14 wem E L. EE Ontsnappingen spreken tot de verbeelding. Aan elkaar geknoopte lakens, doorgezaagde tralies, ondergrondse tunnels: wie is er niet gevoelig voor? Prachtige boeken en talloze liedjes zijn erover geschreven. In Hollywood weten ze dat een goede ontsnappingsfilm veel geld in het laatje brengt. Neem de op feiten gebaseerde films Escape from Alcatraz (1979) en Papillon (1973). Zelfs de 'serieuze' Europese filmers houden van het onderwerp. Robert Bresson's Un condamné a mort s'est échappé (1956) is misschien wel de beste ontsnappingsfilm aller tijden. Uitbraken uit gevangenissen zijn altijd goed voor een spannend verhaal. Op deze pagina's belichten wij vijf wereldberoemde ontsnappingen. Drie daarvan zijn nog niet verfilmd. TEKST GEERT NIJLAND FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE/EPA/ANP ALCATRAZ Het gevangeniseiland Alcat raz is nog altijd een eye catcher in de San Francisco Bay. Ook al is het eiland niet meer in gebruik voor het herbergen van Amerika's zwaarste criminelen. Ooit was het streng bewaakte Al catraz de schrik van elke ver oordeelde die een zware straf had gekregen. Onder ling praten was verboden en de boeien moesten buiten de cel vrijwel altijd om. Voor een kleinigheidje be landde je in de isoleercel. In de jaren dertig zat de be ruchte gangster Al Capone op het eiland vast. Hij ging er dementeren. Na een paar jaar deed hij niets anders meer dan onzin uitkramen. Geen wonder dus dat de broers John en Clarence Anglin samen met Frank Morris in 1962 van Alcatraz wilden ontsnappen. Het ge vangenisregime was dan mis schien niet meer zo zwaar als voorheen, Alcatraz was ook in die tijd onleefbaar. Nooit eerder was iemand van het piepkleine eilandje ontsnapt, maar de heren hadden daar geen bood schap aan. Op 11 juni lieten zij zich wegdrijven op een vlot dat bestond uit aan el kaar gelijmde regenjassen. Het drietal was over de ge vangenismuren geklommen na een kruiptocht door de ventilatieschachten van het cellencomplex. Sommige spullen van de mannen zijn de volgende dag teruggevon den op Angel Island, op een kilometer afstand van Alca traz, maar van de mannen zeifis nooit meer iets verno men. De politie ging er lang van uit dat het drietal is verdron ken. Een logische gedachte, want rond het eiland is de stroming sterk, wat de over tocht tot een levensgevaar lijk avontuur maakte. Moge lijk dat haaien zich tegoed hebben gedaan aan hun li chamen. Het duurde tot 1979 voordat de FBI het on derzoek naar de ontsnap ping sloot. In datzelfde jaar ging de beroemde verfil ming van Don Siegel in pre mière. Clint Eastwood speel de de rol van Frank Morris. HUGO DE GROOT Wie een beetje bekend is met de vaderlandse geschie denis, kan deze wereldbe roemde ontsnapping zo op lepelen. Op 22 maart 1621 ontsnapt de Nederlandse ju rist Hugo de Groot, met hulp van zijn dienstmeisje PZC 24 DECEMBER 2008 n(0 Els, uit slot Loevenstein. Hij verstopt zich in een lege boe kenkist, die terug moet naar een bevriende familie. Solda ten leveren de kist in Gorin- chem af in de overtuiging dat de inhoud louter bestaat uit literatuur. Maar als de sol daten weg zijn, springt De Groot uit de kist. Hij wordt door Els voorzien van een metselaarsoutfit en vlucht vervolgens naar Antwerpen. Hugo de Groot zat in de ge vangenis vanwege zijn om streden wens vrede te slui ten met Spanje, waar Neder land destijds mee in oorlog was. Hij ontsnapte vlak voor het einde van het twaalfjarige Bestand. De oorlog barstte even later weer in volle hevigheid los. De Groot was ook voorstan der van een duidelijke schei ding van kerk en staat en ook dat was tegen het zere been van prins Maurits. Hij liet De Groot en zijn grote ri vaal Van Oldenbarnevelt op pakken. In tegenstelling tot de raadspensionaris (een soort minister-president) werd De Groot niet ont hoofd, maar gedetineerd in slot Loevenstein. MARC DUTROUX Een recent voorbeeld van een beroemde ontsnapping is die van de Belgische kin dermoordenaar Mare Dut roux, op 23 april 1998, uit het gerechtsgebouw van het Waalse Neufchateau. Dut roux zat daar vast in afwach ting van zijn proces, dat pas in 1999 zou plaatsvinden. In 1996 was hij aangehouden op verdenking van het ont voeren, verkrachten en ver moorden van zes meisjes in België. Zijn ontsnapping baarde wereldwijd opzien en kostte de kop van gelou terde politici als Johan Van- de Lanotte (minister van Binnenlandse Zaken) en Ste- faan De Clerck (minister van Justitie). Hoe kon België dit monster later ontsnappen? Heel sim pel, blijkt uit de reconstruc tie. Dutroux vraagt die be wuste donderdag in april zijn dossier te mogen in zien. Een van de twee rijks wachters die hem bewaken, gaat het dossier ophalen in de kelder van het gerechtsge bouw. Dutroux overmees tert in een aparte stilteka mer de overgebleven rijks wachter, slaat hem neer, pakt diens pistool en gaat er vandoor. In de gangen van het gebouw loopt hij en pas sant een rechter omver. De rijkswachters achtervolgen hem nog wel, maar Dutroux weet zich te verstoppen ach ter een muurtje in de stad. Vervolgens vlucht hij de bos sen van de Ardennen in waar hij vier hectische uren later door een boswachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102