Lokale aanpak crisis zinloos Er was eens een dun prinsesje... Topstuk na jaren terug in Veere HALVE PRIJS! DELSCHER Terneuzenaar moet de cel in voor ontucht Kale bedoening S PZC Dinsdag 23 december 2008 25 UITVERKOOP! Winter 2 0 0 8 V.A. 2 STUKS NU ALLES m.u.v. de lammy coats, Wolford en Armani jeans NU: Koopjeshoek met diverse MERKEN: €50,- €75,- €100,- Grote markt 11-13 Goes 0113 227607 Openingstijden: di. t/m za. 9.30 uur tot 17.30 uur. 'Bespoedigen regionale projecten draagt niet bij aan herstel economie.' door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De oproep van ver schillende politieke partijen (PvdA en PvZ) aan lokale en provinciale overheden om regionale projecten versneld uit te voeren en daarbij vooral bedrijven uit de eigen streek te betrekken is sympathiek, maar zal weinig bijdragen aan het economisch herstel. Dit stelt secretaris Wies Saman van de Kring van Werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Volgens Saman valt de huidige cri sis 'lokaal niet te bezweren'. „De Partij voor Zeeland pleitte vo rige week nog voor het sneller aan leggen van de kanaaltunnel bij Sluiskil, maar tijdens diezelfde ver gadering werd Zeeland al gecon fronteerd met de eerste vertraging. Er zullen er, denk ik, als straks de grondverwerving volop op gang komt, nog meer komen. Het is niet realistisch om te denken dat lokale overheden met het naar vo ren schuiven van projecten het tij kunnen keren. Dat is niet zo. Bo vendien moeten ze nog oppassen met dit soort acties, omdat ge meenten dreigen hun begrotingen overhoop te halen", zegt Saman. De grotere bedrijven in de Kanaal zone hebben het op dit moment zwaar te verduren. Dow bezuinigt fors (dertig miljoen euro) op ope rationele kosten. Twee- tot vier honderd medewerkers van onder aannemers hoeven na de jaarwisse ling niet meer te werken op het Dow-terrein. Na de jaarwisseling schrapt Dow mogelijk ook nog ettelijke tiental len eigen banen. Zuidchemie heeft gegrepen naar het wapen van ar beidstijdverkorting, bij buurman Feralco is een afdeling tijdelijk ge sloten. De glasfabriek in Sas van Gent [Ti Versneld uitvoeren van regionale projecten in Zeeuws-Vlaanderen draagt maar weinig bij aan het economisch herstel, verwachten de werkgevers in de Kanaalzone. schrapt ongeveer dertig tijdelijke banen en Yara gebruikt de zwakke tijd om een onderhoudsstop ver vroegd uit te voeren. De sectoren kleinmetaal en de bouw hebben het erg moeilijk. Saman: „Regio's met basisindustrie die sterk afhan kelijk is van de conjunctuur (Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Lim burg en de regio Eindhoven) heb ben het moeilijk en dat zal voorlo pig ook wel even aanduren. Oud-minister Ruding is met zijn prognose van 3 procent economi sche teruggang denk ik realisti scher dan het Centraal Planbureau dat maar van driekwart procent spreekt. Maar goed, er zijn al voor tekenen dat de staalsector medio voorjaar kan rekenen op herstel." Doek Gedenkpyramide voor Willem van Oranje wordt gerestaureerd. door Selma Osman VEERE - In een Fries atelier wordt de komende maanden gewerkt aan de restauratie van het schilde rij Gedenkpyramide voor Willem van Oranje. Het beschilderde hou ten paneel is een van de topstuk ken uit de Veerse kunstcollectie. Na zeven jaar afwezigheid, komt het kunstwerk in de zomer van 2009 terug naar de raadzaal van het oude stadhuis in Veere. De afgelopen jaren hebben deskun digen het eikenhouten paneel on derzocht en ontdaan van vuil en oude verflagen. Bestudering van het hout heeft aan het licht ge bracht dat het paneel rond 1586 is beschilderd. Het houten ge- denk-epitaaf is volgens Peter Blom van het Zeeuws Archief een zeer bijzonder object. Restaurator Men- no Dooijes uit Makkum heeft op dracht gekregen om het zwaar be schadigde schilderij terug te brengen in authentieke staat. Bij het schoonmaken deed hij al een aardige ontdekking. Onder de merkwaardige grijze 'planeet' bo venop de piramide gaat een versie ring van sinaasappeltjes met een krans van bladeren schuil. De 'orangen appels' zijn een verwij zing naar de naam Van Oranje. Veere heeft 12.000 euro uitgetrok ken voor de laatste restauratiefase. kapelle - Langs de A58 bij Kapelle heeft zich de afgelopen weken een ware kaalslag voltrokken. Tussen de snelweg en de provinciale weg zijn over een lengte van ongeveer een kilometer alle bomen gekapt. Ze ruimen het veld voor de aan leg van een geluidswal, die de toekomstige wijk Zuidhoek van het snelweglawaai moet vrijwaren. De gemeente Kapelle wil de natuur elders com penseren. In eerste instantie komt er een wal van drie meter hoog. Op sommige plekken komt daar later wellicht nog een scherm van twee me ter bovenop. foto Dirk-Jan Gjeltema middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft een 46-jarige zwerver uit Terneuzen een gevan genisstraf van 218 dagen waarvan 120 dagen voorwaardelijk opge legd. De man werd schuldig bevon den aan het plegen van ontucht met een twaalfjarig meisje en het mishandelen van een politie agente. Op 12 september nam hij in Sluiskil de bus en ging naast het meisje zitten. Hij begon haar onze delijk te betasten en maakte schun nige opmerkingen. Het kind tracht te te ontkomen door op een ande re bus te stappen maar de man kwam haar achterna en bleef haar lastigvallen. Bij zijn aanhouding mishandelde de man een agente. Scholiere (16) schrijft toneelstuk over eetstoornis anorexia. middelburg - Roos Zwigtman (16) zit thuis een beetje verlegen aan de keukentafel. Als je haar ziet zou je niet zeggen dat ze een toneel stuk heeft geschreven over zo'n zwaar onderwerp als anorexia. „Ik heb het gekozen omdat het erg dichtbij is gekomen in mijn le ven", vertelt Roos. „Een vriendin van mijn zus had anorexia en zij kwam hier veel over de vloer. Ook heb ik over het onderwerp een werkstuk gemaakt in groep 8; toen was ik er al mee bezig." In het toneelstuk wordt het ver haal als een soort sprookje verteld. „Ik ben hier opgekomen doordat er een hele sterke metafoor inzit", legt Roos uit. „De spiegel speelt een grote rol voor iemand met anorexia; het spiegelbeeld dat ze zien is nooit dun genoeg. In het sprookje Sneeuwwitje speelt de spiegel ook een belangrijke rol: spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de mooiste in het land?" Roos wil op deze manier ook het onderwerp wat luchtiger maken. „Ik wilde het stuk niet te heftig maken en op deze manier is de boodschap leuk over te brengen." In het stuk draait het verhaal om drie dikke tantes die al etend een verhaal vertellen. Het verhaal gaat over een vriendin van hen die ano rexia had. Ze vertellen het in sprookjesvorm, omdat het anders te moeilijk is om over te praten. Door er een sprookje van te ma ken kunnen de tantes het ook een 'happy ending' geven, want eigen lijk loopt het niet goed af „Ik wil dat mensen na het zien van het stuk door hebben dat anorexia iets 'In Sneeuwwitje speelt de spiegel een grote rol. Voor iemand met anorexia ook' heel ergs is", geeft Roos aan. Ook wil ik dat ze door hebben dat het niet vanzelf goedkomt." Het to neelstuk is haar profielwerkstuk waarmee ze eindexamen doet voor de havo op scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg. „Ik wilde een origineel werkstuk maken", zegt Roos. „Omdat ik al vanaf mijn negende aan toneel doe en dat altijd super leuk heb ge vonden, was dit een makkelijke keuze. Het hielp ook dat mijn moe der dramadocent is. Ze heeft daar door veel goede connecties." Roos heeft de ambitie om verder te gaan in toneel. „Ik wil heel graag naar de toneelschool in Maastricht en ga daar dit jaar auditie voor doen", vertelt ze. „Als ik daar niet wordt aangenomen, dan wil ik dra madocent worden." ^1 'Er was eens...' gaat 8 januari om 19.00 uur in première in het mi- nitheater van het Goese Lyceum. Kaarten zijn te reserveren via josiendegraaf@planet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69