Er was eens een dun prinsesje... de emoties boven' Ontslag na onheus bejegenen van cliënten 'mê. Fa. Gebr. Karelse Aeroclub Zeeland houdt tienervliegdag Terneuzenaar moet de cel in voor ontucht 411 - W PZC Dinsdag 23 december 2008 23 Scholiere maakt sprookje voor het toneel over anorexia. door Marina Kalle MIDDELBURG - Roos Zwigtman (16) zit thuis een beetje verlegen aan de keukentafel. Als je haar ziet zou je niet zeggen dat ze een toneel stuk heeft geschreven over zo'n zwaar onderwerp als anorexia. „Ik heb het gekozen omdat het erg dichtbij is gekomen in mijn le ven", vertelt Roos. „Een vriendin van mijn zus had anorexia en zij kwam hier veel over de vloer. Ook heb ik over het onderwerp een werkstuk gemaakt in groep 8; toen was ik er al mee bezig." In het toneelstuk wordt het ver haal als een soort sprookje verteld. „Ik ben hier op gekomen doordat er een hele sterke metafoor inzit", legt Roos uit. „De spiegel speelt een grote rol voor mensen met anorexia; het spiegelbeeld dat ze zien, is nooit dun genoeg. In het sprookje Sneeuwwitje speelt de spiegel ook een belangrijke rol: spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de mooiste in het land?" Roos wil op deze manier ook het onderwerp wat luchtiger maken. „Ik wilde het stuk niet te heftig maken en op deze manier is de boodschap leuk over te brengen." In het stuk draait het verhaal om drie dikke tantes die al etend een verhaal vertellen. Het verhaal gaat over een vriendin van hen die ano rexia had. Ze vertellen het in sprookjesvorm, omdat het anders te moeilijk is om over te praten. Door er een sprookje van te ma ken, kunnen de tantes het ook een 'happy end' geven, want eigenlijk loopt het niet goed af „Ik wil dat mensen na het zien van het stuk doorhebben dat anorexia iets heel 'In Sneeuwwitje speelt de spiegel een grote rol. Voor iemand met anorexia ook' ergs is", geeft Roos aan. „Ook wil ik dat ze doorhebben dat het niet vanzelf goedkomt." Het toneelstuk is haar profielwerk stuk waarmee ze eindexamen doet voor de havo op scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg. „Ik wilde een origineel werkstuk maken", zegt Roos. „Omdat ik al vanaf mijn negende aan toneel doe en dat altijd super leuk heb ge vonden, was dit een gemakkelijke keuze. Het hielp ook dat mijn moe der dramadocent is. Ze heeft daar door veel goede connecties." Roos heeft de ambitie om verder te gaan in toneel. „Ik wil heel graag naar de toneelschool in Maastricht en ga daar dit jaar audi tie voor doen", vertelt ze. „Als ik daar niet wordt aangenomen, dan wil ik dramadocent worden." De voorstelling 'Er was eens...' gaat 8 ja nuari om 19.00 uur in première in het minitheater van het Goese Lyceum. Kaarten zijn te reserveren via josiendegraaf@planetnl wenst haar relaties een goede Kerst en een gelukkig 2009 toe. Fa. Gebr. Karelse Perduinsweg 9 4371 SC Koudekerke 0118-628255 ARNEMUIDEN - Aeroclub Zeeland houdt op 2 januari een tienervlieg dag op vliegveld Midden-Zeeland. Jongeren tussen de tien en zestien jaar kunnen die dag kennis maken met de luchtvaart en ook zelf vlie gen. De vliegdag begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Reint Laan zorgt voor de vlucht- voorbereiding. Na de lunch wordt een bezoek gebracht aan de Haven dienst en VliegWerk Holland om vervolgens met een ervaren piloot echt te gaan vliegen. De kosten be dragen maximaal negentig euro en er kunnen maximaal zestien jonge ren meedoen. Inschrijven: www.tienervliegdag.nl MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 46-jarige Terneuzenaar een gevan genisstraf van 218 dagen waarvan 120 dagen voorwaardelijk opge legd. De Terneuzenaar, die een zwervend bestaan leidt, werd schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met een twaalfjarig meisje en het mishandelen van een politieagente. Op 12 september nam hij in Sluis kil de bus en ging naast het meisje zitten. Hij begon haar onzedelijk te betasten en maakte schunnige opmerkingen. Het meisje probeer de te ontkomen door op een ande re bus te stappen, maar de man kwam haar achterna en bleef haar lastigvallen. Een paar dagen later werd hij aangehouden toen hij aangifte deed van een gestolen fiets. Bij die aanhouding mishan delde hij een agente. de vrijwilligers. „We vragen de be zoekers niets. Soms heb je een bij zondere ontmoeting, soms loopt iemand alleen maar even binnen." Er komen mensen van allerlei leef tijden. Ze kuenen in de kerk gaan zitten, een kaars aansteken, in het boek kijken waarin de overleden kerkleden worden herinnerd en in het gastenboek schrijven. Uit het gastenboek blijkt dat de bezoekers veel hebben aan de openingsuren van de kerk. 'In de stilte ontmoet je diegene aan de andere kant', 'Thuis komen lijkt zo gewoon' of 'Heerlijk, die stilte en rust', heb ben bezoekers opgeschreven. Ver der staan er wensen, gebeden en dankwoorden in het boek. Voor sommige mensen is stil-zijn niet makkelijk, zegt Van der Want. „Sommige mensen zijn bang voor de stilte omdat dan de emoties bo ven komen." Het is zeker niet de bedoeling om met de doordeweek se openstelling van de kerk 'ziel tjes voor zondag te winnen', zegt hij. „We staan ook open voor ie dereen; iedereen is hier welkom. Of je nu kerkelijk bent of niet, mensen hebben toch een religieus gevoel. En zo aan het eind van het jaar kijken veel mensen terug. Dan komen er dingen boven die raken in de ziel. Of je nu gelooft of niet, verdriet is verdriet. Hier kunnen mensen daarbij stilstaan, op een andere manier dan thuis." De Hoeksteen in Dauwendaele is elke donderdag, vrijdag en zaterdag van 12.00 tot 13.30 uur open. TERNEUZEN - De medewerker van de stichting Tragel, die in novem ber verdacht werd van hèt onheus bejegenen van cliënten, krijgt de zak. De leiding van stichting Tragel heeft de kantonrechter verzocht om het arbeidscontract met de me dewerker te ontbinden. Uit een intern onderzoek van Tra gel is gebleken dat de medewerker - die in november al op non-actief werd gezet - gehandicapten in de instelling onheus heeft behandeld in het verleden, maar ook onlangs nog" betrokken was bij een aantal ontoelaatbare incidenten. In 2007 ontsloeg Tragel al twee me dewerkers die een zwaar gehandi capte vrouw zouden hebben gesla gen met een pollepel. Dit pollepel incident was voor dé raad van be stuur aanleiding om opnieuw on derzoek te doen. Bij dit onderzoek bleek dat de betrokken medewer ker zowel in het verleden als on langs betrokken is geweest bij inci denten. De twee onderzoeken heb ben er inmiddels wel toe geleid dat de bejegening van patiënten standaard geagendeerd wordt op het werkoverleg van de verschillen de Tragellocaties. In het beleid voor 2009 is cliënt en medewerkerveiligheid tot speer punt gebombardeerd. De Inspectie voor de Gezondheidszorg is over de kwestie geïnformeerd. In verband met de feestdagen zijn wij gesloten van 22 december tot 6 januari. Wij zijn u in het nieuwe jaar graag weer van dienst. Wij wensen u een zalig kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar. Roos Zwigtman: „Ik wilde een origineel werkstuk maken. foto Ruben Oreel 1 v-\ Als kwaliteit eei een naam mag hebben!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25