illegale medicijnen 1 O Dinsdag 23 december 2008 PZC Met honderdduizenden tegelijk komen ze jaarlijks Nederland binnen: illegale medicijnen. Het gebruik ervan is spelen met je leven zeggen deskundigen. Want wat zit er in zo'n pil? Minister Klink vindt het tijd voor een waarschuwing. door Miriam van den Brand illustratie Mark Reijntjens Genezen of Een envelopje met wat losse witte pille tjes valt op de mat. Geen gebruiksaan wijzing, geen uitleg over wat er in het zakje zit. Zijn dit nu de pillen tegen erectiestoornis die je via internet hebt besteld of tóch dat afslankmiddel? Moet je twee pillen per dag slikken of eentje? Medicijnen bestellen via internet, via advertenties in de krant of ko pen in bijvoorbeeld de sport school, is op zijn best een vage aan gelegenheid, op zijn slechtst een le vensgevaarlijke. Want wat zit er in de pillen? Soms slechts suikerpoe der, soms een dubbele dosis van de gewenste stof En heel, héél soms werkelijk het werkzame mid del dat je denkt te bestellen in de juiste hoeveelheid. De illegale pillen en hun verko pers zien er wel steeds betrouw baarder uit. Even zoeken op inter net levert gelikte, betrouwbaar uit ziende websites van medicijnbe- drijven en online-apotheken op. Een recept is niet nodig, een vra genlijst invullen voldoende. Vaak wordt gemeld dat die lijst door een echte arts wordt gecontro leerd, maar dat is maar helemaal de vraag. In Nederland is 1 procent van de medicijnen die worden gebruikt namaak, zegt Jan Willem de Heer, woordvoerder van het farmaceu tische bedrijf Pfizer, producent van Viagra. „Dat lijkt weinig, maar het is gevaarlijk. In het gunstigste geval zit er alleen suiker in. Als dan je erectiestoornis niet ver dwijnt is er geen nood aan de man. Maar bij een cholesterolverla ger of een antipsychoticum luis tert de dosis heel nauw en kunnen de verschrikkelijkste dingen gebeu ren." Volgens de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) komen weke lijks honderden zendingen met nepmedicijnen het land binnen. Om hoeveel het precies gaat, kan woordvoerder Wouter van der Horst niet zeggen. „Het is zóveel, we tellen niet eens meer." Duide lijk is dat er jaarlijks honderddui zenden pillen worden onder schept. In de internationale illegale medi- cijnhandel ging in 2007 40 miljard euro om. Volgens de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) stijgt dit nog tot zeker 55,5 miljard euro in 2010. Het probleem is voor al groot in landen waar de gezond heidszorg niet zo goed geregeld is als in Nederland. De Heer: „In Afrika en Zuid-Amerika kun je me dicijnen gewoon op de markt ko pen." De WHO becijferde in 2005 dat het percentage illegale medicij nen in Afrikaanse, Zuid-Ameri kaanse en Aziatische landen kan oplopen tot 30 procent. Voor de Nederlandse markt gaat het vooral om 'schaammedicij- nen', zoals de bekende erectiepil len die via een eindeloze stroom e-mails worden aangeprezen of haargroeimiddelen. Via de huis arts zijn ze legaal en gecontroleerd te verkrijgen, maar niet iedereen wil zijn problemen in bed bespre ken met een arts. Een andere doelgroep zijn mensen die verslaafd zijn aan medicijnen, maar deze niet (meer) via de huis arts voorgeschreven krijgen. In Ne derland worden vanaf januari ben- zodiazepinen slaap- en kalmerings middelen niet meer vergoed. Vol gens de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Pharmacie (KNMP) is er een kans dat deze pa tiënten hun heil zoeken in het ille gale circuit. Een risico vormen ook de 'Chine se kruidendokters'. Gebruikers krij gen te horen dat er alleen natuurlij ke middelen in de pillen van deze 'geneesheren' zit, maar dit is niet 'Daders komen er vanaf met te lage straffen' in alle gevallen waar. Zo alarmeer de een vrouw in 2007 de Inspectie voor de Gezondheidszorg toen ze met hartklachten bij de dokter was beland na het slikken van krui- denpillen. Na onderzoek bleek er in haar 'kruidenmiddeltje' synthe tische sibutramine (een afslank middel) in te zitten, dat ze in veel te hoge doses moest slikken. De Inspectie voor de Gezondheids zorg heeft geen beeld van hoe vaak het mis gaat met de illegale medicijnen. Van der Horst: „Men sen die geen recept halen bij de huisarts hebben we natuurlijk niet in beeld. En als patiënten met" klachten bij de huisarts aanklop pen, komt niet altijd boven water dat ze een middeltje tegen het een of ander slikken. Komen de klach ten bij een oude man door zijn leeftijd of omdat hij een nepmedi- cijn slikt? Maar het kan niet an ders dat het vaak mis gaat." In Nederland overlijden jaarlijks mensen als gevolg van het gebruik van illegale medicijnen, volgens de IGZ. Wereldwijd zou het aantal do den jaarlijks inmiddels zijn opgelo pen tot een half miljoen. De inspectie zoekt, met de douane en andere in stanties, gericht naar illega le medicijnen. Pfizer heeft een eigen afdeling die onder zoek doet naar nepmedicijnen en de handel probeert dwars te zitten. In de eerste helft van het jaar werd wereldwijd voor 3,7 miljoen euro aan nage maakte en illegale Pfizer-me- dicijnen onderschept. Nama ken mag sowieso niet, om dat er vaak patent op het middel zit. De strijd tegen de illegale medicijnen is lastig. De in spectie heeft niet de illusie dat de stroom is in te dam men. Volgens Van der Horst gaat het niet om een paar mensen die op een zolderka mer pillen in elkaar draaien. „Het zijn serieuze criminele organisa ties. Het is een veelkoppig mon ster. Als je in Albanië een compu ter weghaalt, draait èr drie uur la ter in Moskou een andere. Het is big business, vooral vanuit India en China." In neppillen zijn al stoffen aange troffen die ook in xtc-pillen zitten, wat suggereert dat dezelfde bendes er achter zitten. De Heer van Pfizer ziet de toe komst niet positief in. „Daders ko men er vanaf met te lage straffen. Als je een halve kilo heroïne smok kelt krijg je een hoge straf Als het gaat om 5.000 of 10.000 nep-Via- grapillen komt de crimineel er van af met een geldboete." De Consumentenbond meldde on langs in gesprek te willen gaan met creditcardmaatschappijen. Zij zouden betalingen voor de aan koop van illegale medicijnen niet zomaar moeten accepteren. Het enige dat daadwerkelijk helpt, is het voorlichten van patiënten, menen zowel de farmaceutische in dustrie, de inspectie als de apothe kers. De KNMP is daarom blij met het plan van minister Klink van Volksgezondheid om volgend jaar een waarschuwingscampagne te starten. „We moeten het gedrag van mensen zien te beïnvloeden," zegt Frans van de Vaart, directeur van Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers. Ook hij ontraadt met klem medi cijnen te gebruiken die niet uit het reguliere circuit komen. „Natuur lijk kun je best via internet bestel len. Maar doe dat alleen als je ze ker weet dat aan de andere kant een echte apotheek zit. Dus maak gebruik van de website van de apo theek bij je om de hoek, dan is er niets aan de hand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10