Terraskappen Sommelier houdt van in Zierikzee gelegaliseerd Aanbod Winterstad valt op •vVA&V.hl 22 Dinsdag 23 december 2008 PZC S Raad stelt eind januari bestemmingsplan bebouwde kom vast. door Ton van den Nouweland zierikzee - De drie overdekte ter rassen van cafés aan de Nieuwe Ha ven in Zierikzee zijn opgenomen in het bestemmingsplan. Eind ja nuari moet de gemeenteraad dit plan vaststellen. Als dat inderdaad gebeurt, rest de bezwaarmakers te gen het terras van de café De Ban- jaard nog slechts de gang naar de Raad van State. „Wij gaan door," reageert Inge Kooijmans. Zij, haar echtgenoot en buurman Paul de Buf hebben moeite met de terrasoverkapping. Ze vinden dat die hun uitzicht op de haven ernstig belemmert. In een bijlage van het bestemmings plan weerlegt het gemeentebe stuur hun bezwaren. De meeste tijd hangt de overkapping opge vouwen aan de zijkant, schrijft de gemeente en bovendien mogen de schermen niet hoger dan twee me ter zijn. De gemeente komt nog met andere, formele weerleggin gen. Zo is een terras in wettelijke zin geen gebouw, is de omvang be grensd en is de bestemming 'ver- Het gemeentebestuur weerlegt bezwaren van omwonenden van een café in Zierikzee. De overkap ping van het terras is legaal ge maakt in het bestemmingsplan. keer' voor het betreffend stukje grond de juiste. De omwonenden hoeven volgens het gemeentebe stuur ook niet bang te zijn dat het terras ooit als zelfstandig horecabe drijf te exploiteren valt. Die moge lijkheid wordt in het bestemmings plan uitgesloten. Al met al zien B en W geen aanlei ding het bestemmingsplan aan te passen aan de wensen van Kooij mans en Du Buf Op twee andere plaatsen in de Zie- rikzeese binnenstad doen B en W dat wel. Zo krijgt het terras aan de achterzijde van pizzeria Nettuno d'Oro aan de Dam 8 de bestem ming horeca. De achterplaatsen van de panden 6 en 8 worden al sinds begin jaren tachtig gebruikt als terras. Dat wordt nu gelegali seerd. Maar het gaat de gemeente .te ver om het gehele perceel van nummer 6 die bestemming te ge ven. Ook de tekening van de Engelse Kade wordt aangepast. Op num mer li zou een aannemersbedrijf zijn gevestigd. Dat is onjuist. Wat et wel staat is een dienstwoning, waarvoor destijds een bouwver gunning is verleend. Op verzoek van de eigenaar wordt de bestem ming nu gewijzigd. Het nieuwe bestemmingsplan Be bouwde kom Zierikzee wordt maandagavond 12 januari bespro ken in de raadscommissie Openba re Ruimte. Op 29 januari buigt de gemeenteraad zich er over. Wijnzot wil kennis over en liefde voor wijn wijd en zijd verspreiden. door René Hoonhorst SINT-LAUREINS - Sommelier Paul Wallaert schenkt een wijntje dat bij de meeste drinkers in de smaak valt. Een witte wijn uit de Elzas van het huis Meyer-Fonné uit 2007 waarin riesling, gewürztrami- ner en pinot gris zijn verwerkt. Die combinatie zorgt voor 'een frisse, iets ronde wijn'. „Fruitig, met voldoende zuur en niet te scherp, zodat hij ook vrouwen be valt", preciseert Wallaert. De vino loog uit de Vlaamse grensplaats Sint-Laureins onderscheidt manne lijke en vrouwelijke wijnen. Een ro de merlot van Saint-Emilion is met zijn soepele tannines, mooi rond en rijp een typische wijn Instuif voor ouderen op Tweede Kerstdag zierikzee - De Anbo-afdeling Zie- rikzee houdt op Tweede Kerstdag een instuifmiddag. Vanaf 14.00 uur zijn alle 50-plus- sers die gezelligheid zoeken of zich alleen voelen, welkom in het her vormd kerkcentrum aan het Ha venplein in Zierikzee. Op deze middag wordt het kerst verhaal voorgelezen en men krijgt een hapje en een drankje. Daarnaast is er voldoende tijd inge ruimd om gezellig met elkaar te praten. De ingang van het kerkcen trum zit achter het poortje onder de Beuze. Open huis bij praktijk bioresonantie therapie zierikzee - Georgine van Es-Bos houdt zaterdag 27 december open huis in haar praktijk voor bioreso nantie therapie in Zierikzee. Bij de bioresonantie therapie wordt met elektronische apparatuur de condi tie van een patiënt nauwkeurig in kaart gebracht. De apparatuur her kent ziekmakende signalen in het lichaam, laat er gezonde signalen op los die via electroden versterkt naar het lichaam worden terugge voerd waardoor het genezingspro ces wordt gestimuleerd Het open huis in de praktijk van Van Es (St. Domusstraat 81) is zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Interkerkelijke dienst in de kerstnacht burgh-haamstede - Traditiege- trouw wordt op kerstavond (24 de cember) een interkerkelijke kerst nachtdienst gehouden in de her vormde kerk van Haamstede. De dienst is een samenwerking vtussen de gereformeerde kerk, de hervormde kerk en de christelijk gereformeerde gemeente. Aan de dienst wordt medewerking ver leend door gospelkoor Laetare en de muziekvereniging Witte van Haemstede. Voorganger is domi nee A. Boogaard uit Rotterdam. De dienst begint om 22.00 uur en de kerk is open vanaf 21.45 uur. Naakte automobilist valt vrouw lastig VLISSINGEN - Een onbekende auto mobilist heeft zondagavond laat in Vlissingen een achttienjarige in woonster van die stad lastiggeval len. Het slachtoffer merkte rond elf uur 's avonds dat er vanaf het Stad huisplein een auto achter haar bleef rijden. Enkele straten verder passeerde de auto de vrouw en opende de bestuurder zijn auto portier. Hij zat spiernaakt achter het stuur. De vrouw liep snel naar de voordeur van een huis waarna de openbare schennispleger er van door ging in zijn Fiat Panda, aldus de politie. voor dames. Een Bandol daarente gen heeft flink veel tannines, is ste vig en heeft een haast 'animale geur', zegt Wallaert zonder direct een dier aan die geur te kunnen hangen. „De wijn is zo stevig dat je bijna een stuk vlees nodig hebt om hem goed te kunnen smaken. En ja, dat is over het algemeen toch meer iets voor mannen." Paul Wallaert is deze zomer afge studeerd als sommelier-conseil aan de Université du Vin van Su- ze-la-Rousse in de Franse Dröme. Zijn baan als directeur van een uit geverij heeft hij er nog niet aan ge geven. Een job als sommelier in een restaurant ambieert hij niet. „Elke avond werken, ook in het weekeind, lijkt me funest voor het gezinsleven. Nee, ik zou mijn ken nis, passie of zo u wilt wijnzot heid liever gebruiken om cursus sen te geven over wijn of verhalen w.,.r*v V Het sommeliersdiploma van Paul Wallaert dat de Université du Vin hem ver leende. foto Peter Nicolai De Wijnzolder doet veel, maar altijd 'wijnig' Op De Wijnzoider preekt Paul Wallaert uit Sint-Laureins (net over de grens bij Eede en Sint Kruis) de passie over druiven, ranken, wijnen en chateaus. Wijn is genieten, vindt Wallaert. Hij zingt de lof van de godendrank in al lerlei cursussen - een Tour de France in tien ritten bijvoorbeeld - of enter- tainmentavondjes voor groepen of bedrijven. - Leslokaal De Wijnzolder is tegelijkertijd een proeflokaal, een ruimte om te leren, om te proeven en om te leren proeven. De gediplomeerd sommelier presenteert de zolder, zichzelf en het cursus aanbod op de door zijn vrouw Isabel Francois ontworpen site: www.de- wijnzolder.be. te vertellen over druiven, wijnen, chateaus." De ideale baan oefent Wallaert momenteel al uit als hobby. Een schuur naast zijn huis is verbouwd tot wijnzolder, een proef- en leslo kaal dat in het teken van de goden drank, die wijn volgens hem is, staat. De liefhebbers die naar De Wijnzolder komen, hoeven niet bang te zijn dat de 'hogere wijnwe tenschap' hen boven de pet gaat. Want aan hoogdravendheid heeft Wallaert een broertje dood. „Ik wil de beginnende en gevorderde wijndrinker, die daar open voor staat, graag wat bijbrengen. Maar ik vind het ook leuk om een gezel schap leken gewoon wat leuke ver halen over en rond wijn te vertel len, terwijl we intussen een paar lekkere wijntjes soldaat maken. Als ze de wijnzolder afkomen, moeten ze in elk geval de weg in 'Mensen moeten hun eigen weg en smaak vinden in het enorme wijnaanbod' de supermarkt weten te vinden", verklaart hij zijn filosofie. Beginnende wijnadepten komen ook nog het een en ander te we ten over het milieu en de opwar ming van de aarde. De klimaatsver andering is een bedreiging voor de wijn. Als de druiven meer zon krij gen, neemt het suiker- (en daar mee het alcohol-)gehalte toe. „De wijn wordt daardoor te zoet, ge brek aan zuur maakt hem ver moeiend in de mond. Als de tem peratuurstijging doorzet, hebben we misschien binnen afzienbare tijd frissere wijnen uit Nederland en België dan uit de landen rond de Middellandse Zee." De waarschuwing voor de toena me van het suikergehalte moet niet worden verward met aversie tegen zoete wijn. „Er zijn echte pa reltjes onder zoete" wijnen. Foie gras is in Nederland misschien not done. Maar ganzenlever met wij nen als Coteaux du Layon of Bon- nereaux is echt een traktatie." Verhalen van snobisten die hun wijnkennis alleen aan etiketten op hangen, prikt Wallaert graag door. Natuurlijk zijn er prachtige elixers van dure wijnhuizen. „Maar de uit daging zit hem in het ontdekken van fantastische wijnen van onbe kende chateautjes tegen aantrekke- Tweedehands boeken, oude platen en robuuste stadsomroeper. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een betere opstelling dan vorig jaar, gezellig druk en een leuk aanbod. De meeste bezoekers aan de winterstad, ofwel overdek te kerstmarkt gisteren (en van daag) op het Havenplein in Zierik zee uitten zich positief over dit eve nement. „Hebt u een boekje met kindergedichtjes over kerst?", infor meert een vrouw bij de man ach ter de kraam met tweedehandsboe- ken. De verkoper diept snel een ferm stapeltje boeken over kerst op. Naast tweedehands boeken, blijken ook oude platen in ruime mate aanwezig. De demonstraties spinnen en weven passen mooi in de nostalgische omlijsting van de ze tweedaagse winterstad. „Kijkt u maar even in mijn kerst stal. U ziet daar wel de drie Wij zen, maar deze komen niet uit het 'U ziet wel drie Wijzen, maar zij zijn niet uit het Oosten, deze komen uit Zeeland' Oosten, maar uit Zeeland", zegt stadsomroeper Wim de Smit. Hij staat bij de ingang van de grote tent met een sfeervol ingerichte handkar. De Smit is er voor uit Borsele gekomen, Zierikzee- heeft immers geen eigen stadsomroeper. Naast onder meer zuurkool met rookworst, streekproducten, brood, jams, kaas, noten, bon bons, vindt het publiek ook de kraam van de World Servants op zijn weg. De jongeren houden een- verloting en verkopen wafels, cho- lademelk en glühwein. Zo hopen ze weer wat geld bijeen te krijgen voor bouwprojecten in de Derde Wereld. De zanggroep Speelgoed manifesteert zich inmiddels op het podium met een speciaal kerst repertoire. Ook vandaag zal Speel goed van de partij zijn, evenals te nor Peter Reinders. Ook is er een optreden van het Smalstads Ge mengd Koor. Het bestuur van on dernemersvereniging Neptunus heeft inmiddels de prijswinnaar van de reis naar Parijs in de decern-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66