Een koe zegt nooit boe Die miek toch van z'n neuze M V 30 I Dinsdag 23 december 2008 PZC Het is maar dat u het weet: koeien zeg gen geen boe. Ze loeien, en wel op ver schillende manieren. Van een zacht 'humm' tot een luidkeels 'mmmhoe'. Koeienkenner en kunstenaar Marleen Felius schrijft erover in haar nieuwe boek Koe.nl. door Rinus Antonisse Van oudsher is Zeeland meer een akker- dan koeienland. De mees te boeren hebben niet zoveel met koeien. Het aantal van deze bees ten neemt de laatste tijd door vestiging van veeboeren van elders wel toe. Bij voorbeeld op Noord-Beveland, ooit pee- land bij uitstek, is dat goed zichtbaar. Want gelukkig laten de meeste boeren hun dieren nog los in de wei. Landelijk staat nu 12 procent van de koeien altijd op stal, meldt Marleen Felius in Koe.nl. Dat zal menige burger genoegen doen, want de koe heeft een speciaal plekje ver worven bij het grote publiek. „Niet al leen als stoffering van het Hollandse landschap, maar als een lief dier dat het verdient een goed leven te leiden." Volgens Felius doen de veehouders daar in de regel ook alles aan. Nooit was er zo veel aandacht voor het welbevinden van de koe. In grote loopstallen kunnen de dieren zich meer 'koeiig' gedragen. De boer doet dat overigens niet puur uit gro te dierenliefde. Een koe die het naar haar zin heeft, levert meer melk en vlees op. Felius noemt de koe een dame, een nieuwsgierig wezen. Die nieuwsgierig heid is allerminst een teken van dom heid. Veehouders zullen dat beamen. De slogan 'je bent een rund als je met vuur werk stunt' klopt dus niet. Een koe her kent mensen en onthoudt door wie ze goed of ruw is behandeld. Een koe is ook niet lui, al ligt ze veel. Maar dan is ze hard aan het werk: herkauwen. Felius vindt het mooiste van elke koe de kop. Die verdient het om, net als bij een paard, 'hoofd' genoemd te worden. Echter, een koe beweegt zich niet zo ele gant als een paard. Daar kan ze zelf niks aan doen, dat is een kwestie van fokken. De koeien moeten zo veel mogelijk melk leveren; ze zijn als het ware een levende melkfabriek. Een productie van meer dan 100.000 kilogram melk en meer komt steeds vaker voor. Het record staat op ruim 175.000 kilo melk tijdens een koeienleven. Het lichaam van de huidige melkkoeien - meestal van het zwartbonte ras Hol- stein-Friesian - lijkt bijna te groot voor de vier poten en de grote uier maakt vlot bewegen er niet makkelijker op. Door de schonkige bouw oogt een melkkoe heel wat minder sexy dan een vleeskoe. Net als paarden uit merries en hengsten be staan, zijn er bij runderen koeien en stie Teerose 7, lente. Acryl van Marleen Felius. ren. We hebben het bij de slager ook over rundvlees, niet over koeienvlees. „Rund maakt de koe eetbaar", consta teert Felius. Een runderlapje klinkt inder daad smakelijker dan een koeienlapje. Koeien .kijken is altijd leuk, maar extra leuk als ze na de winter weer huppelend de wei in mogen. Ze vechten dan ook een beetje door kop aan kop te duwen. Dat doen ze niet voor de lol: hiermee wordt de rangorde in een kudde op nieuw bepaald. Elke koe moet haar plaats in de koppel hervinden. Als dat achter de rug is, wordt het in de wei weer rustig. De zwaarste, sterkste, oude re koeien zijn, net als in de stal, de baas. Vaarzen (jonge koeien) staan meestal het laagst in de rangorde. Een nieuweling in de kudde begint altijd onderaan de lad der. Wie wil nog beweren dat koeien dom zijn? Het aantal verschillende rassen dat in ons land graast is nog nooit zo groot ge weest. Dat komt mede door de inzet van runderen als grazers in natuurgebieden. Ze houden daar de begroeiing kort. Het moeten liefst dieren zijn die zichzelf het hele jaar door kunnen redden. Vandaar niige beesten als Schotse Hooglanders en Galloways. Op de Slikken van Flakkee werd zo'n 25 jaar terug het Heckrund in gevoerd. Een teruggefokte versie van het verdwenen oerrund. De verscheidenheid aan rassen wordt ook bevorderd door de vleesrunderen. Er is maar één vleesras van eigen bodem, het Verbeterd Roodbont. Van elders ko men soorten als de Belgische Witblau we, de Blonde d'Aquitaine en de Limou sin. Zeldzamer is grote Charolais. Wanneer is een koe boos, hoe benader je een koe en hoe benadert een koe de mens? Waarom heeft het ene rund hoorns en het andere niet? Wat komt er kijken bij de verzorging van een dier? Het staat allemaal in Koe.nl. Daarnaast besteedt Felius aandacht aan het leven van kalf tot (melk) koe, de geschiedenis van het rund en de aandacht in de schil derkunst, de verschillende rassen, de vee verbetering, het verzorgen Van de koe en hoe een koe een haas vangt. Het boek is fraai geïllustreerd met tekeningen van Fe lius zelf en vele foto's. Koe.nl. Door Marleen Felius. Uitgeverij Roodbont, Zutphen. Prijs 19,95 euro. V door Rinus Willemsen Hel was net of tie zich betrapt voelende. Ik zag 'm wegduken achter 'n paor stru- ken en anêês kwam tie nao me toe. M'n buurman van net over de weg. „Jao, 'k was bezig 'n paor muzevalletje te zetten." En omstandig vertelt ie dat ie eigenlijk de leste we ken mee die kouwe noga last 'ei gekregen van muzen. Da ze zelfs deu de kleinste garretje bin nen kommen. Vorige weke zóó tussen licht en doenker stoeng ik voo 't raom te kieken nao de straote. Nog ai ded mao ligt ie open en 't is méér dan een blub- berpoel. Da bekent wè nieuwe natuur, dienk bie m'n eigen. Binst an'k nao buten stao te kieken zóö rond de vuuven, zien 'k daor 'n klein stekelvèrkentje ver- bie kommen. Die snuffelt wa langs een staopel stêênen en schiet dan onder m'n rozebottels. Dao rommelt ie wa en komt wee terug nao 't padje bie de voordeure. Bliekbaor zoekt ie iets, want die snuffelt in de buurte van de planke die over de.grippe ligt. „Dao gaot ie allicht nóóit over", zeg 'k tegen m'n eigen. Die is slimmer dan dan de postbode. Die liep vo rige weke de kaorten te lezen en was in de grip pe gevallen, as ze nie gewaorschuwd was deur één van die vinters die an de straote wérkende. Di bêêstje gaot 't gevaor nie opzoeken. Beter ban ge Piet dan döóie Piet, want a tie in de grippe mietert, dao komt ie dan van-z'n-leven nóóit nie méér uut, ee. Dan verzuupt ie, want d'r staot 'êêl wa waoter in. De kanten binnen 'óóge en steil. En jao oór die zet ie z'n êêste stapje op de plan ke, staot stille, draoit z'n eigen om en kom wee nao de voodeure gelöópen. Gelóópen, want die affeceert goed! Niks géén getreuzel, ook al is 't nao vuuven. Tied of ure, dat maokt voo de béésten niks uut. Ze binnen ommerst altied op pad om eten te zoeken. Ook dit stekelvèrken. Schóóne om 's even nao te kieken. Zeg noe zelf stekelvèrkens die zie je toch nie ielken dag? Kiek, 'n 'ond of een katte. Die zie je 'êêle dao- gen. Maor 'n stekelvèrkentje, dat is toch wè wat anders. Dao stao je toch mee studie nao te kie ken. Anêês sprint ie weg. Zó maor inêes. Jao, da docht ik. Mao dat ao z'n reden, want 'n paor tel len laoter komt d'r 'n röóie brutaole kaoter ver- bie gevlogen. Stèèrt nao boven, as 'n róóie vlag- ge. „Die 'eit op 'm zitten loeren", zeg 'k tegen m'n eigen en schuuf de gerdienen dichte. De dag zit erop. Vlug de stekker in 't stopcontact en de kerkstbóóm begint te brannen. Even genie ten. Laoter op d'n aovund schiet me wa te binnen. De buurman zei toch, dat ie alle kleine garretjes 'ao opgestopt, mao 'die muzen die aon maor iets ter gróótte van 'n potlood nódig en ze zaten bin nen'. Daorom was tie mao gestopt mee zoeken nao kieren en gaoten. „Dat 'aol niks uut, joen- gen", 'aon 'k 'm nog gezeid en misnoegd 'ao tie z'n 'óófd geschud, 't Zat 'm vooral dwars dat die muzen over z'n plafond reesden. Of ze een wed strijdje deejen. „Anêês vliegen ze ritsj nao d'over- kant van de kaomer en dan bluuft even stille. En nao 'n paor minuten: rietjs... terug. Zó mêêstal rond half negen". Vadaor dat ie an alle vier de kanten van den 'uze buten, muzevalletjes 'ao gezet. Mee kaos d'r in. Mao gisteren was da stekelvèrken d'r mee valle tje en al vandeugegaon. 't Slagje zat rond z'n snu- te. „Die miek toch van z'n neuze joengen, om dat dieng los te kriegen". Friese Baukje 38. Olieverf Marleen Felius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32