Met alleen breken en bouwen bereik je niks Brandi krijgt een druk jaar met band Simpele kerst De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Dinsdag 23 december 2008 PZC Zet uw kerst- en nieuwjaarswens op de PZC-site. Kijk op www.pzc.nl MARLEEN BLOMMAERT Heeft u alles in huis? Ik niet. Het enige dat in mijn ijs kast ligt is een boterfiguur van de kerstman. Mijn klei ne consumentendochter vond hem onweerstaanbaar en een mens is niet gemaakt om voortdurend nee te zeggen. De kerst zal bij ons dit jaar vrolijk en gemoedelijk, kleinschalig en simpel voortkabbelen. En om u de waarheid te vertellen, dat vind ik een verademing. Ik bestel de gourmetschotel morgen en ieder krijgt donderdag een pan en trekt zijn plan. De kinderen zijn nog jong genoeg om dit helemaal geweldig te vinden. Het vermoeiendste wat ik zal doen, is stokbrood snijden. Maar misschien besteed ik dat zelfs wel uit. Geen gezeul met boodschappen tassen, ritten van hot naar her voor dat éne ingrediënt, geen haas in chocoladesaus, geen zalm en croute, geen kalkoen die niet wil garen, geen g reebief stukjes van tso gram precies. Niets van dat al. Gewoon gezellig een spelletje, een hapje en praten en lachen om alle domme dingen in de wereld. Om pa die geen geduld heeft met de kleine stukjes vlees. Om dochter die het hoogste woord zal willen voeren. Om haar zus die haar af en toe op gortdroge wijze op haar nummer zal zetten. De buurman die in zijn lange carrière voor iedereen gekookt heeft zal een mooi verhaal vertellen over die ene bekende gast en zijn tafelmanieren. De buurvrouw zal mij iets vertellen wat ik nog nooit gehoord of gelezen had. Aan het eind van de avond zullen we zeggen: 'Is het al zo laat?'. Rozig en voldaan zullen wij het bed opzoe ken en het ultieme Nederlandse woord uitspreken: 'Gezellig.' Ik kan niet wachten tot het zover is. Voor u en de uwen een zalig en heel ontspannen kerstfeest ge wenst. Het vermoeiendste wat ik zal doen, is stokbrood snijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/lezersservice of bel: 0800 -0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het gedeeltelijk afbreken van oude wijken zou niet helpen om de leefbaarheid te vergroten. Dat klopt, zeggen drie Zeeuwse wethouders. „Het gaat om de mensen die er wonen." door Nadia Berkelder en Ondine van der Vleuten Het gebeurt overal: oude goedkope flats slopen en er duurdere huizen voor terug zetten, in de hoop dat de problemen verdwij nen. Onderzoekers van de Univer siteit Utrecht concluderen dat het niet werkt: gemeenten en corpora ties zouden juist meer in sociale maatregelen moeten investeren. „Die conclusie is volgens mij al va ker getrokken", reageert de Vlis- singse wethouder Piet Polderman. „Van herstructurering van wijken moeten we geen gespannen ver wachtingen hebben." In Vlissingen ontstond vorig jaar commotie toen bekend werd dat woningbouwvereniging L'Escaut bijna zeshonderd woningen, ver spreid over de stad, wilde slopen. „Die discussie ging over één pro cent, maar niet over de grote brok, de bestaande woningvoorraad. Wij werken nu aan plannen die niet alleen gaan over stenen, maar over de mensen die in de wijken wonen. Als je de leefbaarheid wilt verbeteren moet je beter onder wijs biede'n en mensen aan het werk helpen. Dat is veel belangrij ker. In het Middengebied probe ren we dat al: door een brede school te bouwen waarin allerlei voorzieningen komen." De herstructurering van de Ter- neuzense wijk Triniteit geldt als ge slaagd. Voor de 260 woningen, voornamelijk flats, die tegen de vlakte gingen, kwamen zeventig woningen in de koop- en huursec tor in de plaats. „In Triniteit ston den veel galerijflats", vertelt wet houder Cees Liefting. „Per jaar za ten er weer andere mensen in. Als bewoners zo snel verhuizen, heb ben ze geen enkele binding met hun wijk. Dat betekent dat men sen in zo'n buurt te veel hun ei gen gang gaan." Keihard bewijs voor de verbeterde leefbaarheid in de wijk is niet te le veren, erkent Liefting. „Maar vóór de herstructurering was ik op bouwwerker in de wijk, dus ik ken de problematiek. De belangrijkste verandering is de snelle wisseling van bewoners. Mensen blijven er nu langer wonen. Dat heeft na tuurlijk ook te maken met de ver houding tussen koop- en huurwo ningen. In koopwoningen blijven bewoners nu eenmaal langer zit ten. Bovendien hebben kopers er meer belang bij dat de buurt verbe tert dan huurders. Ik wil niet zeg gen dat alles koek en ei is, maar de buurt is wel verbeterd." Alleen slopen en nieuw bou wen heeft geen zin, zegt ook Albert de Vries, wethouder in Mid delburg. „Wij hebben, in de Magis- traatwijk bijvoorbeeld, besloten niet te veel te slopen en vooral te investeren in voorzieningen. Dat werkt goed. Het klimaat en de sfeer zijn enorm verbeterd. Men sen zijn positief over hoe het gaat in de buurt. Als ik campagne-moet voeren, sta ik altijd graag bij het nieuwe winkelcentrum." De Vries heeft, toen hij nog ambtenaar in Vlissingen was, gezien hoe het niet moet: „Dat was in de wijk Paauwenburg. De mensen met pro blemen verkasten, maar die veroor zaakten in de nieuwe buurt weer dezelfde problemen. Met alleen bouwen en breken bereik je niks als je niet ook in voorzieningen in vesteert. je moet zorgen dat er so ciale infrastructuur is: dat kinde ren ruimte in de buurt hebben om te spelen, dat er zorg is en onder wijs en een plek waar mensen el kaar kunnen ontmoeten." Liefting en de Vries geloven ook niet in het selecteren van huurders naar leefstijl om de leefbaarheid te verbeteren, zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil. „Ik ben een beetje geschrokken van dat idee", zegt De Vries. „Ik denk niet dat iemand achter een bureau moet gaan bepalen waar mensen moeten wonen." Liefting: „Dat hebben we al een keer gepro beerd: een flat voor 55-plussers en één voor 35-plussers zonder kinde ren. Dat heeft men uiteindelijk los gelaten omdat het niet werkte." pagina 12: EIB wil inkomens- toets voor huurders Wat zijn leefstijlen? .Woningcorporatie Vestia in Zoetermeer verdeelt toekom stige huurders van drie grote flats sinds 2006 in naar hun 'leefstijl'. Volgens Tanja Nickolson van Vestia werkt het: er zijn twintig procent min der meldingen van overlast en burenruzies. Het aantal verhui zingen is afgenomen: mensen blijven langer in hun huis wo nen. Er zijn drie leefstijlen: Solitair wonen: Mensen die graag op zichzelf zijn, gehecht zijn aan privacy en rust en men sen die netheid en veiligheid belangrijker vinden dan con tact met de buren. Gemengd wonen: Mensen die het leuk vinden om buren te hebben die anders zijn dan zij zelf en die hechten aan indivi duele vrijheid. Samen wonen: Mensen die het belangrijk vinden om goed en gezellig contact te hebben met hun buren. Ze willen zich graag thuis voelen bij elkaar. Sloop in de Terneuzense wijk Triniteit. archieffoto Camile Scheistraete Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) - Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Belfèn kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Emailadres Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai 2orgvu1d)g om mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Naast Stefïïe en Deon zit Brandi Russell in de nieuwe popband Red! door Carmen van Zijl GOES - Brandi Russell heeft met haar nieuwe band RED! een druk 2009 in het verschiet. Samen met de andere winnaars Stefïie en Deon van het SBS6-programma Popstars vormt ze de popband RED!. In januari gaat de band liedjes op nemen. Ook zal de band veel shows geven aankomend jaar en komt Red! met een tournee. „Gis teren kwamen ik, de andere band leden en onze managers bijeen om de toekomst van RED! te be spreken." Maar naast de bandactiviteiten staan ook nog andere verplichte ta ken op het lijstje voor de zangeres. „Vandaag doe ik voor SBS6 mee aan de kerstparade friet heel veel andere BN-ers. Daar hoor ik nu bij, want ik ben nu ook een Beken de Nederlander!" Beroemd zijn vindt ze niet vervelend. Ze is al goed voorbereid. „In de VS, waar ik vandaan kom, volgde ik trainin gen over hoe je om moet gaan met bekend zijn. Ik vind het hartstikke leuk. Handtekeningen uitdelen hoort erbij", legt ze uit. Brandi was 10 december met haar Popstars-tourbus nog in Goes. Hoewel ze in Valkenswaard woont, koos ze voor Goes omdat haar man daar vandaan komt. Ook woonde ze een tijdje in Wilhelmi- nadorp. Daarnaast was ze het voca le boegbeeld van de charitatieve wielertocht Ride for the Roses.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2