concurreren op de prijs. Hier hebben gemeenten steken laten vallen, vindt Kramer. „Je moet niet willen concurreren op arbeidsvoorwaarden." Hij roemt de gemeente Nijmegen, die eerst heeft vastgesteld wat een ver zorgende minimaal zou moeten verdienen en daarna instellingen heeft laten bieden. Dat de sector zich in zwaar weer bevindt komt niet door de fusie golf, zegt woordvoerder Jaap Knop- pert van ActiZ, de branche-organi- zend zorglocaties in 230 gemeen ten en heeft een omzet van 1,4 miljard euro. Onderdeel van Espria is de Evean Groep (totaal 27.750 medewer kers en 183.000 klanten) die in satie van thuiszorginstellingen. Hij legt de schuld met name bij de la ge tarieven die gemeenten bereke nen in het kader van de Wmo. Thuiszorgbedrijven accepteerden lage tarieven om marktaandeel te houden. „Terwijl gemeenten vorig jaar ruim 200 miljoen euro van hun zorgbudget hebben overge houden." Gemeenten zijn nu bezig met een nieuwe aanbestedingsronde voor huishoudelijke hulp. De biedingen zijn hoger dan vorig jaar, maar zijn in de ogen van de instellingen nog steeds te laag. De voorspelling van Kramer, dat veel fusies zullen worden terugge draaid, deelt hij niet. „Er is een dui delijke beeldvorming dat fusies slecht zijn, maar dat is niet terecht. Kleinschalig werken in wijken kunnen grote instellingen ook." Marcel Canoy, hoogleraar zorgeco- nomie aan de Universiteit van Til burg, is het met Knoppert eens dat de problemen in de thuiszorg niet direct aan schaalgrootte zijn Noordwest- en Noordoost-Neder land onder meer thuiszorg aan biedt onder verschillende noe mers: Evean, Icare, Zorggroep Meander, de Trans en GGZ Dren the. toe te schrijven. Wat niet betekent dat alle fusies in het verleden even gelukkig zijn geweest. Hij wijst op de rol van de Nederlandse mede dingingsautoriteit (NMa), die moet voorkomen dat organisaties alleenheersers worden. „De Nma kijkt echter niet primair naar het maatschappelijk belang van een fu sie, of de zorg er mee gediend is." Die rol is weggelegd voor de Ne derlandse Zorgautoritiet, maar die geeft alleen een advies. „Dat zou bindend moeten zijn." De elkaar opvolgende fusies heb ben tot veel onrust geleid onder het personeel. 'Defusie' zal niet di rect de rust terugbrengen. „Ont vlechting is een heel moeilijk pro ces. De financiële posities van de afzonderlijke werkmaatschappijen zijn ernstig verzwakt", zegt vak bondsman Kramer. Gedwongen ontslagen zijn niet uit gesloten en of cliënten er direct be ter van worden is nog maar de vraag. Het tv-spotje van de SP kan nog dus wel een tijdje mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12