Lemm, 25,- p.p. éxtra decemberkorting Doe maar gewoon, doe mee en hou je fatsoen Een hekel aan verplichtingen en blij met privacy Ruimte om anders te zijn en te leven dan de buren imffiTMmui Ml Kamervragen over etappe Tour de France 17.49 Oude wijken ffieóte ONZE FEESTSTER Lisa (14) wint spelcomputer GALL B GALL PZC Dinsdag 23 december 2008 3 Anneke Hartman. foto Ronald den Dekker Anneke Hartman weet pre cies wie haar buren zijn. En die ernaast, die daar naast, die tegenover haar... Ze be middelt als er problemen zijn, geeft de Libelle na lezing door aan de buurvrouw op de hoek en is ook in breder verband actief voor de wijk. Anneke koestert die con tacten. Hoe kijkt zij aan tegen de opknapbeurt van haar wijk, de Middelburgse Magistraatwijk? „Over het geheel genomen: ge slaagd. Voor wat gesloopt is, is iets beters teruggekomen. Voorheen, als je langs sommige flats liep en naar binnen keek, zag je verwaar loosde interieurs, mensen die op de grond zaten zelfs. Dat is over. Je ziet dat de bewoners weer om hun huis geven, voor zover je dat van buiten afkunt beoordelen natuur lijk." Toch is een kantteking op zijn plaats. „We hadden een oud, maar gezellig wijkgebouw. Het was moeilijk in het nieuwe, grote re maar ook kale gebouw de gezel ligheid en sfeer terug te krijgen." Over het idee, mensen met dezelf de leefstijlen bij elkaar in blokken of flats te zetten, is de Middelburg se positief. „Ik pas zeifin de 'Sa men Wonen'-stijl. Doe maar ge woon, doe mee, hou je fatsoen en wees netjes op je woning. Tegen woordig kijkt onze verhuurder, Woongoed, alleen of iemand de leeftijd en het geld voor een flat heeft. Een jaar of twintig geleden moest je eerst komen praten. En als je dan niet in de wijk paste, werd het niet met zoveel woorden gezegd, maar je kreeg de woning niet toegewezen." André en Corinda van der Ree wonen aan de rand van de Magistraatwijk. Met hun kinderen Anne-Lize (9), Harm-Jan (8), Niels (6) en Nynke (2). Om hen heen wonen veel jon ge gezinnen. Corinda heeft altijd in een dorp gewoond. De over gang naar de Magistraatwijk ver liep niet soepel. „Je mag rustig we ten: toen ik hier drie jaar geleden kwam wonen vond ik het afschu welijk. Hier achter bij de garages groepten de jongeren samen, het was heel rumoerig. Maar de wijk is echt verbeterd. Je merkt dat bij de nieuwe huurders veel jonge ge zinnen zitten. De hangjeugd is ver dwenen en daarvoor in de plaats zijn kleine kinderen gekomen. Wat ons betreft, een enorme ver betering." Ze zien wel wat in het idee, wijken voortaan leefbaarder te maken door bewoners met de zelfde leefstijl samen te brengen, in plaats van door sloop en nieuw bouw. „Deel ons maar in bij 'Solitair wo nen'. Wij hechten sterk aan rust, netheid en veiligheid. En ook aan onze privacy. Aan verplichtingen hebben we een hekel. Wij weten wie de achter- en zijburen zijn, maar lopen de deur niet bij ieder een plat. Alleen onze achterbuur man zien we vaak, die komt twee keer per dag op de koffie. De rest krijgt een kerstkaart en we zeggen natuurlijk gewoon gedag." Wat de Van der Ree's wel belangrijk vin den: „Selecteer alléén op leefstijl en niet op andere zaken, zoals af komst." Dan loop je niet de kans op 'gettovorming'. COMMENTAAR Het verbeteren van oude wijken is maatwerk. Dat doe je niet door alleen maar flink te slopen en te bouwen. Ook niet door huurders te selecteren op leefstijl. Zoek het vooral in goede voorzieningen en zorg dat er weinig verloop in een wijk is. Met dit prettig nuchtere advies reageren Vlissingen, Middelburg en Terneuzen op een paar wilde ideeën van de Vereniging Nederlandse Gemeenten en het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. De VNG wil huurders selecteren op leefstijl om moeilijkheden in de wijk te voorkomen. Dat mag dan werken in woonkazernes in Zoetermeer, maar Zeeuwse wethouders zien gelukkig niets in zo'n extreme betutteling. De EIB wil rijkere huurders de koopmarkt op duwen. Dat bevordert de doorstroming en zorgt voor een levendige woningmarkt. Maar voor de leefbaarheid van de wijk is het juist gewenst dat mensen er lang blijven wonen. De Zeeuwse steden doen er dus goed aan de proefballonnetjes van VNG en EIB te negeren. PIÊ WO André en Corinda van der Ree met Niels en Nynke. foto Ronald den Dekker Wilma Willems. foto Ronald den Dekker Wilma Willems is een kind van.de Magistraat wijk. Ze is er geboren en getogen en heeft 43 jaar gele den de weilanden nog zien liggen, aan de rand van de wijk. „Ik ben een paar jaar weggeweest, maar te ruggekomen. Heimwee. Zeker vroeger was het gewoon een erg leuke volksbuurt. Mijn moeder woont hier nog steeds. Ik ben niet de enige van de kinderen van toen die hier teruggekeerd zijn. En de kinderen van toen hebben nu zelf kinderen." Ze wil niet spreken van overlast en verpaupering. Dat is te sterk, vindt Wilma. Maar het moet gezegd: op een gegeven mo ment was het allemaal wel wat ver ouderd, aan vernieuwing toe. Ze woont op een steenworp af stand van het nieuwe winkelcen trum en de brede school. „Ik ben tevreden. Het is netjes geworden. Alleen is het jammer dat de socia le samenhang wat minder is ge worden." Wat dat betreft is het een strop dat de subsidie aan de wijkvereniging is ingetrokken. Geen kerstbingo meer, geen paashaas, geen optocht met Koninginnedag, geen disco's. Ja, dat is jammer. Ze schaart zichzelf, als het dan moet, onder de leefstijl 'Gemengd Wonen'. „Individuele vrijheid, ruimte om anders te zijn en an ders te leven dan de buren. Een mix van allerlei soorten mensen. Ja. Maar eigenlijk vind ik het hele maal niks, al die hokjes! En dat plan dus ook niet." Boek nu zomer 2009! bovenop de allerhoogste vroegboekkorting tot 350.- Exclusief bij uw ANVR Reisbureau. Vresg nas.' de voorwaarden. MIDDELBURG - Lisa Rejack (14) uit 's-Heer Hendrikskinderen is de winnaar van de Wii-spelcompu- ter, die de PZC verlootte onder stemmers van de verkiezing 'Beste leraar of lerares van Zeeland.' Lisa is leerling van het Ostfea Lyceum en heeft geschiedenisles van Bas Remijn. Hij werd vrijdag gekozen tot beste leraar van Zeeland. Bacardi Superior Blanke Rum lOOcl Wij begrijpen waar u heen wilt door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De SGP heeft Kamer vragen gesteld over de etappe van de Tour de France door Zeeland en over de Zuid-Hollandse eilan den. Kamerlid Bas van der Vlies wil van minister Guusje ter Horst (Pv dA, Binnenlandse Zaken) en staats secretaris Jet Bussemaker (PvdA, Sport) weten hoe bij het vaststel len van de route rekening wordt gehouden met mensen die waarde hechten aan de zondagsrust. Ook vraagt hij of de bewindslieden be reid zijn invloed uit te oefenen op betrokken organisaties om daar mee rekening te houden. Van der Vlies wil eveneens weten of met gemeenten en provincies is over legd of zij bereid zijn mee te wer ken. Ook vraagt hij of politieagen ten en ambtenaren van gemeen ten verplicht zijn mee te werken. BACARDI www.gall.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3