Italiaanse voetballers vrezen ALS 34 en 35 r£j\j 33 36 Erben Wennemars' wil alles schaatsen wat er te schaatsen valt Dinsdag 23 december 2008 Dodelijke ziekte treft Italianen zevenmaal vaker dan anderen. door Eelco van der Linden rome - „Nee, ik geloof het niet, het lijkt me dat iemand het voet bal in diskrediet wil brengen", zegt Gianni, 'tifoso' van Inter Mi lan. „En waarom hebben wielren ners er dan geen last van, die spui ten toch de hele dag", vult Virgilio aan, fan van AS Roma. Op het zon nige zondagse plein in Rome over heerst de scepsis over de geheim zinnige ziekte die profvoetballers naar verhouding veel treft. Scepsis mag. Italianen zijn altijd met hun gezondheid bezig; willen alles weten van ziektes en hoe die te voorkomen of te genezen zijn. Dokters vullen in Italië uren televi sie- en radiozendtijd. Overdreven, of juist niet, feit is dat de Italiaanse voetbalwereld in- de ban is van ALS (Amyotrofe Lateraal Sclerose). ALS is een verwoestende spierziek te die in de meeste gevallen bin nen twee tot vijf jaar na de dia gnose leidt tot de dood. Sinds 1973 zijn er 41 voetballers aan gestor ven, alleen al in de noordelijke stad Como waren er vijf gevallen. Stefano Borgonovo (44), voorma lig aanvaller van Fiorentina en AC Milan, liep als laatste, drie jaar gele den, de ziekte op. Borgonovo ligt in een speciale rol stoel en kan alleen nog communi ceren via een stemcomputer die hij met zijn oogbewegingen aan stuurt. Onlangs werd voor hem en een naar hem genoemde stichting een benefietwedstrijd gehouden, waarbij ook oud-teamgenoot Ruud Gullit aanwezig was. Het le verde veel tranen, maar ook een kwart miljoen euro op. De spelers van het nationale elftal overwegen één procent van hun inkomen te geven aan het onderzoek naar ALS. Over ALS is weinig bekend, maar de ziekte treft meer mensen dan wordt vermoed: ongeveer zeven op de honderdduizend. ALS tast de motorische zenuwen aan, maar laat de geestelijke vermogens, de zintuigen en seksuele functies in tact. De ziekte is niet erfelijk en treft mensen meestal op latere leef tijd, rond hun zestigste. De Britse wetenschapper Stephen Hawking is waarschijnlijk de bekendste ALS-patiënt. Italiaanse profvoetbal lers hebben 'volgens een onder zoek van de aan de universiteit van Turijn verbonden neuroloog Adriano Chiö zevenmaal meer kans ALS te krijgen dan anderen. Hij analyseerde alle 7000 spelers die tussen 1970 en 2002 in de Serie A actief waren en constateerde dat wie meer heeft gevoetbald, meer risico loopt, midvoors meer wor den getroffen en de voetballers op vallend jong zijn als ze de ziekte oplopen: gemiddeld 41 jaar. Chiö besloot tot het onderzoek na dat een magistraat uit Turijn, Raf- faele Guariniello, zich had gestort op het feit dat relatief veel ex-voet- ballers op nog jonge leeftijd ernsti ge ziektes opliepen. Hij zocht de oorzaak vooral in doping en exces sief gebruik van bepaalde medicij nen, zoals ontstekingsremmers. Een dubs als Juventus bleek in de jaren negentig over een apotheek te beschikken vergelijkbaar met die van een klein ziekenhuis. Aan voerder Alessandro Del Piero was in die tijd met zijn 'opgepompte' spieren voor velen het levende be wijs van doping in het voetbal. Volgens professor Chiö is er geen eenduidige verklaring voor de vele ALS-gevallen. Het kan een combi- Italiaanse profvoetballers hebben volgens een onderzoek van de neuroloog Adriano Chió zeven maal meer kans ALS te krijgen dan anderen. natie van factoren zijn, waarbij ook wordt gedacht aan het effect van het vele koppen, excessieve stress en bestrijdingsmiddelen die worden gebruikt voor het prepare ren van de grasmat. In Amerika is naar dit laatste on derzoek gedaan toen drie spelers van Amerikaans voetbal kort na el kaar de.ziekte opliepen. Overigens staat ALS ook bekend als de Ziekte van Gehrig, genoemd naar de le gendarische Amerikaanse honkbal speler die in 1941 aan de ziekte be zweek. Er is nog te weinig hard bewijs, maar ook in andere landen wordt nu onderzoek gedaan. In Turkije heerst angst na twee recente ALS-gevallen en ook in Groot-Brit- tannië.wil men er meer van weten sinds de dood in 2006 van limmy Johnstone, de legendarische mid- voor van Celtic, beter bekend als 'de Vlo'. Van de 41-jarige Paul Gascoigne wordt nu vermoed dat hij ALS heeft. De Britse tabloids onderstre pen dat hij in Italië heeft gevoet bald bij Lazio en teamgenoot was van Rino Gritto die in 1999 aan ALS overleed. Maar de sceptici zullen hierover hun neus ophalen, want Gascoig ne heeft van alles gedaan om zijn lichaam te vernietigen. Zij zullen aanvoeren dat alcohol een fnuiken der effect moet hebben gehad dan bestrijdingsmiddelen of het kop pen van een bal. Tip? sport@pzc.nl Dennie le Comte koploper PZC- topscorersklassement. Volmer krijgt vijf duels voor elleboogstoot zeist - De Graafschap zal het vijf wedstrijden zonder verdediger loost Volmer moeten doen. De speler kreeg zondag in het duel met Ajax rood van scheidsrechter Jan Wegereef wegens het uitdelen van een elleboogstoot. De KNVB schorste hem gisteren voor zes duels, waarvan een voorwaarde lijk. Volmer kwam tegen Ajax net te rug van een schorsing. Hij kreeg eerder rood in de wedstrijd tegen Sparta, toen hij een tegenstander onbesuisd tegen de grond trapte. Joost Volmer Tomas Calasek naar Mönchengladbach mönchengladbach - De Tsjechi sche voetballer Tomas Galasek speelt na de winterstop voor Bor- ussia Mönchengladbach in de Duit se Bundesliga. De middenvelder komt over van Banik Ostrava. Gala sek vdetbalde lange tijd bij Ajax voordat hij naar Duitsland verkas te. Daar speelde hij voor FC Nüm- berg. „Galasek heeft een schat aan ervaring. Hij was bij al zijn vorige clubs een toonaangevende speler", loofde sportdirecteur Max Eberl de aanwinst die een contract tot het einde van het seizoen krijgt. Brazilië ziet ruim 1000 voetballers vertrekken rio de janeiro - Brazilië heeft in 2008 tot nu toe 1176 voetbalprofs naar het buitenland zien vertrek ken. De nationale voetbalbond van het land maakte dat cijfer giste ren bekend. De 'export' van spe lers was nog nooit zo hoog in Bra zilië. Het aantal vertrokken spelers dit jaar is ruim het dubbele van 2007, toen 539 spelers naar een buiten landse club overstapten. Vooral Portugal is geïnteresseerd in Brazi liaanse voetbalprofs. Liefst 209 spe lers trokken naar dat land. Eredivisie start nieuw seizoen eind juli al zeist - De voetbalcompetitie in de eredivisie begint volgend seizoen vroeg. Op vrijdag 31 juli is reeds de eerste wedstrijd gepland. Dit is een gevolg van de veranderde op zet van de Europese clubtoer- nooien. Vijf van de zes Nederland se deelnemers moeten daarin al in juli of augustus starten. De KNVB heeft voor de speelkalender twee varianten vastgesteld. Dit komt doordat de clubs in mei nog moe ten beslissen of de huidige vorm van een play-off om één Europees ticket wordt voortgezet. Paolo Maldini begroet zijn voormalig ploeggenoot Stefano Borgonovo, die door de verlammende ziekte ALS in een rolstoel zit. Coryfeeën als Roberto Baggio en Ronaldinho verleenden in oktober hun medewerking aan een benefietwedstrijd voor Borgonovo. foto Maurizio Degl'lnnocenti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35