't Gilde laat kennis niet verloren gaan Topdrukte Vlissingse wietshops Landsbanki-drama Van Dalen natuursteen Fa. Gebr. Karelse Huis aan de Boomdijk is het mooist versierd Waterschap baggert in Kapelle B pzc Dinsdag 23 december 2008 23 wenst haar relaties een goede Kerst en een gelukkig 2009 toe. Fa. Gebr. Karelse Perduinsweg 9 4371 SC Koudekerke 0118-628255 Vijfenzestig adviseurs op de Bevelanden zijn van alle markten thuis. door Harmen van der Werf goes - Ga je met pensioen, wat kun je dan nog met je kennis en er varing doen? Naar 't Gilde de Beve landen als adviseur. Alweer twin tig jaar is 't Gilde de Bevelanden in Goes en wijde omtrek een begrip. „Wij hebben nu vijfenzestig advi seurs", zegt voorzitter Peter Gruij- ters. „Een grote groep. Maar de or ganisatie staat er. We kunnen zon der extra kosten zo meer adviseurs inzetten die meer mensen kunnen helpen. Op gebied van computer storingen bijvoorbeeld. Daar is erg veel vraag naar." Gruijters (74) heeft in zijn werkza- op de internetpagina van DNB. Landsbanki stond formeel onder toezicht van de IJslandse centrale bank en wat dat waard is, is inmid dels genoegzaam bekend. Bruring zei 20 oktober dat de ge meenteraad formeel niet, maar wel moreel verantwoordelijk is voor de (waarschijnlijk) kwijtge speelde twaalf miljoen. En dus zou moeten aftreden. Hij zit er nog steeds. Met hem de hele raad. Alle fracties.betreuren dat het zo is gelopen, maar accepteren de uit komst van het BING-rapport dat het financiële systeem - Landsban ki had een A-rating en er was ge handeld volgens interne regels - heeft gefaald. Toch blijft het vreemd, morde ook PvdA-raadslid Gerard Heerebout, me leven de voorzittershamer bij waterschap Noord- en Zuid-Beve land gehanteerd. Hij weet met het bestuurlijke bijltje te hakken en le vert met die kennis een aardige bij drage aan 't Gilde. Loeck Theunisse (62) heeft in de aannemerij zijn sporen verdiend. Hij is drie jaar geleden uit Oost- voorne - 'het werd me er te druk' - naar Hoedekenskerke verhuisd. „Ik geef bouwkundige adviezen, bij zowel huur- als koophuizen. Optrekkend vocht is één van de za ken die ik vaak tegenkom. Ik zeg dan wat eraan kan gebeuren, waar na mensen doelgericht een aanne mer kunnen inschakelen." Theu nisse vindt het leuk werk. „Ik klets graag en via 't Gilde kom je met al lerlei mensen in aanraking. Prach tig vind ik dat." dat niemand op de afdeling Finan ciën alarmerende berichten in de vakpers oppikte en dat een ambte naar op eigen houtje twaalf mil joen euro kon wegzetten, zonder ruggespraak met de gemeentesecre taris of wethouder Sophie van 't Westeinde (WD, Financiën). Heerebout vindt dat er wel onzorg vuldig is gehandeld en dat de be stuurlijk verantwoordelijke wet houder Van 't Westeinde het boe tekleed dient aan te trekken of, dapperder nog, zou moeten op stappen. De PvdA had een motie in de tas zitten, maar liet die onbe roerd, toen bleek dat verder nie mand het Van 't Westeinde lastig zou maken. Op zich verklaarbaar, want het BING-rapport biedt daar voor te weinig munitie. Goesenaar lan Huisman (73) heeft een heel andere specialisatie: post zegels taxeren. „Ik verzamel zelf al een leven lang postzegels. Ik weet wat er te koop is. Vaak word ik ge vraagd na een overlijden. Om een verzameling te schatten. Helaas is er steeds minder interesse voor 'Ik klets graag en via 't Gilde kom ik met allerlei mensen in aanraking. Hartstikke leuk' postzegels. Als je vijf tot tien pro cent van de cataloguswaarde kunt krijgen, is het mooi." Ko Kodde (73), voormalig voorlich ter bij het ministerie van Land bouw, coördineert het Gilde-pro ject Samenspraak. „We helpen al- tholen - Het waterschap begint halverwege januari met het bagge ren van de Lange Gracht in Kapel le. Daarmee wil het de capaciteit voor waterberging vergroten, maar tevens de leefomgeving voor plan ten en dieren verbeteren. Behalve het baggeren, krijgen ook lochtonen die een inburgeringscur- sus volgen, hun taalvaardigheid te vergroten. Met veertien vrijwilli gers doen we dat nu. Ie leert er zelf ook nog veel van." Ineke Deen (68) was docent En gels op het Willibrord-college. Zij is één van de dertien stadsgidsen van 't Gilde. „Acht tot tien keer per jaar leiden we ieder een groep rond in Goes. Ik doe de Engelstali ge rondleidingen. Kan ik mijn erva ring goed voor gebruiken. Ik doe dit nu zeven jaar en ik heb er heel veel van opgestoken. 'Goh', zeggen de mensen^lie hier vaker zijn ge weest, 'ik wist niet Goes zo leuk is'. Daar doe je het voor. En zeker zo belangrijk, voor de sociale con tacten, met de mensen die je rond leidt door Goes én met de andere Gilde-adviseurs." de oevers een opknapbeurt. Het ei landje De Komme wordt opge hoogd, zodat het weer een echt ei landje wordt. De herten in het her tenkamp en de vissen uit de gracht, worden tijdelijk wegge haald voor de werkzaamheden. Die duren tot ongeveer half maart. door Miriam van den Broek vlissingen - In de twee Vlissingse coffeeshops, nog de enige op Wal cheren, heerst topdrukte. Middel burgse klanten en toeristen wijken uit, sinds vorige week de laatste Middelburgse shop op last van de gemeente is gesloten. „We hoeven nog net niet alle zei len bij te zetten, maar we moeten wel harder lopen", laat een mede werker van coffeeshop Aarden in de Kerkstraat weten. „Klachten over sluiting van Sixty T\vo in Mid delburg heb ik nog niet gehoord. Zolang de klanten hun wiet maar krijgen, vinden ze het best." Ook coffeeshop Purple aan de Aag je Dekenstraat heeft het drukker dan normaal. Ben Carstens durft nog niet te zeggen of dat door de sluiting in Middelburg komt. „Met de feestdagen en in de vakantie is het hier altijd drukker." Hij heeft al wel verschillende klachten ge hoord over het coffeeshopbeleid in Middelburg. „Ze kunnen daar wel de allerlaatste coffeeshop slui ten, maar de gebruikers blijven ge woon bestaan. En dan zie je vaak een waterbedeffect." Sixty Two aan de Sint Janstraat in Middelburg moest vorige week sluiten na een uitspraak van de voorzieningenrechter. Reden was de verkoop van softdrugs aan een minderjarige. Het was de vierde overtreding binnen vijf jaar. Vol gens de regels van de gemeente be tekent dit dat definitief het doek valt voor de coffeeshop. hansweert - Een nieuwe traditie lijkt te zijn geboren in Hansweert: een wedstrijd voor de mooist ver sierde woning rond de kerst. De fa milie Van Doorn won gisteren de eerste editie. Haar huis aan de Boomdijk is vol gens Jan-Kees de Meester van de organiserende website Hallo Hans weert heel stijlvol versierd met on der meer ijspegeltjes aan de dak lijst en lantaarntjes in de tuin, zon der dat er sprake is van overdaad. De jury stond onder het voorzitter schap van burgemeester ]an Huis man van Reimerswaal. De winnen de familie kreeg gisteravond in ca fé 't Anker een cheque van hon derd euro van Intratuin Halsteren overhandigd. Als het aan De Mees ter ligt; is de wedstrijd een blijver tje. „Hopelijk zien we volgend jaar nog meer fraai versierde huizen." foto's op www.hallohansweert.nl AL 75 JAAR Steengoed in: Grafmonumenten Aanrechfbladen Vensterbanken ALLES OP MAAT GEMAAKT V) IE SOORT MATERIALEN TEGEN EEN REDELIJKE PRIJS! Zaagmolenstraat 32b (aan het Molenplein) Telefoon (0113) 22 79 19 - Fax (0113) 25 10 75 te Goes Twintig van de vijfenzestig vrijwilligers van het twintigjarige Gilde de Bevelanden, met postzegelexpert Jan Huisman (eerste van rechts), coördinator pro ject samenspraak Ko Kodde (derde van rechts), voorzitter Peter Gruijters (vijfde van rechts) en stadsgids Ineke Deen (zesde van rechts), foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47