media Christenen trekken weg uit Bethlehem Interactief koken met de DS valt nogal tegen u 53 J*- media@wegener.nl 024-3650570 PZC Woensdag 24 december 2008 Slinkende minderheid in door moslims gedomineerde stad. door onze correspondent Ad Bloemendaal Bethlehem - Bethlehem en klagen. Sinds het uitbreken van de tweede Palestijnse opstand zijn die woor den synoniem. Acht jaar lang, en zelfs met Kerstmis, stonden in de restaurants de stoelen omgekeerd op tafel. Geen Bethlehemmer ge loofde dat het ooit nog goed zou komen. Maar het wonder is ge schied. Dankzij de sterk verbeterde veilig heidstoestand zal Kerstmis dit jaar een doorslaand commercieel syc- ces zijn. Alle hotels in de stad wa ren al ver voor het feest volge boekt en in de souvenirwinkels gingen de traditionele olijfhouten kerststallen grif van de hand. Maar voor veel Palestijnse christe nen- komt de economische ople ving te laat. Zij hebben de afgelo pen jaren massaal de wijk geno men naar graziger weiden in de Verenigde Staten en Zuid-Ameri- ka. „Bethlehem is een christelijke stad maar er wonen nog maar heel wei nig christenen", zegt Michel Awad (29). „In heel Palestina vormen we trouwens nog maar een minuscule minderheid, van minder dan twee procent. Ik heb het idee dat een groot deel van de buitenlandse toe risten die nu weer massaal Bethle hem bezoeken, niet eens weet dat er hier christenen wonen. Het is grappig om te z_ien. Ze rennen de bus uit, gaan de Geboortekerk bin nen en lopen meteen weer terug, achtervolgd door souvenirverko pers. Sommigen nemen niet eens de Lidia Khoury (29) is in Amerika geboren. Haar vader is predikant in Bethlehem. foto cpd tijd om de geboortegrot te bezoe ken, laat staan dat ze contact leg gen met de plaatselijke christe nen." Voor Awad zijn dergelijke contacten met de buitenwereld echter heel belangrijk. Als direc teur van het Siraj Centrum voor de Studie van het Heilig Land houdt hij zich bezig met oecume nische dialoog. „We vormen een minderheid en een minderheid leeft voortdurend in angst. Daar om is Kerstmis voor ons ook zo'n goede tijd. Dan spelen wij even de hoofdrol en komt de wereld naar ons toe." Er gaat geen kerst voorbij zonder verhalen in de media over onder drukking van Palestijnse christe nen door hun islamitische volksge noten. Twee jaar geleden citeerde een Israëlische krant een anonie me Palestijnse 'christelijke leider'. Deze verklaarde bij die gelegen heid dat moslims in Bethlehem zich op grote schaal schuldig maak ten aan het intimideren van chris tenen: „Ze hebben onze winkels in brand gestoken, moskeeën ge bouwd pal voor onze kerken, ons onroerend goed gestolen en onze rechten verbeurd verklaard. Er zijn vrouwen verkracht en ontvoerd. Dat alles is niet gedaan door Israël, maar door de moslims." Er bestaan spanningen in Bethle hem en in andere Palestijnse plaat sen met een christelijke minder heid. Het is een onderwerp waar christenen liever niet over praten. „Maar wat we er over horen is vaak sterk overdreven", zegt Ge orge Rishmawi (35), een bekende Palestijnse activist. „Er bestaat hier geen georganiseerde islamitische onderdrukking van christenen. Wat wel voorkomt is dat christe nen zich in het zakelijk verkeer be nadeeld voelen door moslims en dan moeilijk verhaal kunnen ha len. Wij zijn tenslotte een minder heid en de moslims hebben sterke familieclans. Ik zie het meer als een cultureel dan als een religieus probleem." Er is geen christen in Bethlehem die geen familie in het Westen heeft. Lidia Khoury (29) is gebeo- ren in de Verenigde Staten en en heeft er gestudeerd. Haar vader, Nairn Khoury, is predikant van de tweehonderd lidmaten tellende Baptistengemeente in Bethlehem. Ze heeft drie broers, van wie er twee in Amerika wonen. „Een paar jaar geleden waren er span ningen met de moslims, maar de situatie is momenteel veel beter", vertelt ze. Heeft haar vader contac- 'lk heb intussen al tweehonderd familieleden in Amerika' ten met moslimleiders? „Alleen formele. Ze zien elkaar op hoogtij dagen als ramadan en Kerstmis", aldus Lidia. Volgens George Rishmawi heeft de christelijke emigratie, die al op gang kwam voor het begin van de Israëlische bezetting in 1967, niets te maken met de moslims. Christe nen vertrekken omdat ze in Bethle hem en omgeving geen passend werk kunnen vinden. Ze zijn be ter opgeleid dan moslims en hun uitgebreide familiecontacten in de westerse wereld maken emigratie gemakkelijker. „Ik heb al tweehon derd familieleden in Amerika, maar ik heb er hier in Bethlehem nog zevenhonderd over", lacht Rishmawi. Hij kijkt uit naar 7 ja nuari, de datum van het Grieks-Or thodoxe kerstfeest. Dan houden de-Rishmawi's hun jaarlijkse reü- Topkoks als Cordon Ramsey en Jamie Oliver verbinden hun naam aan een computergame. Is eten bereiden vanaf een DS of Wii een nieuwe rage? Topkok Marco Poldervaart neemt de proef op de som. door Johan Stobbe Mushroom risotto", klinkt het vanuit de Nintendo DS in de hand van chefkok Marco Poldervaart van restaurant De Gastronoom in Harlingen. Zijn Engelse collega Jamie Oliver maakt hem duidelijk dat hij op het punt staat paddenstoelenrisotto te berei den. Een paar dagen heeft Poldervaart vier kookgames bestudeerd. Hij is niet onder de indruk. „Ik kan me niet voorstellen dat mensen met een DS in de hand aan het koken slaan", zegt hij. „Al leen aan de Cooking Guide kun je Cooking Guide (Nintendo DS) Een encyclopedie met recepten, die je met hulp van de chef kunt ko ken. Geen spelletje. Marco: „Zit vol met gerechten die goed te bereiden zijn, al verdwijnt ook dit spel bij mij in de kast." Sacha: „Het spelelement ont breekt." wat hebben. Als je niet weet hoe je pasta kookt of spinazie blancheert, kun je het hierin vin den." De recepten in Gordon Ramsey's Hell's Kitchen vindt hij als chef de moeite van het bestuderen waard. Hij bekijkt de spaghetti met kreeft. „Voor mij is dit wel te doen. Maar zonder kennis van kokstaai en En gels niet. Dit is voor een restau rant, niet voor de consument." De risotto van Jamie Oliver past prima op een doordeweekse dag. Het gerecht krijgt snel vorm en Poldervaart hakt vakkundig een grote bospaddenstoel in stukjes. Ia- What's Cooking? (Nintendo DS) De bekende Engelse televisie kok lamie Oliver laat je in een te ingewikkeld spelletje eten bereiden. Zit ook een kook boek in. Marco: „Standaard gerechten. Oude klassiekers die op het bord zijn gekwakt. Weinig frivool." Sacha: „Te ingewikkeld. Alle maal icoontjes en toestanden." mie Oliver ligt inmiddels al lang aan de kant. De chef gaat zijn ei gen gang. Koken is een gevoel, zegt hij. Er kunnen nog zoveel kookboeken en games verschijnen, ieder kookt op zijn manier. Drie kwartier staat er voor de be reiding van de Oliver-risotto. Pol dervaart heeft binnen twintig mi nuten een creatie op een bord die er een stuk aantrekkelijker uitziet dan de brij op de DS. Het smaakt Hell's Kitchen (Nintendo DS) Bereiden, serveren, afrekenen en afruimen, terwijl chefkok Gordon Ramsey je afsnauwt. Inclusief 45 recepten. Marco: „Spel is niets, maar het kleine kookboek is typisch Gor don Ramsey. Je kunt er lekkere restaurantgerechten mee maken. Leuk voor een chejkok, ingewik keld voor de consument." Sacha:Ondanks de Engelse aan wijzingen goed te begrijpen. Leuk spelelement." Marco Poldervaart testte de kook games. foto Wietze Landman goed. Heerlijk zelfs. Poldervaart: „Hier hoefje geen topkok voor te zijn. Al vraagt het bereiden van ri sotto wel om gevoel. De rijst mag niet te hard zijn of te papperig." Order Up (Nintendo Wii) Echte game, waarin je als be ginnende kok hamburgers bakt in een fastfoodrestaurant 'om uiteindelijk je eigen restau rant te beginnen. Recepten ontbreken. Marco: „Je kunt er niet echt mee koken. Het gevoel van koken ont breekt. Wel leuk dat de hambur ger aanbrandt als je hem niet omdraait." Sacha: „Een echt spel. Koken en bereiden met de Wii-controllers als kookgerei." Dat blijkt een paar uur later als de Jamie Oliver-risotto na een dik uur ploeteren en zweten in de keu ken op de eigen eettafel staat. Het ziet er anders uit, meer als de brij op de DS. Ook de smaak verschilt duidelijk. Precies zoals Poldervaart voorspel de. „Als je maar iets maakt dat smaakt", zegt hij. „Dat is het be langrijkst." Gelukkig smaakt het. Heerlijk zelfs. Reageren? consument@wegener.nl Mara} Poldervaart en zijn 9-jarige doch ter Sacha beoordeelden de vier games en deelden sterren uit. Marco keek naar het kooktechnische gedeelte, Sacha naar het speltechnische.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111