Sommelier houdt van Le Roy spreekt overrompeling clubs tegen 'De Block opzij gezet' Tragel zet medewerker na incident op straat Best mooi Laatste concert Marshmellows in Porgy&Bess 22 Dinsdag 23 december 2008 PZC Z 'Verenigingen in Sluis weten van korting op subsidies'. door Frank van Cooten SLUIS - Verenigingen en instellin gen in de gemeente Sluis weten in januari hoeveel gemeentelijke sub sidie ze krijgen. Dan valt de be schikking in de bus. Verenigingen hebben de mogelijkheid beroep aan te tekenen tegen deze beschik- king. De subsidies veranderen door de harmonisatie van de regels. Sinds het samengaan van Sluis-Aarden- burg en Oostburg tijdens de ge meentelijke herindeling is dat nog steeds niet gebeurd. Daarnaast wordt op deze subsidies bezui nigd. Het gaat om jaarlijks vijf pro cent gedurende drie jaar. Deze kor tingen zijn door de gemeenteraad bij de vaststelling van de kaderno ta dit voorjaar vastgesteld. Gemeentebelangen en CDA vin den nog steeds dat snijden in de subsidies verenigingen hard zal treffen. Lia Flikweert (CDA) vindt het tijd stip van de harmonisatie ongeluk kig gekozen nu er ook fors wordt gekort op de subsidies. „De ene Clubs en instellingen in de ge- meente Sluis weten volgende maand hoeveel subsidie ze krij gen. Dan valt de beschikking in de bus. Bezwaar is mogelijk. Zwinmuseum Retranchement heeft geen conservator meer. door Frank van Cooten RETRANCHEMENT - Jerry de Block is na 22 jaar geen conservator meer van bezoekerscentrum Het Zwin. Volgens fractievoorzitter William Gijsel van Gemeentebelangen is hij door de gemeente Sluis 'op een schandalige manier' aan de kant gezet omdat het museum volgend jaar een andere koers gaat varen. „Een niet erg galante actie van de gemeente Sluis om iemand met een dergelijke staat van dienst als overbodig te beschouwen. Jerry de Block heeft daar 22 jaar zijn ziel en De Westkappelse was afgelopen weekeinde voor het eerst sinds tij den weer eens in de binnenstad van Vlissingen. Haar verwachtingen waren niet al te hoog gespannen na alle klaag zang over leegstaande winkels, moeizame bouwprojecten en ander stedelijk ongemak. De vrouw parkeerde haar autootje vereniging wordt gehalveerd, de andere krijgt het dubbele en som mige clubs krijgen helemaal geen subsidie meer. Daarnaast is er niet met verenigingen gecommuni ceerd." Dat laatste wordt door wethouder Maria le Roy tegengesproken. „Ze wisten dat de harmonisatie er aan zat te komen en zijn ook op de hoogte van de bezuinigingen. Het is zeker geen overvaltechniek ge weest." Als verenigingen in de problemen komen, wordt met een open blik met de clubs: gesproken om tot een oplossing te komen, voegt de wethouder daaraan toe. Het tegelijkertijd doorvoeren van de kortingen en de harmonisatie is volgens Le Roy noodzakelijk om gelijk een goede start te maken met de nieuwe subsidieregels. De raad is akkoord gegaan met de nieuwe subsidieregels met dien verstande dat de nieuwe beleidsre gels elke twee jaar worden geëvalu eerd. Daarnaast is het drempelbedrag verlaagd naar tweehonderd euro. Het college wilde oorspronkelijk het drempelbedrag vaststellen op vierhonderd euro door geen subsi die meer te verlenen bij aanvragen minder dan vierhonderd euro. Dat zou zeventien verenigingen tref fen. De raad vindt dat te gortig en stelt het drempelbedrag daarom op tweehonderd euro. zaligheid aan gegeven. Daarnaast kost hij de gemeente Sluis slechts drieduizend euro op jaarbasis." Volgens wethouder Maria le Roy is De Block niet door de gemeente schaamteloos aan de kant gescho ven. „De man is 65 en kan in principe met pensioen. Daarnaast gebrui ken we volgend jaar om samen met instanties als Het Zeeuwse Landschap en de provincie een nieuw concept voor het museum te ontwikkelen. Het museum krijgt straks een andere formule. De heer De Block maakt daar geen onderdeel van uit." Jerry de Block zei gisteren nog te emotioneel te zijn voor het geven van een reactie. Tip? redactie@pzc.nl en liep die koopavond door de stad. Lopend door de winkelstraten en over het Bellamypark raakte ze in een steeds beter humeur. Maandag op haar werk, in Middel burg, zei ze: „Zeg, nog eens wat. Vlissingen is eigenlijk best mooi." Om daar direct aan toe te voegen. „In het donker..." Wijnzot wil kennis over en liefde voor wijn wijd en zijd verspreiden. door René Hoonhorst SINT-LAUREINS - Sommelier Paul Wallaert schenkt een wijntje die bij de meeste drinkers in de smaak valt. Een witte wijn uit de Elzas van het huis Meyer-Fonné uit 2007 waarin riesling, gewiirztrami- ner en pinot gris zijn verwerkt. Die combinatie zorgt voor een fris se, iets ronde wijn'. „Fruitig, met voldoende zuur en niet te scherp, zodat hij ook vrouwen bevalt", pre ciseert Wallaert. De vinoloog uit de Vlaamse grensplaats Sint-Lau- reins onderscheidt mannelijke en vrouwelijke wijnen. Een rode mer- lot van Saint-Emilion is met zijn soepele tannines, mooi rond en rijp een typische wijn voor dames. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De medewerker van de stichting Tragel, die in novem ber verdacht werd van het onheus bejegenen van cliënten, krijgt de zak. De leiding van stichting Tra gel heeft de kantonrechter ver zocht om het arbeidscontract met de medewerker te ontbinden. Uit een intern onderzoek van Tra gel is gebleken dat de medewerker - die in november al op non-actief werd gezet - gehandicapten in de instelling onheus heeft behandeld in het verleden, maar ook onlangs nog betrokken was bij een aantal ontoelaatbare incidenten. In 2007 ontsloeg Tragel al twee me dewerkers die een zwaar gehandi- Een Bandol, daarentegen heeft flink veel tannines, is stevig en heeft een haast 'animale geur', zegt Wallaert zonder direct een dier aan die geur te kunnen han gen. „De wijn is zo stevig dat je bijna een stuk vlees nodig hebt om hem goed te kunnen smaken. En ja, dat is over het algemeen toch meer iets voor mannen." Paul Wallaert is deze zomer afge studeerd als sommelier-conseil aan de Université de Vin van Su- ze-la-Rousse in de Franse Dröme. Zijn baan als directeur van een uit geverij heeft hij er nog niet aan ge geven. Een job als sommelier in een restaurant ambieert hij niet. „Elke avond werken, ook in het weekeinde, lijkt me funest voor het gezinsleven. Nee, ik zou mijn kennis, passie of zo u wilt wijnzot heid liever gebruiken om cursus sen te geven over wijn of verhalen capte vrouw zouden hebben gesla gen met een pollepel. Dit pollepel incident was voor de raad van be stuur aanleiding om opnieuw on derzoek te doen. Bij dit onderzoek bleek dat de betrokken medewer ker zowel in het verleden als on langs betrokken is geweest bij inci denten. De twee onderzoeken heb ben en inmiddels wel toe geleid dat de bejegening van patiënten standaard geagendeerd wordt op het werkoverleg van de verschillen de Tragellocaties. In het beleid van de instelling voor 2009 is cliënt-en medewerkerveiligheid tot speer punt gebombardeerd. De Inspectie voor de Gezondheidszorg is over de kwestie geïnformeerd. te vertellen over druiven, wijnen, chateaus en alles waar mensen maar belangstelling voor hebben." De ideale baan oefent Wallaert momenteel al uit als hobby. Een schuur naast zijn huis is verbouwd tot wijnzolder, een proef- en leslo kaal dat in het teken van de goden drank, die wijn volgens hem is, staat. De liefhebbers die naar De Wijnzolder komen, hoeven niet bang te zijn dat de 'hogere wijnwe tenschap' hen boven de pet gaat. Want aan hoogdravendheid heeft Wallaert een broertje dood. Hij houdt meer van 'petit histoire', ver haaltjes in de kantlijn, gebracht als entertainment. „Ik wil de begin nende en gevorderde wijndrinker, die daar open voor staat, graag wat bijbrengen. Maar ik vind het ook leuk om een gezelschap leken ge woon wat leuke verhalen over en rond wijn te vertellen, terwijl we 'Mensen moeten hun eigen weg en smaak vinden in het enorme wijnaanbod' intussen een paar lekkere wijntjes soldaat maken. Als ze de wijnzol der afkomen, moeten ze in elk ge val de weg in de supermarkt we ten te vinden", verklaart hij zijn fi losofie. Beginnende wijnadepten komen ook nog het een en ander te we ten over het milieu en de opwar ming van de aarde. De klimaatsver andering is een bedreiging voor de wijn. Als de druiven meer zon krij gen, neemt het suiker-(en daar mee het alcohol)gehalte toe. „De wijn wordt daardoor te zoet, ge brek aan zuur maakt hem ver moeiend in de mond. Als de tem peratuurstijging doorzet, hebben we misschien binnen afzienbare tijd frissere wijnen uit Nederland en België dan uit de landen rond de.Middellandse Zee." De waarschuwing voor de toena me van het suikergehalte moet niet worden verward met aversie tegen zoete wijn. „Er zijn echte pa reltjes onder zoete wijnen. Foie gras is in Nederland misschien 'not done'. Maar ganzenlever met wijnen als Coteaux du Layon of Bonnereaux is echt een traktatie." Verhalen van snobs die hun wijn kennis alleen aan etiketten ophan gen, prikt Wallaert graag door. Na tuurlijk zijn er prachtige elixers terneuzen - Ze stonden er in 2005 als beginnend bandje voor hun eerste concert op het podium, ruim drie jaar later markeert het jazz- en bluesetablissement Porgy Bess ook het einde. 'The Final Show', hebben de leden van de Marshmellows hun laatste concert toepasselijk gedoopt, in alle vriend schap, zegt zanger Daniël Ver doorn, is er in de groep éen einde gekomen aan de samenwerking tussen hem, broer en leadgitarist Arjen, pianist William van Barne- veld, drummer Pascal Vale en bas- gitarist Maarten de Splenter. De Marshmellows brachten eind 2006 hun enige cd uit. In Porgy 8c Bess begint het concert rond 22 uur. Het sommeliersdiploma van Paul Wallaert dat de Universite du Vin hem ver leende. foto Peter Nicoiai De Wijnzolder doet veel, maar altijd 'wijnig' Op De Wijnzolder preekt Paul Wallaert uit Sint-Laureins (net over de grens bij Eede en Sint Kruis) de passie over druiven, ranken, wijnen en chateaus. Wijn is genieten, vindt Wallaert. Hij zingt de lof van de godendrank in al lerlei cursussen - een Tour de France in tien ritten bijvoorbeeld - of enter- tainmentavondjes voor groepen of bedrijven. Leslokaal De Wijnzolder is tegelijkertijd een proeflokaal, een ruimte om te leren, om te proeven en om te leren proeven. De gediplomeerd sommelier presenteert de zolder, zichzelf en het cursus aanbod op de door zijn vrouw Isabel Francois (professioneel webdesig ner) ontworpen site: www.dewijnzolder.be. msieur Paul Waited** (zift-mntr/i'-r i'ffv»/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56