Liever naar musical dan museum Braam, akkerdistel en kleefkruid woekeren op dijken en in bermen Cel voor mishandeling Eerste vier zeereservaten aangemeld VANAVOND EXTRA KOOPAVOND IN GOES O OG PZC Dinsdag 23 december 2008 27 Jeugdmonitor ziet jeugd vaker actief met cultuur en minder voor de tv. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Cultuur is in bij jon geren, maar vooral lichte cultuur. Dat komt naar voren uit het the- maonderzoek over-cultuur in het kader van de Jeugdmonitor Zee land. Musea en galerieën scoren nauwe lijks interesse bij de vierduizend veertien- tot zestienjarigen die de onderzoekers van de Zeeuwse so ciaal-culturele instelling Scoop on dervroegen. Muziek en toneel, vooral gecombineerd in musicals, winnen populariteit onder veer tien- tot zestienjarigen. Bijna een kwart zag vorig jaar een musical of cabaretvoorstelling.' Eén op de vijf was bij een popconcert. Dansfeesten zijn minder populair dan vier jaar geleden. Maakte in 2004 nog 2i procent van de derde klassers uit het voortgezet onder wijs nog zo'n feest mee, in 2007 was het nog 19 procent. Bioscoop bezoek is voor tweederde van de derdeklassers uit het vmbo, mavo, havo en vwo een geregeld weerke rend uitje. Televisie en MSN blij ven het voornaamste tijdverdrijf: ruim de helft kletst meer dan vijf uur per week via de computer. Het computergebruik dringt de te levisieconsumptie iets terug. Keek vier jaar geleden bijna zeventig procent meer dan vijf uur per week, in 2007 is dat zestig procent. Jongeren lijken kunstzinniger te worden. Tekenen, schilderen en fotografie zijn populair. Veertien tot zestienjarigen zien liever een musical dan een museum. Opvallend vindt Scoop dat 66 pro cent van de jongeren zegt zelf kunstzinnig bezig te zijn. Drie jaar terug was dat nog 58 procent. Ruim een derde tekent en schil dert; dat was in 2004 nog 23 pro cent. Een kwart zingt of musiceert en nog een kwart fotografeert en filmt. In Kapelle vond Scoop 76 procent van de jongeren kunstzinnig ac tief Op Noord-Beveland houdt slechts 55 procent zich zo bezig. Daar was slechts een derde recent naar een feest bij vrienden ge weest. In overig Zeeland was dat ruim de helft. Leerlingen uit Ter- neuzen en Vlissingen trekken het meest naar popmuziek, Tholena- ren en jeugd uit Reimerswaal het minst. Het café wekt het meest ani mo in Zeeuws-Vlaanderen. Geheel naar het heersende beeld zijn vwo-meisjes het meest betrok ken bij cultuur en vmbo-jongens het minst. Vmbo-leerlingen heb ben amper bemoeienis met kunst maar zijn wel sterker dan jongeren uit andere onderwijsrichtingen ge boeid door nieuwe media. Dat middel kan hen sterker bij cultuur bepalen, adviseert Scoop. Minister komt met voordracht tegemoet aan wens Kamer. DEN HAAG - De Vlakte van Raan in de monding van de Westerschelde is een van de vier kwetsbare na tuurgebieden die gisteren in Brus-, sel zijn aangemeld voor meer be scherming. Minister Gerda Ver burg (Natuur) kwam zo haar eer der aan de Tweede Kamer gedane belofte na om deze gebieden nog dit jaar voor te dragen bij de Euro pese Commissie. Het gaat verder om de Noordzee kustzone ten noorden van Bergen, de Doggersbank en de Klaverbank, meldt het ministerie van LNV (Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit). De gebieden kunnen nu uiterlijk in 2010 worden aange wezen als zeereservaat. Greenpeace is blij met deze stap. Het is een beginnetje, meldt de woordvoerster van de milieugroe pering. Wat betreft Greenpeace zou 40 procent van de Noordzee zeereservaat kunnen worden. Ook minister Verburg liet al weten dat ze wel meer gebieden zou willen beschermen. Zij dacht eerder over bijvoorbeeld de Bruine Bank (30 kilometer uit de kust ter hoogte van Katwijk) en de Borkumse Ste nen ten noorden van Schiermonni koog). Greenpeace verwijt Ver burg en haar voorgangers dertien jaar te hebben getreuzeld met de natuuurgebieden op zee. ft MIDDELBURG - Coby Louwerse van De Mikke (tweede van links) bladert in een boek waarin de stukjes over haar vogel- en zoogdieropvang die (M afgelopen jaar in de PZC stonden, zijn gebun deld. Louwerse kreeg het boek gisterochtend overhandigd nadat zij van PZC-adjunct-hoofdre- dacteur Arie Leen Kroon (derde van rechts) een cheque ter waarde van 24.000 euro had gekre gen. Het grootste deel daarvan, bijna 15.000 eu ro, was ingezameld tijdens de actie 'PZC helpt De Mikke', die dit jaar is gehouden ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de krant. De PZC heeft dit bedrag aangevuld met 9.000 euro, zo dat er genoeg is om de quarantaineruimte en de ziekenafdeling voor kleine en jonge vogels gron dig te verbouwen. „Ik wil alle mensen die geld hebben gegeven heel erg bedanken", zei Louwer se na de overhandiging. Op de foto, van links naar rechts: Marjan Sakko (bestuurslid De Mikke), Coby Louwerse (beheer der), Marloes Brand (assistent-beheerder), Arie Leen Kroon (PZC), Agnes Steketee (bestuurslid) en Jeroen Dingemanse (bestuurslid). foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De braam is aan het woekeren in het buitengebied. De laatste vier jaar is de verspreiding van de struik met 31 procent toege nomen, signaleren onderzoekers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral op dijken, aan slootkanten en in wegbermen groeien meer bramen. Voor de nazomerwandelaar is dat geen bonus in het landschap: het gaat in Zeeland om de soort met nietige besjes, de dauwbraam. De waterschappen in Zeeland hebben nog geen extra maatregelen moe ten nemen om wegkanten en wa terlopen vrij te houden van de warrige struiken. Boeren hebben meer last van de overige ruigtekruiden die zich in de akkers tussen de oogstplanten uitzaaien, zoals akkerdistel, kleef kruid en grote brandnetel. Ook die nemen toe in aantal, merkten de CBS-onderzoekers. Akkerdistel met 21 procent en kleefkruid zelfs met 29 procent. Deze soorten houden van stikstof- rijke grond en de stikstof komt te genwoordig niet meer uit de be mesting van de landbouwgrond maar uit de lucht, vertelt Chiel Ja- cobusse van stichting Zeeuws Landschap. „Dat is tegenwoordig nog meer dan de boeren voorheen in het milieu brachten." Hij ziet nog een oorzaak in het vele graaf werk in bermen en dijken voor de aanleg van kabels en leidingen, on der meer voor internet. De zaden van de onderzochte plantensoor ten kiemen als zij bij grondversto- ring aan het licht komen. Als der de oorzaak noemt lacobusse het ecologisch bermbeheer, waarbij maaisel blijft liggen. De strooisel- laag die zich na elk groeiseizoen vormt is voedingsbodem voor de ruigtekruiden. „Natuurlijk zijn deze soorten ook broedplant voor bepaalde vlinders oorten, maar ze verdringen andere planten en verstikken gras. Daar door verarmt de variëteit in plan tensoorten in het landschap en dat is natuurlijk jammer." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 42-jarige Rotterdamse matroos voor poging tot moord en zware mishandeling veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. De Rotterdammer werkte op een bunkerschip, dat op 1 september in de Quarleshaven in Ritthem lag. Hij kreeg een woordenwisse ling met zijn 30-jarige kapitein uit Zwolle over de smaak van het drinkwater. Hij pakte een bijl en ging er zijn kapitein mee te lijf De ze liep drie schedelbreuken en di verse wonden op het hoofd op. Ook raakte hij ettelijke tanden kwijt. Volgens de Rotterdammer was de kapitein aan zijn verwon dingen gekomen doordat hij tegen de bijl was gelopen of was geval len. Tegen de man was 42 maan den cel waarvan een halfjaar voor waardelijk geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29