Vreemdeling sneller 'ongewenst' Aanhang van groene clubs slinkt Emotionele herdenking ORIENT JAPAN 4 Maandag 22 december 2008 PZC Vluchtelingenclubs en advocaten uiten zware kritiek op beleid. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Vreemdelingen wor den sneller ongewenst verklaard. Volgens vluchtelingenorganisaties en advocaten is twee keer door rood licht rijden of zich aan de meldplicht onttrekken al voldoen de. De organisaties noemen dit be leid 'buiten alle proporties'. Naar schatting zijn inmiddels tiendui zenden mensen ongewenst ver klaard in Nederland. De organisaties baseren zich op dossiers die zij behandelen. Een vreemdeling die ongewenst is ver klaard, riskeert zes maanden cel straf wanneer hij toch in Neder land wordt aangetroffen. Daar naast kan hij geen verblijfsvergun ning meer aanvragen en is hij ner gens in Europa meer welkom. Uit cijfers van justitie blijkt dat het aantal ongewenstverklaringen op grond van een misdrijf de afgelo pen jaren is toegenomen van 859 in 2000 naar 1475 dit jaar. Volgens een woordvoerder is een verscher ping van de wet in 2002 de oor zaak van de toename. Een cel- of taakstraf van een maand is nu voldoende om onge il Volgens vluchtelingenorganisa- ties en advocaten worden vreem delingen sneller ongewenst ver klaard. Zij noemen dit beleid 'buiten alle proporties'. wenst verklaard te worden. Dit geldt voor illegalen én vreemdelin gen die een verblijfsstatus hebben. Onlangs liet staatssecretaris Neba- hat Albayrak van Justitie weten dat zij vreemdelingen structureel sneller ongewenst wil verklaren. Ook wil zij die groep vaker vervol gen om de illegaliteit beter aan te kunnen pakken. Directeur John van Tilborg van de vluchtelingenorganisatie Inlia noemt de 'administratieve' onge wenstverklaringen buiten alle pro porties. „Wie niet aan zijn meld plicht heeft voldaan wordt nu het zelfde behandeld als iemand die een gewelddadige overval heeft ge pleegd." Hij betwijfelt of de maat regel ertoe leidt dat illegalen snel ler het land zullen verlaten. Hij voorziet grote spanningen tus sen maatschappelijke organisaties en de staat. Zo kunnen kerken, hulporganisaties, gemeenten en particulieren vervolgd worden wanneer zij iemand helpen die on gewenst is verklaard. Volgens CDA-Kamerlid Wim van der Camp lopen sommige instan ties hier nu al tegenaan. „Wij we ten nog niet hoe we hiermee om moeten gaan. Vooralsnog laten we het over aan de officier van justitie om te beslissen of hij tot vervol ging overgaat." Dat vreemdelingen te snel ongewenst verklaard zou den worden, werpt hij verre van zich. „Vreemdelingen behoren zich aan de wet te houden. Of dit nu om de meldplicht gaat of ver trek uit dit land." HILVERSUM - Natuur- en milieuor ganisaties verliezen de laatste maanden veel leden en donateurs. De leden haken vaak af om finan ciële redenen. Dat bleek gisteren uit onderzoek van het Vara-radio- programma Vroege Vogels. Milieuorganisatie Greenpeace zag de afgelopen maanden ruim 22.500 leden vertrekken. Ook het Wereld Natuurfonds (verlies van 8000 leden), Milieudefensie (6245 leden minder) en de Dierenbe scherming (verlies van 2015 leden) eindigen het jaar in mineur. Alle milieuclubs bij elkaar tellen iets meer dan vier miljoen leden of donateurs. Volgens de redactie van Vroege Vogels hadden de meeste organisaties begin 2008 juist te maken met een ledenaan- was. Daarmee wordt het verlies van de laatste maanden enigszins gecompenseerd. De film An Unconvenient Truth van de voormalige Amerikaanse vi- cepresident Al Gore heeft er in 2007 toe bijgedragen dat veel groe ne organisaties hun ledental toen zagen toenemen. Dat effect deed zich begin 2008 ook nog voor, 'maar daarna is het weggeëbd en verdrongen door de kredietcrisis', denkt Vroege Vogels. TARIN KOWT - Met een herden kingsdienst op de Nederlandse le gerbasis Kamp Holland in Tarin Kowt hebben militairen en bur gers van Task Force Uruzgan en de coalitiepartners gisteren aan ser geant Mark Weijdt de laatste eer bewezen. De 24-jarige militair kwam vrijdag om door een berm- bom in de Afghaanse provincie Uruzgan. „Het was een indrukwek kende en emotionele herdenkings dienst", liet Defensie weten. Na de dienst werd de kist met het stoff- lijk overschot van Weijdt op een vliegtuig naar Nederland gezet. Op de website van het ministerie van Defensie zijn tot gisteren bijna Tijdens de herdenking op Kamp Holland draagt een militair een foto van de omgekome Onbekende man steekt vier mensen met mes DEURNE - Een onbekende man heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Markt in Deurne vier mensen met een mes gesto ken. Een 30-jarige man uit Vlierden en een 30-jarige man uit Asten raak ten zwaargewond. De twee andere mannen raakten lichtgewond. Dat heeft de politie gisteren bekendge maakt. De dader is voortvluchting. De po litie zegt geen aanwijzingen te heb ben dat hij een bekende is van de slachtoffers. Dode jongen gevonden op weg in Haarsteeg HAARSTEEG - Aan de Buitenwaar- denweg in een polder bij Haar steeg (Noord-Brabant) is in de nacht van zaterdag op zondag een dode 16-jarige jongen uit Den Bosch aangetroffen. De jongen was met de fiets in Haarsteeg, lag daar op de weg en werd omstreeks een uur door een auto overreden. De inzittenden, vier jonge man nen en vrouwen uit Heusden, Den Bosch en Den Dungen bel den direct de politie. Zij zijn ver hoord, maar het is nog onduidelijk of de jongen al dood was of dat hij is omgekomen door de aanrijding. Claims na debacle met energielabels huizen AMSTERDAM - Bedrijven die ener gielabels toekennen, dreigen met juridische stappen tegen de over heid. Zij stellen dat het label zo im populair is, dat zij nauwelijks werk hebben. De bedrijven hebben de handen ineengeslagen in het comi té Energyclaim. Zij rekenden op een vaste bron van inkomsten om dat het ministerie van Vrom het energielabel als een verplicht keur merk introduceerde voor koop- en huurwoningen. Later bleek echter dat Vrom geen sanctie oplegt voor het weigeren van de keuring. Verdachte zaak Van der Kouwe ontsnapt KRALENDIJK - Een van de verdach ten in de zaak rond de vermoorde Nederlandse Marlies van der Kou- we is ontsnapt uit het huis van be waring op Bonaire. De 19-jarige man wist samen met een andere 25-jarige gedetineerde te vluchten. Een politiewoordvoerder op Bonai re kon nog niet zeggen hoe het tweetal is ontsnapt. De 24-jarige apothekersassistente Marlies van der Kouwe verdween in de nacht van 20 op 21 septem ber bij haar huis in de wijk Hato op Bonaire. Een maand later werd haat lichaam gevonden. PETER EË/VTJ& M£.~ KLoiT^ HuoR. 1 'Minder creditcard- en pintransacties' DEN HAAG - Equens, een grote ver werker van elektronische betalin gen, heeft zaterdag minder pin- en creditcardbetalingen geregistreerd dan vorig jaar. Vorig jaar werden op de zaterdag voor kerst ruim 9 miljoen betalingen verwerkt. Deze zaterdag waren dat er 8,5 miljoen. Een wereldmerk met allure -*■s=i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4