Kunstenaars overwinteren in Veere Grappen Harte komen in losse sfeer beste tot hun recht BenZeker De goedkoopste autoverzekering van Nederland? PZC Maandag 22 december 2008 i 1 9 Grote Kerk biedt plek aan divers werk Zeeuwse kunstenaars. door Ali Pankow VEERE - Als belangrijkste criterium geldt dat de deelnemers staan inge schreven bij het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland (CBK). In totaal gaven 86 professionele kunstenaars gehoor aan de uitnodi ging twee recente werkstukken in te leveren voor de verkoopexposi- P tie 'Zeeuwse kunstenaars overwin- f teren in de Grote Kerk Veere'. De ze tentoonstelling rond Kerstmis en de jaarwisseling wordt nu voor de derde keer gehouden. Carla van Tilburg, manager van de Stichting Grote Kerk Veere en di recteur Kathrin Ginsberg van het CBK Zeeland tekenen voor de in richting. Zij kregen daarbij mede werking van twee jonge beeldend kunstenaars: Bianca Runge en Denz Kroon. Met doordacht gebruik van de kerknissen zijn zij erin geslaagd de presentatie van het zeer gevarieer- 'Mijn sieraden komen hier mooi tot hun recht op die lange, witte tafel'. de aanbod enigszins te structure ren. Bezoekers die alles willen be- I kijken, zullen daar ruim de tijd voor moeten nemen. De sfeervolle zitjes bij elke nis nodigen daar ook toe uit. „Dat is mogelijk dankzij de medewerking van woninginrich ting Binnenuit uit Heinkenszand", zegt Van Tilburg. Naast elke design stoel of bank met zicht op de schilderijen prijkt een driedimensionaal kunstobject. Geen schotten deze keer dus ten behoeve van de indeling, maar juist openheid in het middendeel van de kerk. Daar worden op lan ge tafels beelden, sieraden en tal van andere kunstobjecten gepre senteerd. Juul Kortekaas leverde met Verga- II dering, een installatie in 'roestvast staal', een mooie blikvanger in de ze ruimte. Met het tweeluik Ama- rylis en Iris levert zij ook werk in het platte vlak. Tegen de achterwand is een selec tie van kleinere schilderijen van aankomend talent bijeen gebracht. Tussen die veelheid eisen twee werkjes - Margot 5 en Dineke 1 van Erlend Steiner Lovisa specifieke aandacht. Ook de geschilderde ico nen in een mytisch, poëtisch land van Peter Anthonie van de Kreeke verdienen even met aandacht te worden bekeken. Op weg daar naar toe komt de bezoeker op de vloer nog het glasobject Zonde van Ko de Kok tegen. Het object BakenDubbel 148 van Frans Kegels zal de bezoeker opval len dankzij strategisch opstelling en opmerkelijke vormgeving. Da- niëlle Orelio presenteert zich met twee mooie bronzen: Windgodin en Windgodje. Sia Braakman ver rast met twee objecten in kleurrijk steengoed: Whisperghost en Ge- Vakt. „Die komen hier mooi tot hun recht", reageert kunstenares Ineke Otte enthousiast als zij haar nieuw ontworpen sieraden in zuurstok- kleuren gepresenteerd ziet op een lange witte tafel. Een van haar op merkelijke halssnoeren betreft een combinatie van kralen uit bergkris tal met nylon objectjes. Een mooi contrast met het werk van Otto bieden de sieraden in nostalgisch vormen van ontwerpster TINA: een Zeewierring en een halssnoer met als titel Herinneringen aan Walcheren. Op een tafel verder ba lanceren Circusdier op rolschaatsen en Circusdier met bal, twee beel den in keramiek van Liesbeth Min- derhoud, die op subtiele wijze tra giek in haar werk legt. Paul Kam per vangt de aandacht met twee lichtobjecten in combinatie met acrylaat glas. Verder is er nog veel en veel meer te zien en te koop tij dens deze kunstoverwintering. Expositie, t/m zon 11 jan., Veere, Gro te Kerk, wo. t/m zon., 13-17 uur (1 e kerstdag/nieuwjaarsdag gesloten). Installatie Vergadering van Juul Kortekaas in de Grote Kerk in Veere. foto Ruben Oreel Maikel Harte waagde zich vorig jaar met Champag ne met een babbelaar voor het eerst aan een eindejaarsshow. Het publieke succes, zeker in zijn eigen Zeeuws-Vlaanderen, kon toen niet geheel verbloemen dat zijn theaterdebuut niet op alle pun ten even sterk uitpakte. Vooral het ontbreken van een rode draad en het wat al te bedaarde tempo wreekten zich op sommige mo menten. Zijn nieuwe programma, De stam- hast, is geen radicale koerswijzi ging. Toch is het verschil aanzien lijk. Alleen al de entourage. Vorige keer stond Harte in een (te) strak MAIKEL HARTE Eindejaarsshow 'De stamhast'. Gezien: zo 21/12, Stadsschouw burg, Middelburg. door Rolf Bosboom pak op het podium en nam het jaar door aan de hand van kranten berichten die op Powerpoint-ach- tige wijze werden geprojecteerd. Nu is de sfeer veel losser. Het po dium is een kroeg geworden, met een heuse bar. Drummer Ivo de Zeeuw fungeert tevens als kaste lein en de andere twee muzikan ten van de begeleidingsband - gita rist Willem Verbuyst en toetsenist Frank van den Berge - hangen aan de toog. Uit de boxen klinkt mu ziek van Frans Bauer en André Ha- zes. Het is de biotoop waar Harte, die zelf ook af en toe een pintje be stelt, zich zichtbaar thuisvoelt en zijn grappen komen in die losse sfeer het beste tot hun recht. Veel meer dan vorig jaar vertelt hij een verhaal en doet dat nu in een dusdanig tempo dat de aandacht niet snel verslapt. Nog altijd is niet elke grap even sterk (de door zijn baard onherkenbare Radovan Ka radzic vergelijken met Sinterklaas), maar de voorstelling heeft nu vaart genoeg om dat weg te kun nen poetsen. En in enkele curieu ze gedachtesprongen weet hij bij voorbeeld de molestatie van illusio nist Hans Klok via de IJslandse bankperikelen te verbinden met de gemeenten Goes en Veere. Of de zegeningen van het rookverbod via topkok Sergio Herman met de rijkdom van de streektaal. Er komen diverse 'grote' onderwer pen voorbij - de kredietcrisis, de overdreven aandacht voor het mi lieu, de seksualisering van de maat schappij - maar het meest is Harte toch op dreef als hij het heeft over de Zeeuwse volksaard, over zijn liefde voor de eigen streek, en als hij zichzelf neerzet als provinciaal die zogenaamd wereldvreemd een dagje op 'citysurvival' naar Amster dam gaat. „We hebben nog een li quidatie bijgewoond. Wel interes sant hoor. Dat gaat snel joh." De Zeeuwse actualiteit duikt slechts af en toe op, maar zorgt wel voor een gouden opmerking over de beruchte golfballenvangers bij de Mortiere in Middelburg. Maikel Harte speelt 'De stamhast' van daag in het Ledeltheater in Oostburg en vrijdag en zaterdag in het Schelde- theater in Terneuzen. Alle voorstellin gen zijn reeds uitverkocht. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79