Creditcardfraude met vliegtickets Bromfietsexamens opnieuw uitgesteld Wellink somberder over economie dan CPB Zeldzame vis Celstraf voor misbruik zoons en vriendjes Werkstraf voor 'geintje' met wapen 4 Dinsdag 23 december 2008 PZC Probleem over hoge kosten is nog steeds niet opgelost. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Voormalig minister Ti neke Netelenbos (Verkeer) zag het praktijkexamen voor bromfietsers acht jaar geleden wel zitten, haar opvolger Roelf de Boer veegde het weer van tafel. Pas met Karla Peijs kreeg het vastere contouren. Toch is nog steeds de vraag wan neer het plan werkelijkheid wordt. Hoewel het oorspronkelijk al in no vember had moeten worden inge voerd, beraadt minister Camiel Eurlings zich nog altijd op de vraag hoeveel een cursus brom men mag kosten. „Wij zijn er klaar voor, maar het is best begrijpelijk dat de minister dat nog niet is", zegt Hans Fontijn van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen. Volgens bereke ningen kosten vier a vijf lessen, een theorie- en een praktijkexa men zo'n vierhonderd euro en is een gemiddelde leerling vermoede lijk zelfs het dubbele kwijt. „Er moet een goede balans worden ge vonden tussen de verkeersveilig heid die erdoor verbetert en het aanvaardbare bedrag dat daarvoor kan worden betaald", vindt Fon tijn. „Er zijn vele duizenden men sen die gebruik maken van brom mer of scooter en vierhonderd eu ro niet zomaar kunnen opbren gen. Die kun je niet allemaal zég gen: 'Jammer, dan ga je maar fiet sen'." Hoe langer het duurt, hoe meer verkeersslachtoffers er vallen, voor spelt brancheorganisatie BOVAG, die na een besluit van de minister zelf nog zeker een half jaar nodig denkt te hebben om lesmateriaal op orde te krijgen. Volgens het CBS komen in het ver- Minder *brommerdoden' Het aantal dodelijke ongelukken met bromfietsers is in 2007 afgenomen. Dodelijke slachtoffers met brom- of snorfiets infographic. CPD bron: CBS keer jaarlijks tientallen brom- en snorfietsers om: in 2005 78 be stuurders van deze tweewielers. Vorig jaar waren dat er tachtig. Daarnaast werden toen 1746 brom fietsers voor letsel in het zieken huis behandeld. Al eerder werden daarom maatre gelen genomen. Sinds 1 oktober 2006 moeten alle bromfietsers en scooterrijders een theorie-examen afleggen om hen bewuster te ma ken van de verkeersregels. Sinds 1 januari 2007 zijn alle brom- of scootereigenaren verplicht hun ver voermiddel van een kenteken te voorzien. Zo weet de politie wie ei genaar van het voertuig is en kan het deze overtreders makkelijker in de kraag vatten. Een praktijkexamen zal het aantal doden en gewonden met ruim twee procent verminderen, ver wacht de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Dat lijkt weinig, maar het levert meer op dan dat, zegt Paul de Waal van BOVAG. „Van de kennis die je bij de bromfietsles- sen opdoet, heb je ook profijt wan neer je op de fiets zit." PETER Nigeriaanse bende verkoopt 'goedkope' vluchten naar Antillen. DEN HAAG - Nigeriaanse crimine len hebben afgelopen maand op grote schaal gefraudeerd met goed kope tickets naar de Antillen. Via internet en belwinkels hebben zij naar schatting 'enkele duizen den' spotgoedkope tickets ver kocht aan Antillianen die de feest dagen bij hun familie wilden door brengen. Die konden de tickets ko pen voor ongeveer de helft van de eigenlijke waarde. De criminelen betaalden de tickets met gestolen creditcardgegevens van onder an deren Duitse burgers. Dat heeft recherchebureau Ultra scan bij toeval ontdekt tijdens een grootschalig internationaal onder zoek naar witwaspraktijken van Nigerianen in Zwitserland. Daar bij viel het, volgens directeur Frank Engelsman van Ultrascan, op dat Nigeriaanse criminelen al tijd business class reisden. „Die tickets bleken met gestolen credit cardgegevens te zijn aangeschaft." Volgens Engelsman zijn twintig tot vijfentwintig procent van de vluchten naar de Antillen in de maand december betaald met ge stolen creditcardgegevens. De criminelen wierven actief klan ten binnen de Antilliaanse ge meenschap. Zo wezen handlan gers potentiële vakantiegangers op de tickets die soms voor de helft van de prijs weg gingen. De Nigeri anen kwamen vervolgens bij de klanten thuis, waar de reis geza menlijk via internet werd geboekt. Ook gebeurde dat in een belwin kel of internetcafés. Infiltranten van Ultrascan namen daar volgens Een Nigeriaanse bende koopt vliegtickets naar de Antillen met gestolen creditcardgegevens en verkoopt de tickets goedkoop door aan Antillianen. KATWIJK - Een medewerker van de EHBZ (Eerste Hulp bij Zeezoogdieren) heeft een dode maanvis in zijn armen. De tropische vis werd gisteren bij Katwijk levend gevonden door een schelpenvisser, maar kon niet meer ge red worden. De maanvis is zeldzaam in de Noordzee. Dit exemplaar is ook nog eens zeer groot, namelijk 1,20 bij 1 meter. foto Arie van Dijk/ANP Engelsman de dubieuze transac- 'ties waar. Engelsman: „Het ging om het volpompen van zo veel mogelijk vluchten." De fraude is volgens hem niet nieuw. „Dit gebeurt ook met crui ses en hotelovernachtingen, alleen minder massaal." Sommige tickets worden volgens Engelsman door luchtvaartmaat schappijen als KLM gecanceld als blijkt dat zij met gestolen credit cardgegevens zijn aangeschaft. De reizigers krijgen volgens hem dan gewoon een nieuw ticket. Een woordvoerster van de KLM wil dat laatste bevestigen noch ont kennen. „Wij hebben onze maatre gelen genomen tegen creditcard fraude." Ze zegt om 'veiligheidsre denen' niet te kunnen ingaan op 'individuele gevallen'. Ultrascan; gelieerd aan het Britse bedrijf met dezelfde naam, is een detectivebureau dat zich richt op grensoverschrijdende criminele netwerken. BREDA - Een 42-jarige pedofiel uit Etten-Leur is gisteren in Breda we gens het 'stelselmatig' seksueel mis bruik van zijn eigen zoontje, twee stiefzonen, twee vriendjes van zijn kinderen en een buurjongetje ver oordeeld tot zes jaar cel. Om de man te kunnen veroorde len tot gedwongen behandeling - alleen mogelijk bij een deels voor waardelijke straf - kreeg de man ook een voorwaardelijke boete van 10.000 euro met een proeftijd van drie jaar. Mocht de man bin nen drie jaar weer ontucht bedrij ven dan kost hem dat die tien mil le. De ontucht heeft zich afge speeld in de periode tussen 1995 en 2008. /-ATB-N |N SLK GEV/4U HüG WEU- 5A MEM KERSTMIE ARNHEM - Een 24-jarige voormali ge militair die in februari vorig jaar in de Afghaanse provincie Uruzgan een collega neerschoot, is gisteren veroordeeld tot de maxi male werkstraf van 240 uur. De mi litaire kamer van de rechtbank in Arnhem legde de straf op. De militair richtte als geintje een wapen op zijn collega en beval hem volgens getuigen op zijn knie ën te gaan zitten. Toen hij de trek ker te ver bewoog, bleek het wa pen geladen. Hij raakte zijn collega in de elleboog en buik. Volgens de militaire kamer heeft de man uit Spijkenisse zijn collega onnodig in levensgevaar gebracht en viel er van de beroepsmilitair een profes sionelere houding te verwachten. De militair stelde twee weken gele den dat er van onprofessionele geintjes geen sprake was, maar dat de marechaussee hem onder druk heeft gezet dat toe te geven. AMSTERDAM - De Nederlandse eco nomie zal volgend jaar harder krimpen dan de 0,75 procent die het Centraal Planbureau (CPB) ver wacht. Dat heeft president Nout Wellink van De Nederlandsche Bank giste ren gezegd. „Als je kijkt naar de crisis in de eer ste helft van de jaren zeventig, hoe snel de economie toen vertraagde, dan kan er nog best wat komen. Dan is de raming van het CPB, min driekwart procent, te voor zichtig", zei Wellink in het NOS Journaal. Wellink zei verder dat de huidige teruggang langer gaat duren dan de meeste mensen denken. „We zitten in 2010 voordat de zaak zich zal gaan herstellen." De grootste zorg van de bankpresi- dent is dat de werkloosheid de ko mende periode gaat oplopen. „We moeten er met z'n allen zo veel mogelijk aan doen om dat te ver hinderen", aldus Wellink. De meeste Nederlanders zeggen weinig last te hebben van de eco nomische crisis. De meeste consu menten verwachten zelfs in het ko mende half jaar evenveel of meer te kunnen besteden. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van managementadviesbu reau Booz Company onder ruim duizend consumenten. Van de ondervraagden zegt bijna driekwart dat het huidige economi sche klimaat matig tot slecht is. Zij verwachten dan ook een vermin dering van de waarde van het huis (75 procent) en van hun beleggin gen en spaargeld (77 procent). Toch menen drie van de vijf onder vraagden dat de economische si tuatie geen invloed heeft gehad op de huishouduitgaven en 67 pro cent verwacht daarin geen veran dering in het komende halfjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4