<r J-# ill! Ég IÉ it'll 15 lp ■M toevallig wordt ontdekt. Heel België verkeert door de ontsnapping urenlang in shock. De opluchting is dan ook groot als de verslagen Dutroux voor het oog van de camera geboeid wordt af gevoerd. In 2000 krijgt hij, inmiddels voor zijn misda den tot levenslang veroor deeld, nog eens vijfjaar cel extra voor de ontsnappings poging. PAPILLON De beroemdste ontsnapper aller tijden is ongetwijfeld de Fransman Henri Char- rière (1906-1973), alias Papil- lon (vlinder), zoals hij be kend stond in de onderwe reld van Parijs. In 1931 werd hij veroordeeld voor de moord op een pooier in Montmartre, maar zelfheeft hij deze misdaad altijd ont kend. Hij belandde in de be ruchte gevangenis van Frans Guyana in Zuid-Amerika. De gevangenis lag in St. Lau rent du Maroni aan de oevers van de Maroni-rivier, die Frans Guyana scheidt van Suriname. In 1933 wist hij samen met anderen uit deze gevangenis te ontsnappen en naar Co lombia te vluchten, maar uit eindelijk werd hij daar op nieuw aangehouden. Papil- Ion bleek echter niet voor één gat te vangen en ont snapte wederom, om zich vervolgens maanden in de rimboe van Colombia schuil te houden. Toen hij dat ver blijf beu was, ging hij terug naar de bewoonde wereld. Alras werd hij herkend, op gepakt en overgebracht naar het eilandje Royale voor de kust van Frans Guyana. Na ettelijke mislukte pogin gen om van dat eiland af te komen, werd Henri Char- rière overgeplaatst naar het nabijgelegen Duivelseiland. Vanaf dat eiland zou Papil- Ion volgens de autoriteiten nooit kunnen ontsnappen. Maar de autoriteiten vergis ten zich. In 1944 wist Papil- Ion andermaal te ontsnap pen en deze keer definitief Want een jaar later werd hij officieel in vrijheid gesteld door de Franse minister, die hevig geschrokken was van de wantoestanden in de overzeese gevangenissen. De manier waarop Papillon ontsnapte, was op zijn minst inventief te noemen. De Fransman had opge merkt dat de golven die op Duivelseiland beukten, wis selend van kracht waren. El ke zevende golf was de krachtigste in een reeks. Kon hij op zo'n krachtige golf meeliften, dan zou hij in korte tijd een eind van het eiland geraken. De kans dat de stroming hem dan weer terug zou werpen tegen de rotsen van Duivelseiland, was betrekke lijk klein. En inderdaad: op een klein vlotje lukte het Papilion het vaste land van Frans Guya na te bereiken. Via Surina me en Brits Guyana vlucht te hij naar Venezuela, waar hij zich voor lange tijd zou vestigen. Pas eind jaren zes tig ging hij terug naar Frank rijk. Hij werd wereldbe roemd door het succes van zijn autobiografie. Wijlen Steve McQueen vereeuwig de Papillon op het witte doek. WILHELMSCHIPPERS Geen ontsnapping veroor zaakt zoveel onrust in de sa menleving als die van een tbs'er. Zo was het land in rep en roer toen verkrachter Wilhelm Schippers op 7 juni 2005 aan zijn begelei ders wist te ontsnappen op het NS-station van Utrecht. Hij was op familiebezoek ge weest in Eindhoven. Een paar dagen later vermoord de hij in Amsterdam de 73-jatige Appie Luchies. Het slachtoffer werd in zijn boot doodgeslagen met een asbak en een hamer. De kwestie had politiek ge zien grote gevolgen. Het tbs-systeem stond opeens weer prominent op de agen da. Minister Donner van Jus titie voerde strengere verlof- regels in, nadat hij in de Tweede Kamer een motie van wantrouwen had over leefd. Het kwam zelfs tot pers ONTSNAPPEN ZAT WILHELM SCHIPPERS IN HET BLOED een parlementair onder zoek, maar tot verdere aan passingen van het tbs-sys teem leidde dat niet. Wilhelm Schippers is zo'n beetje de verpersoonlijking geworden van de door velen verfoeide tbs-maatregel. De Amsterdammer kreeg de maatregel (inclusief dwang verpleging en afgezien van een jaar celstraf) in 1990 op gelegd voor diefstal met ge weld en verkrachting. Hij zat zijn straf uit in de tbs-kli niek Veldzicht in het Overijs selse Balkbrug. Van Schip pers was bij de autoriteiten bekend dat hij een alcohol probleem had en geweldda dig was. Er werd direct na zijn ontsnapping een opspo ringsbericht verspreid wat justitie op veel kritiek kwam te staan. Schippers zou zich door alle aandacht in de me dia mogelijk opgejaagd heb ben gevoeld en Luchies in een panische opwelling heb ben vermoord. Moeite om te vluchten heeft hij in elk geval niet gedaan, want de politie trof Schippers aan in de tuin van de Amsterdam se woning van Luchies. Een voorbijganger die onraad rook, had even daarvoor de politie gewaarschuwd. Ontsnappen zat Schippers in het bloed. Zeven keer eer der ontsnapte hij uit diverse tbs-inrichtingen. Opvallend genoeg mocht Schippers door de jaren heen steeds va ker met verlof: van 2004 op 2005 zelfs 42 keer. Altijd on der begeleiding, dat wel. Wilhelm Schippers werd voor de moord op Luchies veroordeeld tot acht jaar cel plus tbs. Hij koos op u juli 2006 voor de ultieme ont snapping. In zijn cel pleegde hij op 41-jarige leeftijd zelf moord. Steve McQueen en Dustin Hoffman in de film Papillon. =1 :+-1i I PZC 24 DECEMBER 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103