Voor habbekrats met de buurt eten Verhagen wil hoofd koning teruggeven Buskaartje in Brabant wordt spotgoedkoop PZC Dinsdag 23 december 2008 5 Viergangen-menu voor maar 2,50 euro: Stichting VanHarte zorgt voor spotgoedkope maaltijden. foto David van Dam/GPD Wijkgenoten ontmoeten elkaar in VanHarte restaurants. door Jan Trommelen ALKMAAR - De laatste tafel schuift in polonaise naar het buffet voor het hoofdgerecht. „En de ressies zijn voor jullie", zingen de grijze hoofden. Meer dan honderd men sen zijn afgekomen op het kerstdi ner in wijkcentrum Mare Nostrum in Alkmaar. Veel oude ren zoeken op deze donkere de cemberavond de gezelligheid van het viergangenkerstdiner en de lan ge tafels. Voor de prijs (2,50 of 5 euro, naar gelang de draagkracht) hoeven ze het niet te laten. Maar lang niet iedere bezoeker van Resto VanHarte trekt al van Drees. Zoals de blonde vrouw van dertig met haar kerstmuts en twee kleine kinderen, een man met zijn zoon tje. „Ach, om vijf uur is het donker. Dan kan ik thuis wel eten en naar de kerstboom gaan staren, maar die zegt niks terug", vertelt Jeanet- te Speet. Pas een paar weken woont ze in Alkmaar, verhuisd uit Beverwijk, haar huwelijk liep na 39 jaar op de klippen. „Ik ben zes tien kilo kwijt door de scheidings stress." Afvallen lukt vanavond niet, daarvoor ziet de gele bavarois er te verleidelijk uit. Gezellig is het al snel, na een paar ongemakkelijke minuten - wie is er nog gewend bij vreemden aan tafel te schuiven? - beginnen de praatjes. „Voor armere mensen zo als ik is dit geweldig, nu kan ik ook weer eens uit eten", vertelt Er na Wiggermans (57). De kunstena res leeft na een burn out van een minimuminkomen, waar ze ook twee kinderen van moet onder houden. Twee keer per week serveren de koks met hulp van vrijwilligers maaltijden in het Alkmaarse wijk centrum. De keuken was er al 'Ik kan thuis wel eten en naar de kerstboom staren, maar die zegt niks terug' maar werd voorheen amper ge bruikt. Op het menu staat wat er in de aanbieding is bij de plaatselij ke supermarkt. In tien steden zijn ze er al, maar de uitbreiding gaat snel. In januari in Utrecht, daarna openen snel Den Helder, Ensche de en Venlo. In het najaar zijn Arn hem en Almere aan de beurt. De organisatie onderzoekt ook de mo gelijkheden in Middelburg. „We willen mensen uit hun isole ment halen. Samen eten is daar voor ideaal", aldus directeur Fred Beekers. Twintig jaar geleden was hij een van de oprichters van Art sen Zonder Grenzen. Anderhalf miljoen mensen leven in isole ment, becijferde het Sociaal en Cul tureel Planbureau. „Een kwart van de bezoekers is onder de 25, ook zij lijden onder het uiteenvallen van de familieverbanden." Zestig duizend euro per jaar is nodig om wekelijks twee diners te verzorgen in de wijk. Beekers komt alleen op verzoek. „Zo zagen een paar Til- burgse zakenlieden mij een keer in het televisieprogramma van Harry Mens." Verder draaien de resto's op steun van goededoelenfondsen, gemeentelijke subsidie en het be drijfsleven. „Mensen uit het be drijfsleven komen bij ons koken, en ze betalen daar nog grif voor.'-' Als Badu Bonsu II niet wordt begraven, rust er een vloek op zijn clan. DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen (Buitenlandse Zaken) steunt het verzoek van de Ghane- se autoriteiten om teruggave van het hoofd van koning Badu Bonsu II. Om de kwestie zo spoedig mo gelijk op te lossen, heeft hij de am bassade van Ghana een ondersteu nende rol aangeboden. Dat heeft Verhagen gisteren aan de T weede Kamer geschreven in antwoord op vragen van het CDA, dat vindt dat het hoofd terug moet. Het hoofd van de in 1838 door de eigen bevolking uitgelever de en daarna door de Nederlan ders opgehangen Ghanese koning staat op sterk water in het Anato misch Museum van het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC). De Ghanese autoriteiten hebben het ministerie eind okto ber verzocht er bij het LUMC op aan te dringen het hoofd terug te geven. Plaatsvervangend ambassa deur Eric Odoi-Anim zei eerder dat als het hoofd van de koning niet wordt begraven, het lichaam niet tot rust komt en dat er dan een vloek rust op zijn clan. Verhagen heeft begrip voor het verzoek van de Ghanezen, zo schrijft hij. Hij heeft het verzoek doorgespeeld naar het LUMC dat het hoofd in eigendom heeft. Hoe het hoofd in het bezit van het LUMC is gekomen, is hem niet be kend. Het LUMC verklaarde eerder een dergelijk verzoek serieus te nemen en open te staan voor overleg. Gis teren bevestigde een woordvoer ster dat het verzoek is binnengeko men. Ze wilde niet meer kwijt dan dat het LUMC nu met het mi- Schrijver Arthur Japin stuitte op het verhaal van het hoofd. foto GPD nisterie in overleg is over de kwes tie. Dat het hoofd van Badu Bonsu II in Leiden op sterk water staat, kwam aan het licht door toedoen van de Nederlandse schrijver Art hur Japin. Die stuitte tijdens zijn onderzoek voor het boek De zwarte met het witte hart op het verhaal van het hoofd. Hij vond het een jaar of vier geleden terug en bracht de kwestie eind oktober ter sprake- BREDA - Reizen met de bus is in Brabant vanaf 1 januari spotgoed koop. Een reis tot een uur kost, met of zonder overstappen, dan 60 eurocent buiten de spits en 90 cent in de spitsuren. Het tarief geldt in stads- en streekbussen. De provincie Noord-Brabant en busvervoerder Veolia spreken van unieke tarieven. Het gaat om een proef van 18 maanden. Of de goedkope kaartjes daarna blijven bestaan, hangt af van de vraag of de doelen zijn bereikt. Die zijn: meer mensen in de bus en als gevolg daarvan minder files en C02-uitstoot Vooral over lange re afstanden is de prijsreductie groot, vaak tot eenderde van het huidige tarief De provincie betaalt 28 miljoen euro qjee aan de tarief- verlagingen. Veolia-woordvoerder Van den Bosch: „Dit is nooit eer der vertoond, dus je kunt het ef fect moeilijk voorspellen." Ontsnapte gevangene in Haarlem opgepakt HAARLEM - De politie heeft afgelo pen weekeinde in Haarlem de ge vangene opgepakt die op 11 decem ber uit de Bijlmerbajes in Amster dam was ontsnapt. De 35-jarige ge detineerde wist te ontkomen door over de muren te klimmen en een sloot over te springen. Bewakers konden een medegevangene tegen houden. Waarvan de man wordt verdacht, wil justitie niet zeggen. IJsselstein past een jaar op kerstbomen IJSSELSTEIN - IJsselstein gaat een heel jaar op de kerstbomen van haar inwoners passen. Op zaterdag 10 januari kunnen de IJsselsteiners hun boom met kluit, voorzien van naam en adres, afgeven op de voor malige gemeentekwekerij. De ge meente verzorgt de bomen het he le jaar lang. Aan het eind van het jaar kunnen de bomen weer opgehaald worden voor de feestdagen. Horeca verkoopt ook aan dronken klanten UTRECHT - Dronken klanten in de horeca kunnen in de meeste geval len gewoon een volgend drankje bestellen. Dat heeft de Universiteit Twente uitgezocht in opdracht van de stichting Alcoholpreventie STAP. De onderzoekers stuurden acteurs op pad die 'dronken' bier bestel den. In 96 procent van de gevallen werd gewoon doorgetapt, meldt STAP. Dronken mensen alcohol schenken is verboden. Politie filmt verdachten met mobieltjes ROTTERDAM - Agenten in Rotter dam krijgen een mobiele telefoon met camera mee om verdachte per sonen of situaties te filmen. Het gaat volgens een woordvoer der om een proef waaraan ruim ze venhonderd agenten meedoen. Agenten van het korps Rotter dam-Rijnmond konden tot nu toe alleen sms'jes naar elkaar zenden. De agenten kunnen met de nieu we toestellen ook beelden verstu ren naar collega's, waardoor zij sneller kunnen ingrijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5