Kopen via internet Strijd tegen illegale medicijnen 'Bij een cholesterolverlager of een antipsychoticum luistert de dosis heel nauw en kunnen de verschrikkelijkste dingen gebeuren' jan wiiiem de Heer van pfizer PZC Dinsdag 23 december 2008 I 1 1 Illegale medicijnen zijn er in veel varianten. Er komen pillen op de markt die eruit zien als de échte, maar niet de juiste bestanddelen bevatten. Ook zijn er pillen die geen enke le actieve stof bevatten of juist een dubbele dosis. De handel in medicijnen is vaak ook illegaal, omdat pillen en poeders de grens over wor den gestuurd als ze via internet worden besteld. Voor medicijnen waarbij een recept no dig is, is dit verboden. Zij moeten worden aangegeven bij de douane. De nep- en namaak- medicijnen zullen dan worden onderschept, dus criminelen doen dit niet. Het bestellen van medicijnen via internet is op zich niet verboden. Maar het kan niet zo maar. Sinds de nieuwe Geneesmiddelenwet is ingegaan in 2007, mogen artsen alleen ge neesmiddelen voorschrijven via internet als aan drie voorwaarden is voldaan: De arts moet de patiënt persoonlijk hebben ontmoet. De arts moet de patiënt kennen. De arts kent de 'geneesmiddeiengeschiedenis' van de patiënt. Sinds deze voorschriften in de Geneesmiddelenwet staan is het aantal oniine-apotheken afgenomen. Wie via verkoopsite Marktplaats zoekt komt vooral dokteronline.com tegen, die vanuit de Antillen zou opereren. De Volkskrant deed in 2007 een onderzoek naar dit soort apothekers en ontdekte dat medicijnen zomaar werden voorgeschreven aan mensen die ze vanwege bijvoorbeeld zwangerschap niet zouden mogen slikken. De Inspectie voor de Gezondheidszorg is kritisch over internetapothekers, omdat ook hier de kans op nepmedicijnen groot is. genept In de EU werd tussen half oktober en half december door de douane extra aandacht besteed aan illegale medicijnen. In die periode werden 34 miljoen illegale pillen in beslag genomen. Het ging om onder meer antibiotica, maiariapillen, cholesterolverlagers, Viagra en pijnstillers. De grootste vondst ooit werd gedaan op het vliegveld van Brussel, waar 2,2 miljoen pillen werden onderschept. In Nederland strijdt onder meer de Inspectie voor de Gezondheidszorg tegen de neppillen. Enkele resultaten: FEBRUARI 2008 De Inspectie voor de Gezondheidszorg en de douane onderscheppen duizenden 'kruidenpillen'. In de capsules zit een te hoge dosering erectiebevorderende middelen. Het slikken van de pillen kan leiden tot hartfalen en verminderd gezichtsvermogen. De namen: Herb Vigour, Natural Vigour en China Vigour. JANUARI 2008 Internetbedrijf Distrifit moet van de rechter een miljoen euro aan de staat betalen vanwege de verkoop van het illegale geneesmiddel Libidfit. De pillen bevatten niet alleen kruiden, zoals het bedrijf beweerde, maar ook acetildenatil, vergelijkbaar met de werkzame stof in Viagra. Distrifit had het middel niet laten registreren als geneesmiddel. NOVEMBER 2007 De inspectie waarschuwt voor het Chinese kruidenmiddel Zhen de Shou dat onder meer via internet wordt aangeboden. Het is geen kruidenmiddel maar een pil met een gevaarlijk hoge dosis van het afslankgeneesmiddel sibutramine. Sibutramine mag alleen op recept worden afgeleverd. De gebruiker moet op gezette tijden worden gecontroleerd door een huisarts. NOVEMBER 2007 Vijf verdachten krijgen straffen die variëren tussen de 24 maanden onvoorwaardelijke celstraf tot 6 maanden voorwaardelijk plus een taakstraf wegens het overtreden van de Wet op de geneesmiddelenvoorziening. Ze handelden in de erectiepil SigraPlus. De pillen werden verkocht als 'natuurlijk', maar bevatten de werkzame stof uit het geneesmiddel Cialis. De rechter bevond ze ook schuldig aan het deelnemen aan een organisatie die het plegen van misdrijven als oogmerk had. AUGUSTUS 2007 Bij een inval in drie Chinese behandelpraktijken in Noord-Holland en Noord-Brabant neemt de IGZ illegale hormoonpreparaten, antibiotica en afslankmiddelen in beslag. De eigenaren krijgen een proces-verbaal. Het gaat om onder meer dexamethason acetaat, een synthetisch hormoon dat wordt gebruikt om eczeem te behandelen. Het middel, dat alleen door een arts mag worden voorgeschreven, werd in één van de praktijken gebruikt om een kind van minder dan een jaar te behandelen. MEI 2007 De rechtbank in Haarlem veroordeelt twee vrouwen en een man van Slowaakse afkomst tot gevangenisstraffen van zes maanden. Het trio verstuurde anderhalfjaar lang grote hoeveelheden geneesmiddelen vanuit een woning in Amsterdam. Ze werkten in opdracht van een Israëlische criminele organisatie. In de woning werden 750.000 verschillende namaakmedicijnen gevonden. Sommige van de pillen bevatten geen werkzame stoffen. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11