Belg heeft genoeg van Leterme Hoe op te treden tegen Harnas blijft nog even geheim h Martens probeert crisis te bezweren Harnas stemt in met korte wapenstilstand PZC Dinsdag 23 december 2008 7 Oud-premier België aanvaardt opdracht oplossing te zoeken. BRUSSEL - De Belgische koning Al- bert II heeft oud-premier Wilfned Martens (72) gevraagd de oplossin gen te verkennen om snel uit de politieke crisis te komen. Martens heeft deze opdracht aanvaard. I De christen-democraat was negen maal premier tussen 1979 en 1992. Hij is sinds 1992 voorzitter van de Europese organisatie van chris ten-democratische partijen. De vertrekkende premier Yves Let- erme vraagt ondertussen een 'eer lijke en serene kans' om alle aantij gingen tegen zijn persoon te kun nen weerleggen. De koning aanvaardde eerder giste ren het ontslag van zijn regering. Hij heeft het kabinet opdracht ge geven de lopende zaken af te han delen. Aanleiding voor de crisis was de beschuldiging aan het adres van Le- terme dat zijn regering geprobeerd zou hebben een gerechtelijke uit- spraak over de overname van For- tis te beïnvloeden, door te trach- I ten de zaak naar een andere recht bank te laten verplaatsen. De be schuldiging was voor minister van Justitie Jo Vandeurzen vrijdag al aanleiding om af te treden. Leterme herhaalde gisteravond dat er geen sprake is geweest van beïn vloeding of belemmering van de rechtsgang. In zijn verklaring zegt hij de kans te willen krijgen om op een 'transparante manier alle aantijgingen tegen mij en mijn me dewerkers te kunnen weerleggen'. Naar aanleiding van allé ophef zei Leterme vrijdag al dat hij zich niet in staat achtte de regeringstaak voort te zetten. De coalitiepartijen willen nieuwe verkiezingen tot iedere prijs ver- j mijden, met het oog op de insta biele economische situatie. Belgen verliezen weer vertrouwen in justitie en politiek. door onze correspondent Pascale Thewissen GENK - Met zware boodschappen tassen zeult ze door de winkel straat. Bij de krantenkiosk blijft ze even staan om de krantenkoppen te lezen. 'Leterme verdwijnt van het toneel', kopt de voorpagina van het Belang van Limburg. „Ge lukkig maar, die man heeft het land in anderhalf jaar tijd totaal naar de verdoemenis geholpen." Rita Bollen (48) stemt haar hele le ven al voor de christen-democra ten. Maar het is genoeg geweest zegt ze. „Ik schaam me diep. Voor mijn land, voor deze regering. Dit valt aan een buitenstaander toch niet uit te leggen? Een premier die de scheiding der machten niet res pecteert. Ik hoop dat hij nooit meer terugkeert als politiek leider van dit land. Voor de mensen uit zijn eigen streek, in leper en omge ving, is Leterme een martelaar. Maar in de rest van België wordt hij uitgekotst." De man van 800.000 voorkeur stemmen - alleen oud-premier en partijgenoot Leo Tindemans deed het met bijna een miljoen nóg be ter - is totaal mislukt als premier. „Hij kan het niet, dat is nu wel dui delijk", zegt de vrouw uit Genk. In de industriestad in Bel gisch-Limburg is de economische crisis duidelijk voelbaar. De par keerplaats van Ford Genk, een van de grootste werkgevers in de streek, is zo goed als leeg want 12 december was de laatste werkdag van dit jaar. Ook bij de toeleveran ciers van Ford ligt de productie stil. Meer dan duizend werkne mers hebben te. horen gekregen dat hun tijdelijke contract niet wordt verlengd. Dat de rege- ring-Leterme het land in volle eco nomische crisis ook nog in het po litieke moeras stort, wordt hem hier zwaar aangerekend. „Al anderhalf jaar duurt dit thea ter", zegt Danny (35). Ook hij is per 1 januari werkloos. „Verbit terd? Nee; ik ben niet bitter. Het gaat overal slecht, niet alleen in 'Leterme is in leper een martelaar, in de rest van België wordt hij uitgekotst' België. Ik probeer er maar het bes te van te maken. Wat moet ik an ders? Ik wens ook Leterme het al lerbeste. Dat hij weg moet, lijkt me duidelijk." Sympathie is er voor Jo Vandeur zen, de christen-democratische mi nister van Justitie, die vrijdag als eerste aftrad nadat het Hof van Cassatie hem beschuldigde van in menging in de rechtszaak over de verkoop van Fortis. Vandeurzen komt uit Genk. Voor- en tegenstan ders roemen zijn inzet, zijn intege re en rustige karakter. Zijn hoop is gevestigd op een parlementair on derzoek naar 'Fortisgate'. „Ik ga geen enkel ambt aanvaarden zo lang er geen duidelijkheid is over mijn persoonlijke integriteit", zei hij in een interview. „Ik hoorde vorige week oud-minis ter van Defensie André Flahaut de situatie vergelijken met die na de arrestatie van Dutroux in 1996", zegt Gilbert (52), die net kerstinko pen heeft gedaan. Ook toen waren de mensen hun geloof in de instel lingen - in politie, justitie en poli tiek - kwijt. En dan willen ze nu uitgerekend Jean-Luc Dehaene te rughalen als premier! De man die destijds premier was en die door de kiezer in 1999 werd afgestraft tij dens de dioxinecrisis. Hij moet Bel gië gaan redden. Bewaar me." De belangrijkste kandidaten om Leterme als premier op te volgen Guy Verhofstadt (55) van de liberale Open VLD. Minister in diverse regeringen. Van 1999 tot 2007 premier van twee paarsgroene kabinetten en een interimkabinet. Verhofstadt staat bekend als een doordouwer en een zeer harde werker. Kreeg enkele jaren terug hartproblemen. Herman Van Rompuy (61) van de christen-demo cratische CD&V. In de jaren '90 minister van Fi nanciën. Wist het financieringstekort fors te ver lagen. Sinds 2007 Kamervoorzitter. Stond als 'ver kenner' aan de wieg van de regering-Leterme. In tellectueel met veel culturele belangstelling. Jean-Luc Dehaene (68), eveneens van de CD&V. Was premier van 1992 tot 1999 van twee rooms- rode kabinetten. In die periode legde hij mede de grondslag voor de huidige Belgische staatsstruc tuur. Dehaene geldt als een bekwaam compromis- senbouwer. foto GPD/EPA -OOOO-- mijden, met het oog op de insta- als een doordouwer en een zeer harde werker, kenner' aan de wieg van de regering-Leterme. In- tuur. Dehaene geldt als een bekwaam compromis- biele economische situatie. Kreeg enkele jaren terug hartproblemen. tellectueel met veel culturele belangstelling. senbouwer. foto GPD/EPA Urapllrrhp nnlitiri 7Ün mpt recte gevolg van de eenzijdige mili- In Olmerts regering heeft ze zich rak, leider van de Arbeiderspartij, taire terugtrekking pit de Ga- achter diens politiek van terughou- heeft het moeilijk. Als door de wol verkiezingen in aantocht -^41zastrook in 2005. „Drie jaar lang dendheid geschaard. In de campag- geverfde militair weet hij dat mili- hebben de ministers van de door ne teaen Netanyahu is dat geen tair ineriiDen ziin beperkingen Israëlische politici zijn met verkiezingen in aantocht steeds dreigender. Optreden tegen Hamas is het thema van de campagne. <"P 1 én op de acht Israëliërs woont binnen raketbe- 1 reik.' Zo kopte het dagblad Yedioth Acharonoth gisteren op de voorpagina. Het laat zien hoe het raketvuur uit de Gazastrook het leven van steeds meer Israëli sche kiezers beheerst. En dat is iets waar Tzipi Livni, Benjamin Neta nyahu en Ehud Barak als belang rijkste politieke leiders niet om heen kunnen. Vrijdag liep de 'tahdiyeh' (ge vechtspauze) tussen Israël en het Hamas-regime officieel af Harnas leek niet geïnteresseerd in verlen ging van het toch al krakkemikki ge bestand, tenzij Israël het zou uit- ANALYSE door Ad Bloemendaal breiden naar de westelijke Jordaan- oever en zijn economische blokka de van Gaza zou opheffen. Sinds dien regende het weer raketten op steden als Sderot en Ashkelon. Minder dan twee maanden voor Is- raëls verkiezingen vormt Sderot nu de locatie bij uitstek voor het af leggen van ferme politieke verkla ringen. Likud-leider Benjamin Netanyahu liet zich er deze week fotograferen bij een huis dat enke le uren eerder door een Kas- saam-raket was getroffen. Het moest' maar eens uit zijn met 'de pacifistische politiek' van de rege ring Olmert-Barak-Livni, zei hij. De ellende is volgens hem het di recte gevolg van de eenzijdige mili taire terugtrekking pit de Ga zastrook in 2005. „Drie jaar lang hebben de ministers van de door de Kadima-partij geleide coalitie hun hoofden in het zand gesto ken", zei de Likud-leider. Op de vraag wat Israël moet doen, zegt hij: „Op de langere termijn hebben we geen andere keuze dan het Hamas-bewind in Gaza af te zetten. Op korte termijn moeten we de politiek van pacifisme verla ten en overgaan op een beleid van actief aanvallen." In het recente verleden toonde Netanyahu zich openlijk voorstander van herbezet ting van delen van de Gazastrook, met name het noorden (waar de raketten worden gelanceerd) en het uiterste zuiden (de plaats van de smokkeltunnels vanuit Egypte). Netanyahu richt zijn pijlen vooral op Tzipi Livni, zijn enige echte concurrent in de verkiezingsstrijd. Als het gaat om Gaza vormt de Ka- dima-leidster een simpel doelwit. In Olmerts regering heeft ze zich achter diens politiek van terughou dendheid geschaard. In de campag ne tegen Netanyahu is dat geen sterke kaart. Ze moet immers pro beren kiezers weg te halen uit de rechtse Likud. Haar nieuwe, mili tante opstelling: „Een regering on der mijn leiding zal een eind ma ken aan de Hamas-regering in Ga za met militaire, economische en diplomatieke middelen." Hoe dat precies gaat gebeuren houdt ze net als Netanyahu nog geheim. Minister van Defensie Ehud Ba rak, leider van de Arbeiderspartij, heeft het moeilijk. Als door de wol geverfde militair weet hij dat mili tair ingrijpen zijn beperkingen heeft. Een landmachtoperatie te gen Harnas kost veel slachtoffers en biedt geen enkele garantie voor een eind aan het raketvuur. Een herbezetting van Gaza is een nog onaanlokkelijker vooruitzicht. Ba rak heeft een plan voor beperkte militaire actie klaar liggen, maar of en wanneer het zal worden uitge voerd hangt af van wat Hamas in de komende weken doet. GAZA-STAD - Harnas heeft gisteren ingestemd met een staakt-het-vu- ren van 24 uur, maar dreigt tegelij kertijd met nieuwe zelftnoordaan- slagen als Israël de Gazastrook aan valt. „Het is ons recht als bezet volk om onszelf met alle middelen tegen de bezetting te verdedigen", aldus de beweging. De laatste keer dat Harnas een zelfmoordaanslag uitvoerde in Israël was in januari 2005. Hamas is echter bereid het staakt-het-vuren te verlengen als Is raël de blokkade van de Ga zastrook opheft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7