Middelburg wil ook Resto Van Harte 'Gedenkpyramide' na zeven jaar terug in raadzaal Veere 'In de stilte komen Kerstfilm in Oost-Souburg Met THOP-klas geen verloren jaar meer 22 Dinsdag 23 december 2008 PZC W oost-souburg - Op kerstavond is in De Wijngaard in Oost-Souburg de kerstfilm The Nativity Story te zien. Deze familiefilm, die twee jaar ge leden in première ging, vertelt het kerstverhaal over twee gewone mensen, een zware reis en een kind dat de wereld zal veranderen. De speelfilm begint morgenavond om 20.00 uur. De Wijngaard is te vinden aan de Kanaalstraat 8. De toegang is gra tis. Topstuk uit kunstcollectie gerestaureerd. door Selma Osman VEERE - In een Fries atelier wordt de komende maanden gewerkt aan de restauratie van het schilde rij Gedenkpyramide voor Willem van Oranje. Het beschilderde hou ten paneel is een van de topstuk ken uit de Veerse kunstcollectie. Na zeven jaar afwezigheid, komt het kunstwerk in de zomer van 2009 terug naar de raadzaal van het oude stadhuis in Veere. De afgelopen jaren hebben deskun digen het eikenhouten paneel on derzocht en ontdaan van vuil en oude verflagen. Bestudering van het hout heeft aan het licht ge bracht dat het paneel rond 1586 is beschilderd. Het rouwbord is een monument voor de in 1584 ver moorde Markies van Veere. Wil lem van Oranje verwierf die titel drie jaar voor zijn dood. Waar schijnlijk heeft het eerbetoon in de kerk van Veere gehangen. Het houten gedenk-epitaaf is vol gens Peter Blom van het Zeeuws Archief een zeer bijzonder object. De laatste decennia is echter niet 'HET MIDDELBURGS Dinsdag 30 december VEILING TE CADZAND in de Nederlands Hervormde Kerk Aanvang 19.00 uur Kijkdagen Maandag 29 dec. van 14.00 - 20.00 uur Dinsdag 30 dec. van 10.00 - 16.00 uur O.a 4 nalatenschappen Veilingmeester A.l. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.-hetmiddelburgsveilinghuis.nl altijd zorgvuldig omgegaan met het kostbare stuk. „Bij een eerdere restauratie in de jaren zeventig is er met een slecht soort verf over heen gek wast. Daardoor zijn de tails verloren gegaan. Deze verf is ook nog eens gaan brokkelen." Ver der hing het paneel in een rokeri ge raadzaal, waar regelmatig de ra men werden opengezet. Restaurator Menno Dooijes uit Makkum heeft opdracht gekregen om het zwaar beschadigde schilde rij terug te brengen in authentieke staat. Bij het schoonmaken deed hij al een aardige ontdekking. On der de merkwaardige grijze 'pla neet' bovenop de piramide gaat een versiering van sinaasappeltjes met een krans van bladeren schuil. De 'orangen appels' zijn een ver wijzing naar de naam Van Oranje. Veere heeft bijna 12.000 euro uitge trokken voor de laatste restauratief ase van de Gedenkpyramide voor Willem van Oranje. Dat is een flin ke hap uit het budget dat is gereser veerd voor de schilderijencollectie tot 1850. „Alle vijftien schilderijen uit die collectie zijn aan restauratie toe", licht Blom toe. „Maar dit schilderij had geen vijf jaar meer mogen wachten. De verf knalde er van af" Organisatie wil mensen uit isolement halen met goedkope maaltijden. door Theo Giele en Jan Trommelen MIDDELBURG - Resto Van Harte, dat al in veel grotere steden buurtgeno ten bij elkaar probeert te brengen door goedkope maaltijden te serve ren, onderzoekt of deze voorzie ning ook in Middelburg kan ko men. In samenwerking met de lokale wijkorganisaties en buurtbewo ners organiseert Van Harte in haar Resto's rondom het eten allerlei speciale avonden. Belangrijkste doelstelling van deze ideële organi satie is voorkomen van 'sociale uit sluiting en isolement'. De eetka mer is daarbij het middel om men sen letterlijk bij elkaar aan tafel te krijgen. Voor vijf euro kunnen mensen er een driegangenmenu krijgen. Wie leeft van een bijstandsuitkering of Extra rondleidingen in Fort Rammekens RITTHEM - In Fort Rammekens in Ritthem, het oudste zeefort van West-Europa (1547), worden in de kerstvakantie extra rondleidingen gegeven. De wandelingen onder leiding van een gids vinden plaats op 26, 27 en 28 december om 14.00 uur. Een rondleiding kost 2,50 euro per persoon. Kinderen onder de zes jaar mogen gratis mee. Het fort is te vinden aan de Rammekensweg. Zaalvoetbaltoernooi voor jongeren VLISSINGEN - Vlissingen in Bewe ging houdt vandaag een zaalvoet baltoernooi voor jongens en mei den van 8 tot en met 15 jaar in Sporthal Baskensburg. De jonge ren van 8 tot en met'11 jaar spelen van 12.00 tot 14.00 uur. De deelne mers van 12 tot en met 15 jaar zijn van 14.30 tot 16.30 uur aan de beurt. De teams bestaan uit vijf veldspelers en een keeper. terneuzen - Stel, je bent bezig met een opleiding, maar zo rond Kerstmis kom je er achter dat je een verkeerde keus hebt gemaakt. Voorheen zat er niets anders op dan het jaar 'uit te zitten'. Dat hoeft nu niet meer. Als eerste in Zeeland start het ROC Wester- schelde in januari met het zoge naamde THOP (Traject Her Oriën tering Programma). Het biedt de deelnemers de mogelijkheid om zich te oriënteren op hun eigen mogelijkheden, affiniteit en moti vatie voor een bepaald beroep of beroepsrichting. Daarnaast is er ook aandacht voor mogelijke ver volgopleidingen met voorbereiden de programma's of stages. alleen AOW betaalt de helft. In middels draaien er vijftien 'Res to's' in het land. Van lokale organisaties heeft Resto Van Harte het verzoek gekregen de formule ook in Middelburg toe te mogen passen. Onderzocht wordt of dit haalbaar is. Dat hangt af van ruimte, maar volgens een woordvoerder ook van de vraag of de doelgroep in Middelburg groot genoeg is en of genoeg lokale orga nisaties er hun schouders onder willen zetten. „We willen mensen uit hun isole ment halen. Samen eten is daar voor ideaal", legt directeur Fred Beekers uit. Twintig jaar geleden was hij een van de oprichters van Artsen Zonder Grenzen. Anderhalf miljoen mensen leven IJl Vanuit Middelburg is het verzoek gekomen ook een Resto Van Har te op te mogen zetten. Deze or ganisatie onderzoekt nu de haal baarheid. Wandelen door het bos tijdens nieuwe maan OOSTKAPELLE - Staatsbosbeheer en Terra Maris geven zaterdag 27 de cember tijdens nieuwe maan een rondleiding in het bos rond kas teel Westhove in Oostkapelle. De wandeling begint om 21.00 uur bij Terra Maris aan de Duinvlietweg en duurt tot 22.30 uur. Deelname kost 2 euro voor volwassenen en 1 euro voor kinderen. Aanmelden is noodzakelijk en kan telefonisch via 0ir8-582620. Sport en spel-festijn In De Kruitmolen MIDDELBURG - In De Kruitmolen in Middelburg wordt vandaag een sport en spel-winterfestijn gehou den voor kinderen van 4 tot r6 jaar. Van to.oo tot r6.oo uur kun nen zij bowlen, bossaball spelen, panna voetballen, een clinic Ashi- hara Karate volgen en streetdan- cen. De entree bedraagt 2,50 euro. Kinderen onder de 7 jaar moeten een begeleider meebrengen. Middelburgse kerk doordeweeks open voor stiltezoekers. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Wie - zo aan het eind van het jaar - behoefte heeft aan bezinning, kan drie keer in de week terecht in kerk De Hoek steen, vlakbij het winkelcentrum in Dauwendaele in Middelburg. Voor wie dat straks in januari wil, staat de deur van De Hoeksteen trouwens ook open. Sinds een paar jaar biedt de PKN-kerk een stille plek voor iedereen die daar behoefte aan heeft. Het hele.jaar door. Soms komt er dagen achter elkaar niemand; soms zijn er een paar be- in isolement, becijferde het Sociaal en Cultureel Planbureau. Beekers: „Een kwart van de bezoekers is on der de 25 jaar, ook zij lijden onder het uiteenvallen van de familiever banden." De resto's draaien op steun van goededoelenfondsen, gemeentelij ke subsidie en het bedrijfsleven. Zo betaalt de C&LA-familie Bren- ninkmeijer niet alleen het salaris van de directeur, ook geven fami lieleden twee maal paar jaar strate gisch advies. Delta Lloyd geeft lezingen in de resto's over hoe meer geld over te houden van het inkomen. Cate raar Sodexo leert ze de kneepjes van het runnen van een hygiëni sche keuken. Nu het bedrijfsleven zich volop heeft gestort op Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen lijkt de toekomst van goud voor Van Harte. Beekers: „Mensen uit het be drijfsleven komen bij ons koken, ze betalen daar grif voor." Salsa dansen in stijl op kerstavond middelburg - Voor het derde jaar op rij wordt op kerstavond in Mid delburg het Salsa Christmas Ball gehouden. Het salsa-bal vindt plaats in De Stads Ring aan de Kruitmolenlaan. De muziek wordt verzorgd door dj Willy, dj Coento en de Cubaanse band in Europa Entalla. Het feest begint om 2t.oo uur. De dresscode luidt 'black tie'. De toegangsprijs bedraagt 7,50 eu ro. Dat is inclusief het kerst-buffet. Grote bingomiddag van de ouderenbond middelburg - De Middelburgse af deling van de Anbo (de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) houdt vanmiddag een grote kerst bingo in ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. De zaal is open vanaf 13.30 uur. Er worden zes ronden gespeeld en er is een verloting. De toegangsprijs bedraagt 10 euro voor leden en 15 euro voor niet-leden. zoekers per keer. Echt druk is het nooit, maar dat geeft niet, vinden Didi van Loon en Adri van der Want. Zij zijn twee leden van de groep vrijwilligers die bij toer beurt tijdens de openingsuren aan wezig zijn in de kerk. De vrijwilli gers doen het graag. „Voor mij is het ook goed", zegt Van Loon. „Ik heb het altijd druk. Hier kom ik even tot rust." Uitgangspunt bij het begin van de openstelling in 2005 was dan ook om gestreste mensen een plek te bieden waar ze even weg konden zijn van de drukte. Daarbij werd ook gedacht aan mensen die in de kantoren in de buurt werken en 's middags vaak even een rondje lo pen. Of er ook veel mensen uit de ze groep komen, is niet bekend bij Het schilderij Gedenkpyramide voor Willem van Oranje, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24