Ajax mag midda Berg steelt de show met vier treffers Trainer Verbeek grijpt hardhandig in na dom optreden Tiendalli 26 I Maandag 22 december 2008 PZC TOPSCORER 1. El Hamdaoui (Al) 15 2. Berg (FC Groningen, foto) 13 3. Demouge (Willem II) 12 3 Feyenoord en Excelsior stoppen samenwerking ROTTERDAM - Feyenoord maakt na dit seizoen een einde aan de sa menwerking met Excelsior. Beide Rotterdamse verenigingen wissel den sinds midden jaren negentig spelers uit. „De samenwerking heeft beide partijen veel voordeel opgeleverd", zegt algemeen direc teur Eric Gudde van Feyenoord. „We willen nu alleen wat meer flexibiliteit." Winnend Volendam loopt in op concurrentie VOLENDAM - Dominique van Dijk heeft Volendam gisteren drie kost bare punten bezorgd. De linker spits, die de laatste weken in de gunst van trainer Frans Adelaar is gekomen, maakte tegen Heracles (3-1) twee doelpunten. Door de derde zege van het seizoen ver kleinde de thuisclub het gat met de naaste concurrenten in de strijd tegen degradatie, De Graafschap en Vitesse, tot nog maar één punt. Sparta profiteert van knoeiend Heerenveen ROTTERDAM - Voor SC Heerenveen kan de winterstop niet snel ge noeg beginnen. De voetbalploeg van trainer Trond Sollied modder de zaterdag bij Sparta maar wat aan. Met als logisch gevolg een flin ke nederlaag op het Kasteel: 4-1. Alle doelpunten vielen na rust. Voor Sparta scoorden Erik Falken- burg, Arne Slot, Rydell Poepon en Yuri Rose. Tussendoor maakte Ge rald Sibon de 1-1. NAC beëindigt negatieve serie BREDA - NAC heeft zaterdag drie nederlagen op rij weggepoetst met een overwinning op Vitesse: 2-0. De zege kwam tot stand door een bliksemoffensief direct na de rust. Joonas Kolkka en Anthony Lurling scoorden in de 47e en 48e minuut na razendsnelle aanvallen. Vitesse eindigde het duel met tien spelers nadat Ricky van Wolfswin kel acht minuten na rust met twee geel het veld moest verlaten. Van der Vaart valt geblesseerd uit MADRID - Rafael van der Vaart heeft zaterdag in de competitie wedstrijd van Real Madrid tegen Valencia een verrekking in de rech- terhamstring opgelopen. De Ne derlandse middenvelder moest na bijna een uur naar de kant Het is nog niet bekend hoe lang de voor malige Ajacied is uitgeschakeld. De Madrilenen wonnen in het Ber- nabeu-stadion met 1-0, door een treffer van Gonzalo Higuain. Diarra tweede winteraankoop Real PORTSMOUTH - Lassana Diarra heeft de aanbieding van Real Ma drid gisteren geaccepteerd. Het En gelse Portsmouth had al eerder een akkoord bereikt met de club uit de Spaanse hoofdstad over de transfer van de 23-jarige Franse middenvelder. Met diens overgang is een bedrag gemoeid van naar verluidt 25 miljoen euro. Eerder deze maand kocht Real Ma drid al Klaas-Jan Huntelaar. Drie voetballers van Feyenoordlopen tegen een schorsing aan. door Barry van der Hooft EINDHOVEN - Wat zou Gertjan Ver beek toch graag eens-zien dat zijn ploeg een tegenstander bij de keel grijpt. Voor de trainer van Feye noord lijkt dat er voorlopig niet in te zitten, maar in het Philips Sta dion liet hij gistermiddag wel zien hoe het moet. Bij eeh onnozel op stootje stapte hij het veld in, pakte rechtsback Dwight Tiendalli beet en smeet hem een paar meter naar achteren. Wegwezen, wilde Verbeek ermee zeggen. Gelijk had hij zeker, want de actie van Tiendalli was dom en slecht gepland. Feyenoord keek met nog acht minuten op de klok tegen een i-o-achterstand aan, om dat Ibrahim Afellay kort daarvoor PSV met een droge knal op voor sprong had gezet. Terwijl de secon den wegtikten, vond Tiendalli het nodig na een duel met Lazovic de confrontatie aan te gaan. Het was op z'n zachtst gezegd niet zo han dig, ook al omdat de verdediger al een gele kaart op zak had. „Bij zulke situaties kan een scheids rechter zomaar de twee spelers die erbij betrokken zijn geel geven", legde Verbeek na afloop uit. „Als je dan iets zeker niet moet doen, is door blijven zeuren." Terwijl de trainer terug richting de dug-out stapte, kon Gerard Meijer de humor wel inzien van het inci dent. Met twee gebalde vuisten maakte de verzorger de bewegin gen van een bokser richting Ver beek. Zelfs in tijden van zware de pressie kan er dus nog gelachen worden bij Feyenoord. Tiendalli was na afloop zo slim om dat niet te doen. Hij had zijn hoofd er even niet bij, zei de rechtsback over het bewuste moment. „De trainer nam me daarom tegen me zelf in bescherming, voordat ik echt gekke dingen zou gaan doen." Die ene prent levert Tiendalli geen schorsing op. Maar André Bahia, Luigi Bruins en Karim El Ahmadi, die ook in het boekje van scheids rechter Braamhaar verdwenen, zijn wél geschorst voor het duel van aanstaande vrijdag met NAC Bre da. „Dat kan er ook nog wel bij", treurde Roy Makaay. De spits werd precies één keer in stelling ge bracht en zag hoe zijn te zachte in zet door Dirk Marcellis voor de lijn werd weggehaald. Makaay: „Vol gens mij hebben wij over de hele wedstrijd gezien de betere kansen gehad. Ik denk dat de meest geluk kige ploeg heeft gewonnen." Miralem Sulejmani is smaakmaker bij overtuigend Ajax: 0-6 door Jop van Kempen DOETINCHEM - Week na week groeit de vorm van Miralem Sulej mani. Gistermiddag tegen De Graafschap liet de miljoenenaan koop van Ajax vooral in de eerste helft zijn klasse zien. Ook maakte de Serviër de 2-0 bij het doelpun- tenfestival in Doetinchem: 6-0. „Ik zit pas op zeventig procent." Ze waren niet roze, niet gifgroen en ook niet helblauw. Opvallen deed Sulejmani tegen De Graaf schap niet zozeer vanwege de kleur van zijn schoenen, maar van wege zijn goede acties. De aanval ler met de grijsrode kicksen deed bij vlagen denken aan de aanvaller die als speler van SC Heerenveen de verdedigers van Ajax horendol draaide.-Tussen die overdonderen de zaterdagavond in Friesland en het hoopgevende duel met De Graafschap zitten slechts tien maanden. Sulejmani' kwam deze zomer voor 16,25 miljoen naar Ajax, maar hij komt nu pas langzaam op stoom. Bij binnenkomst in de Arena had hij knie- en conditieproblemen en in september liep hij een ham stringblessure op, die hem ook maandenlang langs de kant hield. Sinds hij daarvan is hersteld, wordt de aanvaller elke week een klein beetje beter. De snelheid komt langzaam terug, er zit meer gif in de passeeracties en ook het uithoudingsvermogen groeit. „Maar ik zit pas op zeventig pro cent", aldus Sulejmani. „In de tweede helft zakte ik wat weg. Ik was moe." Ook de medespelers van Sulejma ni zien dat zijn vorm groeit. „Hij wordt beter en beter", zegt Urby Emanuelson. „En de afgelopen pe riode is niet makkelijk geweest voor hem. Miki is de grote aan koop van dit seizoen, er rust veel druk op zijn schouders. Maar hij gaat er goed mee om. Het team heeft hem altijd gesteund en de trainer heeft hem veel speelminu ten gegeven. Dat begint zich uit te betalen." Niet alleen maakte Sulejmani een knap doelpunt (wegdraaien bij de tegenstander en binnenschieten), ook leverde hij met een corner en een vrije trap twee assists. Twee keer kopte centrumspits Dario Cvi- tanich binnen. Ook de andere doelpunten kwa men van één van de vier aanval lers die trainer Marco van Basten had opgesteld. Luis Suarez bewees opnieuw zijn waarde met een be keken schot en een strafschop. Pur- rel Frarikel had de Uruguayaan neergelegd, waarna Suarez de bui tenkans zelf benutte. In tegenstel ling tot de wedstrijd van woens dag tegen Slavia Praag werd Suarez ditmaal wél naar de grond ge werkt. Ook Emanuelson scoorde. Het was de mooiste goal van de doel puntrijke middag. Vanaf een me ter of zestien schoot hij een afge weken voorzet met buitenkant links binnen. „Het was geen toe val, ik mikte echt in de verre hoek", zei Emanuelson. Gesteund door de defensieve mid denvelders Eyong Enoh en Gabri (Rasmus Lindgren was gebles seerd), vervulde Emanuelson een belangrijke rol in de voorste linie. „Suarez was de vaste rechtsbuiten, Cvitanich stond in de spits en Mi ki en ik speelden om beurten als linksbuiten en als aanvallende mid denvelder. Die drie andere spelers zijn pure aanvallers, dus ik bewaak te in de voorste linie de balans." Ajax had nog wel meer doelpun ten kunnen maken tegen de zwak ke verdediging van de voorlaatste ploeg van de eredivisie. Cvitanich miste al na vijftien seconden een kans na een blunder van Sander Keller en ook Thomas Vermaelen knikte in de eindfase een voorzet voorlangs. Toch was ook De Graafschap aan vankelijk gevaarlijk. Na een fout van Oleguer kreeg Geert den Ouden een enorme kans, waarop Kenneth Vermeer goed redde. Ook kort daarna redde de doel man uitstekend op een inzet van de spits van De Graafschap. Maar nadat Joost Volmer bij een 2-0 stand in de 36ste minuut een rode kaart had gekregen voor een elle boogstoot tegen het hoofd van Cvi tanich werd het een soort oefen wedstrijd voor Ajax. Onder aanvoering van aankoop Miralem Sulejmani walst Ajax over De Graafschap heen: 0-6. Ur by Emanuelson maakt het mooi ste doelpunt. FC Groningen verslaat na vier nederlagen op rij Roda JC: 2-5. KERKRADE - Met een heuse show van Marcus Berg heeft FC Gronin gen zaterdag tegen Roda JC een einde gemaakt aan een slechte reeks van vier nederlagen. De Zweedse spits zorgde in Kerkrade met vier treffers, waarvan twee uit een strafschop, voor de eerste Gro ningse zege in ruim een maand: 2-5. Hij bracht zijn seizoenstotaal op dertien doelpunten. Het sterk op de verdediging leu nende FC Groningen kwam al na drie minuten op voorsprong, uit een corner na een fout van Ro- da-verdediger Pa Kah. Marcus Berg knikte bij de eerste paal binnen, ondanks de poging van Marcel de Jong om de bal uit het dak van het doel te koppen. Ook de tweede grote kans was voor de gasten. Gonzalo Garcia zette met een prachtige lob Goran Lovre vrij voor doelman Bram Castro, maar de boogbal van Lovre zeilde net over het doel. De Limburgers stelden daar wei nig tegenover. Willem Janssen en Yulu-Matondo zorgden voor het enige gevaar. Roda JC had uiteinde lijk de hulp van Groningen-verde- diger Andreas Granqvist nodig om langszij te komen. In blessuretijd van de eerste helft gleed hij de voorzet van Edwin Linssen in ei gen doel: 1-1. De start van de tweede helft, waar in Roda JC ontstellend veel ruimte weggafin de defensie, leek een ko pie van het eerste bedrijf Op nieuw leidde de zwakke Kah een Groningse treffer in. Arbiter Pol van Boekei zag in de overtreding van Kah op Oluwafemi Ajilore een strafschop. Berg wist wel raad met het buitenkansje: 1-2. Boze Roda JC-fans bestormen na afloop van het duel het stadion Vier minuten later sloeg de Zweed se spits opnieuw toe. Anouar Ha- douir leed balverlies, Berg werd op avontuur gestuurd en met een prachtige boogbal verschalkte hij doelman Gastro: 1-3. Daarmee was de show van Berg nog niet voor bij. Na een uur liet de Limburgse defensie zich weer in de luren leg gen door Garcia, die slechts ge stopt kon worden door een hands bal van de inglijdende Davy de Fauw. Weer een strafschop voor FC Groningen, opnieuw Berg en wederom een treffer: 1-4. Een zui vere hattrick. Het sierde Roda IC dat het niet op gaf Matondo zorgde met een rake kopbal voor de 2-4 en ook daarna kreeg de thuisclub nog een aantal prima kansen, mede door het on zekere optreden van doelman Lu ciano da Silva. Voor het slotak koord zorgde Ajilore met zijn eer ste treffer in Groningse dienst. Na afloop van het duel bestorm den Roda JC de hoofdingang van het Parkstad Limburg Stadion. Met charges hield de politie de heethoofden op afstand. Trainer Gertjan Verbeek haalt Dwight Tiendalli als een klein kind weg bij een opstootje. foto Vincent jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56