Heksenjacht op Chinees internet Utacer laptop 1S FEESTELIJKE KERSTSHOW ©ID TOOJ? IMUCMg RETRO SCOOTER 10 Woensdag 24 december 2008 PZC China's 'zoekmachine van mensenvlees' jaagt op alles en iedereen. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Op 29 december vorig jaar sprong Jiang Yan (31) uit het raam van de 24e verdieping. Twaalf uur na de dodelijke sprong voerde haar zus de laatste wil van Yan uit. Op haar weblog zette zij dat Yan zelfmoord had gepleegd, omdat haar man vreemdging. Toen ging de beer los. Yans dramatische verhaal, met lief de, een slechterik en een fataal ein de, verspreidde zich razendsnel over internet, waar zeker driehon derd miljoen Chinezen gebruik van maken. Internetters startten vervolgens een 'renrou sousou', let terlijk vertaald, 'een zoekmachine van mensenvlees'. Een berucht fe nomeen in China, dat steeds meer slachtoffers maakt, internetters gaan samen op zoek naar zo veel mogelijk informatie over hun doelwit. Zijn ze eenmaal achter de ware identiteit van het slachtoffer, dan verplaatst de jacht zich naar de straat. Wang Fei (28) moest boeten voor de dood van zijn vrouw Jiang Yan. Op het net werd hij uitgescholden en bedreigd. Het duurde niet lang voordat de menselijke zoekmachi ne wist waar Wang werkte en waar zijn ouders woonden. Men- Wang is het eerste renrou-slachtoffer dat naar de rechter is gestapt sen belden zijn baas om te vertel len dat Wangs vrouw uit het raam was gesprongen, omdat Wang vreemdging. Wang raakte zijn baan kwijt. Ook zijn ouders werden bedreigd en de muur van hun woning werd be klad met teksten als 'deze familie heeft geen geweten' en 'bloed voor bloed'. Wang is het eerste ren rou-slachtoffer dat naar de rechter is gestapt. Hij eiste 7.500 euro van de intern etters. Gezichtsverlies lijden is een van de ergste dingen die een Chi nees kan overkomen. Afgelopen vrijdag stelde de recht bank in Peking hem in het gelijk. Hij kreeg echter slechts 950 euro, omdat de rechter ook zijn gedrag verwerpelijk vond. Uit een recent onderzoek onder in ternetters bleek dat twintig pro cent, bijna zestig miljoen mensen, vreest zelf ooit slachtoffer te wor den van de nietsontziende renrou. Nu een rechter de praktijk van de menselijke zoekmachine voor het eerst heeft veroordeeld, is de kans groot dat de overheid scherper gaat toezien op de renrou. De rechter heeft het ministerie van Internet al aangeraden om, naast alle kritische geluiden over de regering, voortaan ook grove be ledigingen op het net te censure ren. Enkele renrou-slachtoffers Een studente die in een onli- ne-filmpje zei dat ze niet veel gaf om de tienduizenden slacht offers van de aardbeving in mei, haalde zich de woede op de hals van andere internet ters. Binnen een dag wisten zij haar naam, haar adres en tele foonnummer. De studente werd zo getreiterd, dat ze uit eindelijk van school is gegaan. Een hoge functionaris van de Communistische Partij in Shen zhen werd eind oktober ontsla gen, nadat enkele dagen eerder in een filmpje op internet te zien was hoe hij in een restau rant een klein meisje lastigviel. De ouders van Grace Wang vonden een emmer poep voor hun deur. In een filmpje was te zien hoe hun dochter Grace zich mengde in een discussie over Tibet. Demonstratie Athene na schieten op politie ATHENE - Ongeveer 500 linkse acti visten zijn gisteren weer de straat opgegaan in Athene. Dit gebeurde enkele uren nadat een onbekende een politiebus had beschoten. De demonstratie verliep vreedzaam. Volgens de politie vuurde de schut ter met een militair vuurwapen twee kogels af op een bus met agenten, die stilstond voor een stoplicht bij de de universiteit van Athene. Niemand raakte gewond. Lottowinnaar geeft miljoenen weg RIEMST - Een Belg die vorige week 7,5 miljoen euro won in de loterij Euro Millions, gaat de helft wegge geven. Op kerstavond begint hij met het uitdelen van grote bedra gen aan armlastige dorpsgenoten, familie en vrienden. „7,5 Miljoen euro. Dat bedrag is veel te groot om zelf te houden. Met dit geld kan ik veel mensen uit de put trek ken", aldus de winnaar, een vijfti ger met twee kinderen uit Riemst. Dronken piloot wilde naar Mumbai vliegen LONDEN - De politie heeft op de Britse luchthaven Heathrow een piloot aangehouden die dronken wilde gaan vliegen. De 62-jarige man stond op het punt naar Mum bai te vertrekken met een Boeing 777 met 300 passagiers. Personeel op de luchthaven vond de piloot sterk naar alcohol ruiken en scha kelde de politie in. De piloot moet voor de rechter komen. Troepen mogen langer in Irak blijven BAGDAD - Het parlement van Irak heeft gisteren ingestemd met de aanwezigheid van buitenlandse troepen na 31 december. Hierdoor kunnen de 4100 Britse militairen in Irak blijven, ook al verloopt het VN-mandaat voor de missie. Ook troepen uit Australië, Roemenië en Estland kunnen tot eind juli 2009 blijven. Al eerder tekenden de VS een akkoord met Irak om troepen langer te laten blijven. Ex-agent vermoordde 36 vrouwen KIEV - Een Oekraïense ex-agent is gisteren veroordeeld tot levenslang voor de moord op 36 vrouwen en meisjes. De 57-jarige man sloeg tus sen 1984 en 2005 toe. Enkele slacht offers van de seksueel getinte moorden waren minderjarig. Des kundigen beoordeelden de dader als psychisch gezond. Eind jaren negentig was in Oekraïne een man tot levenslang veroordeeld wegens 52 moorden. Doden door slecht weer Noord-Amerika CHICAGO - Zeker elf mensen zijn de afgelopen dagen om het leven gekomen door het aanhoudende winterweer in het noorden van de VS en grote delen van Canada. De meeste mensen stierven door ver keersongelukken. In Chicago werd een vrouw doodgevroren aange troffen op het trottoir. Tienduizen den huishoudens zitten zonder stroom doordat bovengrondse elek triciteitskabels knapten. Vraag nü vrijblijvend ons magazine 'Aan tafel' aan op www.tulpkeukens.nl 2' KER5TDAGGEOPEND Amersfoort Amsterdam Drachten Brabantsestraat 6 Villa Arena Or M.L Kingsingel 4- T (033) 464 05 88 T (020) - 567 54 20 T (OS 12) - 54 1144 Rijssen Rotterdam Veendam Veenendaal Ambachtsstraat 2 Alexandrium III Transportweg 3 Woonboulevard T (0548)-53 06 00 T(010) - 220 56 33 T (0598) - 63 23 63 T(0318) - 52 99 44 Goes Heerhugowaard Nobel weg 2 26 J. J.P. Oudweg 4 f (0113)-2162 30 T(072) -57603 33 Velserbroek Woerden Zeilmakerstraat 10 JaapBijzerweg25 T (023)-539 0 6 81 T (0348)-46 25 00 de keuken van je leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10